Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Κάτι που πρέπει επίσης να διευκρινιστεί είναι πότε θεωρούμε σκίαση και σε ποιο πλάτος των δομικών στοιχείων. Έστω κτίριο με όψη πλάτους 10m. Στο μέσο της όψης (κατά την έννοια του πλάτους) υπάρχουν σε κάθε όροφο εξώστες πλάτους 1m.

 

Σύμφωνα με τη λογική που συνήθως ακολουθείται, μπορεί να θεωρηθεί ότι ο εξώστης σκιάζει όλη την όψη (κατά την ένοια του πλάτους πάλι)...

Link to comment
Share on other sites

@miltos

Μίλτο, προσωπικά εξετάζω την όψη τμηματικά, εκτός κι αν έχω τον πρόβολο σε όλο το μήκος της της όψης. Άλλωστε μπορεί να διαφέρουν και οι σκιάσεις από ορίζοντα και πλευρικά εμπόδια. Δεν πολυακολουθώ την πρακτική του παραδείγματος της επιθεώρησης του ΤΕΕ όπου υπολογίζει ενιαίες όψεις με ισοδύναμους συντελεστές U. Είναι φασαριόζικο αλλά πιο ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά κάνεις και συμφωνώ με αυτό. Απλά πρέπει να δοθεί μια ενιαία και σωστή τακτική. Επειδή γνωρίζουμε λίγα πράγματα για την μεθοδολογία των υπολογισμών, δεν είναι ασφαλές να κάνουμε εκτιμίσεις. Θα μου πεις, για ποια ασφάλεια μιλάω μέσα σε αυτό το μπαχαλο...

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντέ. Αναθεώρηση λέει της ΤΟΤΕΕ μέσα σε 5,5 μήνες. Βιαστικές δουλειές. Δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι φταίνε οι συντάκτες της. Οι άνθρωποι μέσα στα στενά περιθώρια που είχαν έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Οι "όλοι μαζί τα φάγαμε" ας όψονται και όλοι οι προηγούμενοι.

Εκείνα τα κενά-ελλείψεις στη 3η ΤΟΤΕΕ (στην ηλιακή τροχιά εννοώ) που τα βλέπω τόσους μήνες και με νευριάζουν, χάθηκε να βγάλουν μια διευκρίνηση για να τα διορθώσουν; Χρειάζεται δηλαδή να γίνει αναθεώρηση για να διορθωθούν; Πρακτικά πράγματα κύριοι.

Αλλά αφού έχουν διώξει όλο τον κόσμο με ποιους θα κάνουν δουλειά; Μ' απλήρωτους συμβασιούχους μήπως; Ή η Τίνα με τις φώκιες;

Γ.... την τύχη μας!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι απο τοτε που έχουμε την έκδοση 1.28 τα αποτελέσματα

εχουν γίνει πολύ περίεργα σε σχέση με το προηγούμενο. Πλέον η άνοδος

της κατηγορίας ενος ακινήτου είναι πολυ δ'υσκοληπχ μόνο με

παράθυρα. το ΖΝΧ με ηλιακό πάλι δεν λειτουργεί και γενικα μπαχαλο. Μηπως υπάρχει προβλημα στις διαφανείς επιφάνειες και στα U?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση του προγράμματος του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ και αφού όλα τα συμπληρώνω και είναι εντάξει στο παράθυρο τον αποτελε΄σμάτων για την ενεργιακή κατάταξη του κτιρίου κάνει υπολογισμούς μόνο για το κτίριο αναφοράς και όχι για το υπάρχον κτίριο. Έχει καμείς άλλος αυτό το πρόβλημα ή έχει κανείς καμία λύση?

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω περίπτωση, τι θερμογέφυρες κατακόρυφες βάζετε; Δεν βρήκα τίποτα έστω κοντινό στις ΤΟΤΕΕ.

post-7380-131887263912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@sdim

Δες λίγο ξανά το παράδειγμα της ΜΕΑ του ΤΕΕ με θερμογέφυρες δαπέδου (νομίζω δαπέδου σε πυλωτή) όπου μοιράζει -πες το έτσι- τις θερμογέφυρες ή αν θες τις υπολογίζει, δύο φορές, άσχετα που αναφέρεται σε οριζόντια αδιαφανή δομικά στοιχεία. Θα μπορούσαν να ήταν κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω περίπτωση, τι θερμογέφυρες κατακόρυφες βάζετε; Δεν βρήκα τίποτα έστω κοντινό στις ΤΟΤΕΕ.

 

Αν δεν δείξεις τις μονώσεις δεν μπορείς να βρεις τις θερμογέφυρες...

Link to comment
Share on other sites

sdim, με μια πρώτη ματιά, θα διάλεγα, ανάλογα με τον τρόπο μόνωσης, μία από τις θερμογέφυρες εσωτερική γωνίας και θα την "έσπαζα" μισή στην ιδιοκτησία και μισή στον μθχ. (βλέπε και τις διευκρινίσεις στο τέλος της σελ 39, ΤΟΤΕΕ 2).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.