Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Εντάξει, αριθμό εναλλαγών ανά ώρα εφόσον δεν υπάρχει μηχανικός αερισμός παίρνουμε τιμή μηδενική. Σωστά;

 

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την μέθοδο EN 12831 για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών; Παρακάτω επισυνάπτω μια εικόνα και θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει τι τιμές βάζουμε στα πεδία που έχω βελάκια. Ρωτάω γιατί δεν έχω το πρότυπο.

 

<a href=http://img689.imageshack.us/img689/3826/en12831fig1.jpg' alt='en12831fig1.jpg'> Uploaded with ImageShack.us[/img]

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αριθμό εναλλαγών ανά ώρα εφόσον δεν υπάρχει μηχανικός αερισμός παίρνουμε τιμή μηδενική. Σωστά;

 

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την μέθοδο EN 12831 για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών; Παρακάτω επισυνάπτω μια εικόνα και θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει τι τιμές βάζουμε στα πεδία που έχω βελάκια. Ρωτάω γιατί δεν έχω το πρότυπο.

 

Ευχαριστώ.

 

Panos,

 

Πιστεύω πως με το συγκεκριμένο post, έχεις ανοίξει ένα μεγάλο θέμα που κανονικά θα έπρεπε να αποτελεί ανεξάρτητο θέμα, το οποίο θα αφορούσε μόνο την μέθοδο EN12831, η οποία είναι και η πλέον αρμόζουσα για υπολογισμό των απωλειών από την στιγμή που και εδώ στην Ελλάδα μπήκε στην ζωή μας (έστω και λίγο βίαια...!!!) ο ΚΕΝΑΚ.

 

Παρόλο που πιστεύω πως αν κάποιος δεν έχει στα χέρια του το πρότυπο (δεν ξέρω αν έχει διατυπωθεί και για τα Ελληνικά δεδομένα), είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει ''τι παίζει'' με την μέθοδο, θα προσπαθήσω να απαντήσω.

 

Το Vex και Vsu καθώς και το n50, έχουν να κάνουν με τον υπολογισμό των απωλειών λόγω διείσδυσης αέρα στ κτίριο.

 

Το Vex και Vsu αφορούν σε μηχανικό εξαερισμό (Vex= απορριπτόμενος αέρας από τον χώρο, π.χ. από W.C.) και Vsu (supply) είναι η ποσότητα αέρα που συμπληρώνει τον απορριπτόμενο. Δεν είναι απαραίτητο το Vex και Vsu να είναι ίδια!!

 

Το n50 είναι οι αλλαγές την ώρα για αερισμό λόγω χαραμάδων με υποπίεση στο κτίριο 50 Pascal (Ασχολείται δηλ. με την στεγανότητα του κτιρίου βλ. και Blow door test αν δεν κάνω λάθος στο εξωτερικό). Το n50 προδιαγράφεται και ορίζεται από το πρότυπο ανάλογα το κτίριο και την θέση αυτού (εκτεθειμένο, στεγανό κ.λ.π.)

 

Μόνο το n50 ή το Vex μαζί με Vsu, χρησιμοποιύνται για τον υπολογισμό απωλειών λόγω αερισμού, σε σύγκριση με τον ελάχιστα απαραίτητο αερισμό λόγω υγιεινής Vmin (για κατοικία ισχύει nmin=0,5 ανά ώρα.

 

 

To fg1 αφορά στον υπολογισμό απωλειών μέσω εδάφους (είναι constant 1,45 αλλά δεν ξέρω για Ελλάδα!!). Δηλ. ο τύπος που υπολογίζει απώλειες δομικών στοιχείων προς έδαφος εμπεριέχει το fg1 (λαμβάνει υπόψιν την διακύμανση της εξωτ. ετήσιας θερ/σίας), το fg2 (Λαμβάνει υπόψιν την διαφορά θερ/σίας εδάφους και εξωτ. θερ/σίας) και το Gw (Απόσταση υδροφόρου ορίζοντα από δομικά στοιχεία).

 

Το θsu έχει να κάνει με την μηχανικό αερισμό (Vex, Vsu)

 

Το fRH είναι ο συντ. επαναθέρμανσης του χώρου και αφορά σε διακοπτόμενη λειτουργία θέρμανσης. Δηλ. αν κλείσει η θέρμανση την νύχτα ανάλογα την κατασκευή (βαρειά, ελαφριά κ.λ.π.) την πτώση θερ/σίας που έχεις στον χώρο (1 έως 7 Kelvin) από πίνακες επιλέγεις το fRH, το οποίο πολλαπλασιαζόμενο με την επιφάνεια του χώρου σου δίνει μια επιπλέον θερμική ισχύ που πρέπει να διαθέτει η εγκατάστασή σου για να μπορέσει να αντιμετωπίσει την πτώση της θερ/σίας στον χώρο και τις απώλειες του χώρου ταυτόχρονα (όταν έξω έχω την min θερ/σία σχεδιασμού).

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, αν και νομίζω πως αν κάποιος δεν μελετήσει το Πρότυπο, δύσκολα να κατανοήσει κάποια θέματα.

 

Πιστεύω όμως πως σύντομα οι θερμικές απώλειες και στην Ελλάδα θα επιβάλλεται να υπολογίζονται με το ΕΝ12831, διότι το παλαιό DIN είναι άκαιρο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

@poseidon

Φίλε σε υπερευχαριστώ! Κάτι με τα ηλιακά, κάτι με το EN 12831, ζωγράφισες!

Νομίζω πάντως πως θα πρέπει εκτός από το να το προσαρμόσουν στα ελληνικά δεδομένα, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ακολουθεί τον ΚΕΝΑΚ και τις σχετικές με αυτόν ΤΟΤΕΕ. Ας πούμε (βλέποντας από την 4Μ) οι θερμογέφυρες στην μέθοδο ΕΝ 12831, είναι ελάχιστες σε σχέση με αυτές της 2ης ΤΟΤΕΕ.

 

Να ανοίξει ξεχωριστό θέμα -προς το παρόν- δεν βλέπω το λόγο μιας και δεν θα έχουμε το εναρμονισμένο πρότυπο σαν βάση για την συζήτηση. Και εφόσον ακόμα δεν είναι υποχρεωτική η χρήση αυτής της μεθόδου (άσχετα αν πιστεύω πως θα έπρεπε να είχε γίνει ταυτόχρονα με την έναρξη εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ).

Αν θέλετε υπάρχει π.χ. αυτό εδώ το θέμα σχετικά με μελέτες θέρμανσης σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, στο οποίο όμως υπάρχει ελάχιστη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Deathlok

Νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μην βασιστείς στις διευκρινήσεις. Η διαβούλευση έληξε. Η ανωμαλία του ΥΠΕΚΑ είναι σε ισχύ.

Η 4Μ όπως και οι άλλες εταιρίες λογισμικού, νομίζω ότι είναι απλώς ...<<εγκλωβισμένες>>..

 

Ευχαριστώ πολύ. (είχα προβληματιστεί γιατί μέσα στις διευκρινήσεις έλεγε άμεση εφαρμογή ενώ σε ένα άλλο έγγραφο του υπεκα έλεγε πως θα ισχύουν μετά την δημοσίευση τους σε ΦΕΚ....πραγματικά έχουν φτιάξει ένα τεράστιο μπάχαλο με τόσα έγγραφα).

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για το τεε κενακ. αρχικα στο πεδιο που ζηταει αριθμος οροφων βαζω και το υπογειο και το ισογειο η μονο τους οροφους πανω απο το ισογειο γιατι με την τοτεε εχω μπερδευτει λιγακι. δευτερον στις ζωνες στο πεδιο που ζηταει μεση καταναλωση ΖΝΧ γραφει σε μ3/ετος ενω απο τους υπολογισμους που οριζει η τοτεε το βρισκουμε σε μ3/μ2ετος. τι να κανω να το πολλαπλασιασω με τα τετραγωνικα τησ ζωνης η να το γραψω ετσι και το θεωρει το προγραμμα απο μονο του .

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για το τεε κενακ. αρχικα στο πεδιο που ζηταει αριθμος οροφων βαζω και το υπογειο και το ισογειο η μονο τους οροφους πανω απο το ισογειο γιατι με την τοτεε εχω μπερδευτει λιγακι. δευτερον στις ζωνες στο πεδιο που ζηταει μεση καταναλωση ΖΝΧ γραφει σε μ3/ετος ενω απο τους υπολογισμους που οριζει η τοτεε το βρισκουμε σε μ3/μ2ετος. τι να κανω να το πολλαπλασιασω με τα τετραγωνικα τησ ζωνης η να το γραψω ετσι και το θεωρει το προγραμμα απο μονο του .

 

1.οροφοι πανω απο ισογειο

2.27.3 μ3/υπνοδωματιο/ετος

Link to comment
Share on other sites

1.οροφοι πανω απο ισογειο

2.27.3 μ3/υπνοδωματιο/ετος

 

σε ευχαριστω πολυ . αλλα η δευτερη απαντηση νομιζω δε με καλυψε . μπορεις να το εξηγησεις λιγακι αν μπορεις. απλα μεσα στις τοτεε γραφει να παρουμε δεδομενα απο καποιους πινακες συγκεκριμενουσ . ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ για κτιριο τριτογενη τομεα (καφενειο) χωρις συστημα θερμανσης, εισαγοντας το θεωρητικο, μου βγαζει καταναλωση ΜΗΔΕΝ για την θερμανση.

Πειραματικα αλλαζοντας την χρηση του κτιριου μεσα απο το προγραμμα, η καταναλωση παιρνει διαφορες τιμες....

δεν σας φαινεται περιεργο?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ . αλλα η δευτερη απαντηση νομιζω δε με καλυψε . μπορεις να το εξηγησεις λιγακι αν μπορεις. απλα μεσα στις τοτεε γραφει να παρουμε δεδομενα απο καποιους πινακες συγκεκριμενουσ . ευχαριστω και παλι

27.3 m3/υπνοδωματιο/ετος (βασει των διευκρινισεων-προσθηκων ΤΟΤΕΕ-1) Ή από ΤΟΤΕΕ-1

ΠΧ. 0,05 Μ3/ατομο/ημέρα * 1,5 άτομα/υπνοδ. * 2 υπνοδωμ. *365 ημέρες = 54,75 Μ3/έτος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν έχουμε βόρεια ανοίγματα, για ποιες μέρες του χρόνου και ποια ώρα της ημέρας γίνεται ο υπολογισμός των γωνιών HSA και VSA; Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί έχω κολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.