Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Οι ΤΟΤΕΕ αποστέλλονται δωρεάν με τη συμπλήρωση της αίτησης.

Το πρόγραμμα κοστίζει 100+ΦΠΑ.

 

Άμα έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το άθλημα, θα χρειαστεί οπωσδήποτε η αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως πόσο κοστίζει η αγορά τους? Μόνο των ΤΟΤΕΕ και όχι του λογισμικού

 

Γιατί να τις αγοράσεις, αφού μπορείς να τις κατεβάσεις από εδώ... http://www.smhbe.gr/el/info/ (Σύλλογος Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων Βορείου Ελλάδος).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τι να τις κανείς τις ΤΟΤΕΕ εάν δεν έχεις προγραμμα για να σου βγάλει τα αποτελέσματα και να ολοκληρωσεις την Ενεργειακη σου μελέτη; Άχρηστες θα σου είναι. Εάν πάλι αγοράσεις είτε το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είτε οποιοδήποτε άλλο, οι ΤΟΤΕΕ εμπεριέχονται στην τιμή αγοράς του.

 

Εάν πάλι τις θέλεις απλά για ενημέρωση και γνώση στις στέλνουμε ή τις κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πρώτα να ρίξω μια ματιά για να καταλάβω κάποια πράγματα. Και μετά έχοντας κάποια γνώση πάνω στο θέμα να δω κάποια demo απο προγγράμματα και να μπορέσω να επιλέξω το καταλληλότερο για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

και demo να δεις και το καταλληλότερο να αγοράσεις, άμα πεις ότι θα ασχοληθείς, χρειάζεται να αγοράσεις και το λογισμικό του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς. Στην ημερίδα χτες αναφέρθηκε ότι ακόμα και τα εμπορικά προγράμματα οταν πιστοποιηθούν (αναμένεται σύντομα) δεν θα είναι αυτοτελές. Χρειάζεται και το λογισμικό του ΤΕΕ, πάντα σε περίπτωση που όπως είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλω να ασχοληθώ. Όσο για το οτι το λογισμικό του ΤΕΕ είναι απαραίτητο δεν το γνώριζα. Με γλιτώσατε από τον κόπο να ρωτάω σε κάθε εταιρεία τι γίνετε. Ευχαριστώ.

Και κάτι τελευταίο. Σκέφτηκα να διαβάσω τη νομοθεσια, τις ΤΟΤΕΕ, να μάθω λίγο πως δουλεύει το πρόγραμμα και να παρακαλουθήσω ένα σεμινάριο που διοργανώνει το ΤΕΕ (25 ώρες). Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Τουλάχιστον για αρχή είμαι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ο κλιματισμος στις κατοικίες μπορεί και να μην τοποθετηθεί ..........

 

Αν ισχύει αυτό, τότε μπορεί και η αντίστοιχη μελέτη, για έκδοση νέας άδειας, να μην απαιτηθεί;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί ο επιθεωρητής μετά θα πρέπει να πάρει στοιχεία από την μελέτη άσε που ακόμα κι αν δεν γίνει εγκατάσταση κλιματισμού η μελέτη είναι αναγκαία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.