Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

miltos

Το ίδιο τους είχα ρωτήσει και εγώ σε σεμινάριο : <<αφού εδώ γράφει το υπό μελέτη...>>

Δυστυχώς όμως μάλλον είναι κάτι σαν ορθογραφικό. Τα νέα κτίρια θέλουν αερισμό. Τώρα, η ανοησία να ζητάς εναλλάκτη σε μικρό μαγαζάκι... δεν ξέρω πως εξηγείται. Ομως σίγουρα θέλει, μέχρι να το διορθώσει κάποια εγκύκλιος.

 

Στη νέα και απροειδοποίητη κρίσιμη ενημέρωση, πρόλαβα να βρω μια αλλαγή.

Στην παλιά κρίσιμη, στις διαχωριστικές επιφάνειες, φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Εμφανιζόταν το R, που από άνοιγμα σε άνοιγμα του αρχείου άλλαζε τιμές. Επίσης, σου δινόταν η εντύπωση ότι κάτι δεν έπαιρνε καλά από τα δομικά τους. Π.χ. ένα δάπεδο στον <<τύπο>> δεν εμφανίζοταν, το έβαζες και πάλι το έχανε.. και τέτοια.

Τώρα φαίνεται ότι διορθώθηκε. Τα νούμερα των καταναλώσεων ψιλοαλλάζουνε βέβαια, αλλά λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει ξαναερωτηθει αλλα δεν εχει αποσαφηνιστεί πλήρως : Στα κτίρια του τριτογενή τομέα, που στο στάδιο της μελέτης είναι υποχρεωτικός και ο κλιματισμός-μηχ.αερισμός, πρεπει αυτός να εφαρμοστεί και στην πράξη? Και αν στο υπο μελετη κτιριο δειχναμε θερμανση με λεβητα και στην πράξη χρησιμοποιησουμε θερμανση απο κλιματιστικά (που τα δειχναμε στον κλιματισμο) χρειαζεται αναθεωρηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα.

 

Ο κλιματισμός που μελετάς στα κτίρια του τριτογενή, είναι εγκατάσταση που κατασκευάζεται υποχρεωτικά, όπως και η θέρμανση μέχρι τώρα.

 

Πλέον αυτό που μελετάς πρέπει να κατασκευάζεται.

Σε περίπτωση που αλλάξει σύστημα (θέρμανσης/ΖΝΧ/αερισμός/ψύξης/φωτισμός) ή αλλάξει οποιαδήποτε παράμετρος αυτών που επηρεάζει την κατάταξη, θα πρέπει να εξασφαλίζεται ότι το κτίριο θα εξακολουθεί να είναι τουλάχιστον Β.

Αλλιώς η αναθεώρηση της μελέτης είναι το λιγότερο που θα σε απασχολήσει.

 

Με λίγα λόγια: μελέτες εφαρμογής και επίβλεψη πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί εχω μπερδευτεί το κενάκ 1.28 τον κατεβάζουμε απ τη σελίδα του τεε η τον παραγγέλνουμε και μας το στέλνουν σε ηλεκτρονική μορφη και αφού πληρώσουμε μας στέλνουν τους κωδικούς;;

Link to comment
Share on other sites

Τον κατεβάζεις (πριν πληρώσεις) από την σελίδα του ΤΕΕ και αφού πληρώσεις σου στέλνουν τους κωδικούς ενεργοποίησης και τις 4 ΤΟΤΕΕ σε pdf.

Link to comment
Share on other sites

Τον κατεβάζεις (πριν πληρώσεις) από την σελίδα του ΤΕΕ και αφού πληρώσεις σου στέλνουν τους κωδικούς ενεργοποίησης και τις 4 ΤΟΤΕΕ σε pdf.

 

Απ τη σελίδα του τεε δηλ πρώτα κάνω αυτό...

Οι χρήστες με λειτουργικό Windows XP και Windows 2000 κατεβάστε και εγκαταστήστε το ακόλουθο αρχείο

Μέγεθος εγγράφου: 23427088 bytes

 

 

Διαδικασία Παραγγελίας Κανονικής Έκδοσης Λογισμικού και Τ.Ο. Τ.Ε.Ε.Διαδικασία Παραγγελίας Κανονικής Έκδοσης Λογισμικού και Τ.Ο. Τ.Ε.Ε;;;;Tι κανονικής έκδοσης;;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πατήσεις εκεί που λέει

Αρχείο εγκατάστασης Νέας Έκδοσης ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ v1.28

Μέγεθος εγγράφου: 43090917 bytes

 

Μετά το ακριβώς από κάτω

Αλλαγές και βελτιώσεις της έκδοσης v1.28

Μέγεθος εγγράφου: 54309 bytes

 

Και τέλος στο

Διαδικασία Παραγγελίας Κανονικής Έκδοσης Λογισμικού και Τ.Ο. Τ.Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω την 1.28 πού την είχα αναβαθμίσει στην 1.28.70 επειδή είμαι ψιλοάσχετος πρέπει τώρα παλι να την αναβαθμίσω και πώς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.