Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

"παλεύω" με μια 5οροφη οικοδομή.

ισόγειο με καταστήματα και 5 όροφοι κατοικία. Στον 1ο και 3ο όροφο ανάμεσα απο τα δύο διαμερίσματα του επιπέδου υπάρχουν δύο γραφεία. Το υπόγειο είναι χώρος στάθμευσης.

Κανένας όροφος δεν είναι ίδιος με άλλον. (Αρκετοί ημιυπαίθριοι).

Έχω περίπου 120 διαφανή στοιχεία και 150-160 αδιαφανή.

Δεν έχω τελειώσει ακόμα με την θερμομονωτική επάρκεια.

Μπορεί κανείς να μου πεί αν "χωράνε" όλα αυτά τα στοιχεία στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ ή τσάμπα ασχολούμαι και να δοκιμάσω με κάποιο άλλο πρόγραμμα του εμπορίου?

Link to comment
Share on other sites

Την πολυκατοικία την μελετάς σαν μια θερμική ζώνη εισάγοντας 4 αδιαφανείς επιφάνειες (ελεύθερο) ή προχωράς εισάγοντας τα αδιαφανή δομικά στοιχεία ξεχωριστα για κάθε διαμέρισμα? Όποια μέθοδο και αν ακολουθήσεις θα πάρεις ίδια αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχω οροφή σε προεξοχή 10cm πρέπει να θερμομονώσω αυτά τα 10cm;

 

1)Αν δεν τα θερμομονώσω οι απώλειες θα προέρχονται από οροφή σε προεξοχή χωρίς θερμομόνωση

 

2)Αν τα μονώσω οι απώλειες προέρχονται από οροφή θερμομονωμένη + θερμογέφυρες.

 

Οι υπολογισμοί μου δίνουν για τη 2η περίπτωση 5πλάσιες απώλειες περίπου λόγω θερμογεφυρών!!! Στην 1η περίπτωση δεν υπάρχουν θερμογέφυρες αφού προεξέχουσα οροφή δεν είναι ούτως ή άλλως θερμομονωμένη, άρα δεν υπάρχουν θερμογέφυρες!

 

Είμαι υποχρεωμένος να το θερμομονώσω αυτό το κομμάτι μόλις 10cm;

Οι περιπτώσεις σου είναι οι Δ-24 & Δ-27 ή Δ-30 & Δ-33 της σελ. 81 της ΤΟΤΕΕ 20701-2?

Όλες αυτές έχουν θερμογέφυρες

Link to comment
Share on other sites

mar65

Και βέβαια χωράνε.

 

Πρόσεξε, για τα γραφεία έχεις άλλη χρήση συνεπώς και άλλη ζώνη διαφορετική από αυτή των κατοικιών. Δεν πρέπει να τα βάλεις στην ίδια ζώνη (γραφεία και κατοικίες). Συνολικά έχεις τρεις χρήσεις: γραφεία, κατοικίες και καταστήματα. Θα χρησιμοποιήσεις 3 διαφορετικά xmls στην ΜΕΑ.

 

Ετσι όπως περιγράφεις την οικοδομή.... πάρε ένα κουβά ασπιρίνες πολύ κουράγιο και συνέχισε. Τουλάχιστον όταν θα τελειώσεις, θα έχεις κόκκινη ζώνη στον ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

mar65

Ετσι όπως περιγράφεις την οικοδομή.... πάρε ένα κουβά ασπιρίνες πολύ κουράγιο και συνέχισε. Τουλάχιστον όταν θα τελειώσεις, θα έχεις κόκκινη ζώνη στον ΚΕΝΑΚ.

 

Σε ευχαριστώ.

Όσο για τις ασπιρίνες, το έχω ήδη κάνει και δεν φτάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Κάνω την ενεργειακή μελέτη μιας οικοδομής με καταστήματα και κατοικίες. Οι κατοικίες βρίσκονται στον τρίτο και τελευταιο όροφο του κτιρίου. Στο xml αρχείο που δημιούργησα για την μελέτη των κατοικιών έβαλα όλα τα στοιχεία κανονικά και επειδή δεν υπάρχει μελέτη για την ψύξη θεωρώ ότι ψύχεται όπως το κτίριο αναφοράς. Στα αποτελέσματα όμως το κτίριο δεν βγαίνει Β γιατί εμφανίζει 7πλάσιες καταναλώσεις για την ψύξη. Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατι μπορεί να γίνεται αυτό, δεδομένου ότι όλες οι υπόλοιπες καταναλώσεις είναι χαμηλότερες από το κτίριο αναφορας και τα δεδομένα που έχω εισάγει για την ψύξη είναι αυτά του κτιρίου αναφοράς?

Υποθέτω ότι αν το πρόβλημα ήταν στο κέλυφος θα φαινόταν και στις καταναλώσεις για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα λεγόμενα της ΤΟΤΕΕ έχω θεωρήσει 0.5 συντελεστή για τους θερινούς μήνες γιατί έτσι και αλλιώς οι υπόλοιποι είναι 0 λόγω της χρήσης του κτιρίου. Είναι λογική 7πλάσια κατανάλωση?

Σε άλλες μελέτες ποτέ δεν μου προέκυψε τέτοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις επιλέξει 0,5 για τους θερινούς μήνες, έχεις επιλέξει και ψυχόμενο όγκο κατοικιών Χ 0,5; ή οχι

 

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.