Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Οι μονωμένες βάνες είναι συνηθισμένη περίπτωση σε δίκτυα κλιματισμού όπου κυκλοφορεί κρύο νερό. Σε οποιοδήποτε αμόνωτο κομμάτι σχηματίζονται συμπηκνώματα (γίνονται όλα μούσκεμα).

 

Το να μονώσεις τις συνηθισμένες βάνες των μικρών συστημάτων θέρμανσης δεν είναι κάτι τραγικό από άποψη δυσκολίας. Μια σφαιρική βάνα μπορεί να μονωθεί εύκολα, έστω κάπως "ατσούμπαλα". Δεν χρειάζεται να είναι καλλιτεχνική η μόνωση όπως αυτή που κάνουν οι "μονωσάδες" στον κλιματισμό (βλέπε μονωμές βάνες πεταλούδας, έδρας, φλάντζες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι φοιτητής μηχανολογίας και επειδή έχω ένα θέμα πτυχιακής εργασίας σχετικά με βιοκλιματικά κτίρια θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ολοκληρωμένη μελέτη βιοκλιματικού με κενακ. Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο ευχαριστώ ξανά για τα καλά σου λόγια φίλε.

Πράγματι είμαι ο gregori….

Και εδώ ως gregori έγραφα στην αρχή αλλά κάποια στιγμή χωρίς να καταλάβω τι και πως χάθηκε το όνομα.

Για αυτό και εγώ το γύρισα στο aithilenio.

Για να μπορέσω να βοηθήσω χρειάσθηκα πολλά χρόνια να μελετάω αν και πολλές φορές νιώθω ότι ακόμα δεν ξέρω τίποτα.

Είναι όμως αλήθεια ότι και μένα με βοήθησαν κάτι γερόλυκοι μηχανολόγοι βαρβάτοι που τους ευχαριστώ.

 

Οσο για την μόνωση των βανών.

Την ίδια κουβέντα την είχαμε κάνει ξανά στο άλλο φόρουμ.

Και εκεί έναν μηχανολόγος που στην πορεία έγινε και φίλος με είχε φάει…..

Είχαμε υπολογίσει αν θυμάμαι καλά τις απώλειες….

Για μία συνήθη μεζονέτα η απώλεια από τις βάνες και τα κολεκτέρ έβγαινε ένα ποσό περίπου στα 20€ τον χρόνο.

Αν το δει κανείς ψυχρά ενεργειακά τότε ναι πρέπει να μονώνουμε τα πάντα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο επιθεωρητής το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να λάβει υπόψη του σε μία εγκατάσταση είναι αν είναι μονωμένες οι βάνες.

Έχει να βρει απώλειες άμα ψάξει καλά………

Για παράδειγμα….. Σε μία πολυκατοικία με 150-200ΚW λέβητα συνήθως κάθε φορά που κλείνει μία αυτονομία ο κυκλοφορητής παραμένει να δουλεύει μέσο ενός υδροστάτη έως η θερμοκρασία του νερού πέσει στου 40 βαθμούς.

Πόσοι ενέργεια χάνετε και από το νερό και από τον κυκλοφορητη που λειτουργεί άσκοπα;

Για να μην πιάσουμε τα ηλιακά τριπλής.

Link to comment
Share on other sites

Koby10, μπες στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ και κατέβασε το παράδειγμα της ΜΕΑ για 6όροφη. Αν ψάχνεις κάτι διαφορετικό μπες και στην ιστοσελίδα του ΚΑΠΕ. Θα βρεις και εκεί ύλη.

 

Miltos και aithilenio, thanks.

 

Αν καταλαβαίνω καλά, η όλη δυσκολία είναι να μάθουν οι υδραυλικοί, απλές τεχνικές κοψίματος μόνωσης με αναπτύγματα. Δεν θα ζητήσεις να γίνουν και μονωσάδες. Αλλά αν είναι μόνο θέμα κόπου και νοοτροπίας... δηλαδή αν είναι η διαφορά του καλού απ΄το πολύ καλό είναι ένα μόνο βήμα, τότε πιστεύω ότι αξίζει να γίνει.

 

Aithilenio, πάντα εκεί που νομίζω ότι <<το έχω>>, ψάχνοντάς το παραπάνω <<το χάνω>> για να το ξαναβρώ μετά καλύτερο... Εκεί είναι και η μαγεία...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Πιθανόν να έχει ξανά αναφερθεί αλλά δεν το είδα κάπου με μια ματιά που έριξα στις ουκ ολίγες 102 απαντήσεις του παρόντος θέματος.

Εγκατέστησα το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στον υπολογιστή μου (Win Vista) και το patch επίσης. Πήρα τους κωδικούς από το ΤΕΕ και μόλις τους εισάγω στο πρόγραμμα και πατάω OK, κλείνει!

 

Καμία ιδέα παρακαλώ…

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Πιθανόν να έχει ξανά αναφερθεί αλλά δεν το είδα κάπου με μια ματιά που έριξα στις ουκ ολίγες 102 απαντήσεις του παρόντος θέματος.

Εγκατέστησα το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στον υπολογιστή μου (Win Vista) και το patch επίσης. Πήρα τους κωδικούς από το ΤΕΕ και μόλις τους εισάγω στο πρόγραμμα και πατάω OK, κλείνει!

 

Καμία ιδέα παρακαλώ…

 

Εκτέλεσε την όλη διαδικασία ως διαχειριστης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το προσπάθησα και αυτό αλλά τίποτα!

Τα ίδια!

 

Έχω αγοράσει εδώ και μια εβδομάδα το πρόγραμμα και δεν μπορώ να δουλέψω … είναι πολύ εκνευριστικό που το ΤΕΕ δεν έχει τεχνική υποστήριξη (έστειλα και ένα mail αλλά δεν έχω δει φώς ακόμα)!!!

 

Καμία άλλη ιδέα ;;;

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

@hermes2000

Για δες κι εδώ (αν και είναι για άλλο θέμα) μπας και βγάλεις άκρη, αν κι απ' ότι λες διάβασες και τις 102 σελίδες.

 

@melita

Καλωσόρισες! Νομίζω πως ναι, επιλέγοντας από το πεδίο "Κατηγορία" το "Λοιποί".

Μόνο αν μπορείς γράφε ελληνικά:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.