Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Και όμως, για την 21η Ιουνίου στις 9:00 π.μ. έχω θετική τιμή για την κατακόρυφη γωνία σκιάς VSA. Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τις HSA και VSA για βόρεια ανοίγματα.

Απ' ότι άκουσα, τα σκαριφήματα με την κίνηση του ηλίου (ΕΝΑΚ 1 έως ΕΝΑΚ 5 στο παράδειγμα) δεν είναι απαραίτητα (έχει δοθεί οδηγία στις πολεοδομίες). Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω.

 

Η αλήθεια είναι ότι αφού δεν υπάρχει ποσοτική αξιολόγηση, τι θα σου πει ο ελεγκτής;

 

<<Σ' αυτά τα ανοίγματα δεν μου φαίνεται καλή η σκίαση, κάνε μεγαλύτερους τους πρόβολους>>;

 

Υποτίθεται ότι με τα ΕΝΑΚ 1 έως 5 <<δείχνεις>> ότι σχεδίασες το κτίριο με βιοκλιματικά κριτήρια. Τώρα, πως αξιολογείται αυτό... δεν ξέρω. Ούτε στις πολεοδομίες νομίζω ότι ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Για καμία Πάνο.

Τα βόρεια ανοίγματα δεν τα εξετάζεις για την <<ποιότητα>> του σκιασμού.

Λογικό δεν είναι;.

 

 

Έχω την εντύπωση αν δεν κάνω λάθος, πως τυχόν σκιασμό βορείων ανοιγμάτων τον λαμβάνουμε υπόψιν στο Λογισμικό του ΤΕΕ, διότι το Λογισμικό λαμβάνει την ΟΛΙΚΗ προσπιπτόμενη ακτινοβολία στα ανοίγματα.

 

Έτσι, μπορεί να μην έχει ένα βόρειο άνοιγμα άμεσα ηλιακά κέρδη αλλά δέχεται την ΔΙΑΧΥΤΗ Ακτινοβολία.

 

'Ετσι νομίζω τουλάχιστον...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο poseidon.

Είναι ακριβώς έτσι. Ο μέσος όρος της διάχυτης ακτινοβολίας λαμβάνεται υπ' όψιν και γι' αυτό ορίζονται και οι συντ. σκίασης για τον βορά (ανάλογα με την σκίαση).

 

Ομως όταν, στην αρχή της ΜΕΑ, δείχνεις την σκίαση των ανοιγμάτων στους διάφορους προσανατολισμούς, δεν βάζεις τον βορά. Δεν υπάρχει ήλιος εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Συγγνώμη αν το θέμα έχει απαντηθεί ήδη, αλλά ψάχνω εδώ και 1.5 ώρα με όλους τους δυνατούς τρόπους αναζήτησης κ δεν έχω βρει αντίστοιχη απάντηση.

 

Περίπτωση νομιμοποίησης υπογείου > 50 τ.μ. εντός νομίμου περιγράμματος.Χρήση ως αποθήκες.Έχω περάσει ήδη τον αρχιτεκτονικό έλεγχο ΧΩΡΙΣ απαίτηση ΚΕΝΑΚ, μου ζητήθηκε όμως γραπτή τεκμηρίωση μή απαίτησης ελέγχου ΚΕΝΑΚ.Στο φύλλο ελέγχου γράφει ότι δεν απαιτείται, όμως επίσης γράφει να προσκομίσω τεχνική τεκμηρίωση.

 

Για την τεκμηρίωση, ψάχνω να βρω τις εξαιρέσεις και δεν βρίσκω τίποτα που να με καλύπτει!!!

 

Στις απαντήσεις συχνών ερωτημάτων στο ΤΕΕ, γράφει συγκεκριμένα ''3. Σε ποιες περιπτώσεις δεν εφαρμόζεται μελέτη ενεργειακής απόδοσης (MEA) και έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (ΠΕΑ) κτηρίου;'' και απαντά σε μια υποπερίπτωση :

''• Βιομηχανικές εγκαταστάσεις, βιοτεχνίες, χώροι αποθήκευσης

 

Ψάχνω να το βρω αυτό γραμμένο στον επικαιροποιημένο 3661/2008 και δεν το βρίσκω πουθενά!!!!!!

 

Υπάρχει κανείς να βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=20254&page=13

Δες το 124,125

Χωρίς να είμαι "ειδικός" νομίζω οτι χρειάζεται ΜΕΑ. Απο τις εξαιρέσεις του Αρθ. 11 δε φαίνεται κάτι άλλο. Ούτε προσθήκη είναι, ούτε <50 τ.μ.

Πάντως δεν είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Η τεκμηρίωση είναι στο άρθρο 1 παρ 1.1 της 2ης εγκυκλίου:

Πεδίο Εφαρμογής (άρθρο 2 του ΚΕΝΑΚ - Εξαιρέσεις (άρθρο 11 του ν. 3661/2008 )

 

Εξάλλου για μη θερμαινόμενους χώρους (όπως υποθέτω είναι οι αποθήκες του υπογείου) δεν κάνεις ΜΕΑ. Δεν μπορείς να κάνεις ΜΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ερωτημα για όποιον συνάδελφο ξέρει

κατα τον υπολογισμό του βαθμου απόδοσης του λέβητα χρησιμοποιούμε τον τύπο στην σελ 88 της ΤΟΤΕΕ για να υπολογίσουμε τον συντελεστη ng1 για μείωση της απόδοσης λόγο υπερδιαστασιολόγησης .

Ενας καυστηρατζής με τον οποίο το συζήτησα μου είπε οτι σε κάθε εγκατάσταση καθε φορά βλέπουν την ισχύ που απαιτείται και ανάλογα ρυθμίζουν την ισχύ του λέβητα αρα τι δεν εχει νοημα ο συντελεστης ng1 ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.