Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Με όλο το σεβασμό, εκτός του ότι εργάζονται και ξένοι άνθρωποι στη χώρα μας , ποιό είναι το ποσοστό των ελληνικών προιόντων σε ένα κτήριο στην Ελλάδα; Υπάρχουν εταιρίες που ενδιαφέρονται για το πως οι νέες πρακτικές τους αφορούν. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καιρός αυτές οι εταιρίες να βγάζουν manual και τεχνικές προδιαγραφές στα Ελληνικά αν θέλουν να κάνουν σοβαρές δουλειές στην Ελλάδα και να προσλάβουν Έλληνες ή άτομα που να γνωρίζουν Ελληνικά όπως γίνεται συνήθως από σοβαρές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα.

Έχει κάνει κανείς μελέτη ΚΕΝΑΚ στην κλιματική ζώνη Δ?

το ρωτώ γιατί για να πιάσω το U του κτιρίου πρέπει να βάλω

μόνωση 8εκ και πάνω!

είναι η μόνη λύση ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

(έχω βάλει και κενό με αέρα)

**Επίσης για τα παραπάνω post πρέπει και οι εταιρίες κουφωμάτων και

τζαμιών θα πρέπει να έχουνε τις προδιαγραφές τους

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα αν και δεν έχω ασχοληθεί με ζώνη Δ τα 8 εκ δεν μου φαίνεται και κανένα τεράστιο νούμερο. Στα σεμινάρια του ΤΕΕ συζητούσαμε με τον κύριο Αραβαντινό τα προβλήματα που προκύπτουν από την απαίτηση σε πάχος της μόνωσης.

 

Όσον αφορά το 2ο αν δεν έχουν τις προδιαγραφές οι εταιρίες στο τιμολόγιο αγοράς και αν δεν έχουν πιστοποιητικά τότε μπορεί εσύ να μπορέσεις να κάνεις τη μελέτη σου μιας και θα έχεις μία προφορική ενημέρωση ή έστω μία καλή εκτίμηση ο έλεγχος όμως απαιτεί πιστοποιημένα υλικά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη μην προβείς σε επιλογή υλικών αν δεν έχεις πιστοποιητικό από την εταιρία.

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη μιας δεν έχω ασχοληθεί με θερμομόνωση σε ΜΕΑ απλά σου είπα τα συμπεράσματά μου από συζητήσεις και μελέτη των ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα.

Έχει κάνει κανείς μελέτη ΚΕΝΑΚ στην κλιματική ζώνη Δ?

το ρωτώ γιατί για να πιάσω το U του κτιρίου πρέπει να βάλω

μόνωση 8εκ και πάνω!

είναι η μόνη λύση ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

(έχω βάλει και κενό με αέρα)

**Επίσης για τα παραπάνω post πρέπει και οι εταιρίες κουφωμάτων και

τζαμιών θα πρέπει να έχουνε τις προδιαγραφές τους

 

Γιατί όχι; Το παραδειγμα του ΤΕΕ Τεύχος Αναλυτικών Υπολογισμών για Γ Ζώνη (Θεσ/νίκη) βάζει 7εκ μόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά απίστευτη η πληροφορία που υπάρχει στο forum. Ωστόσο, επειδή όλοι θέτουν ερωτήματα και απαντήσεις σε ένα μεγάλο αρθιμό θεμάτων, θα πρότεινα μια κατηγοριοποίηση π.χ.

 

Τεκμηρίωση

Συντελεστές σκίασης

Θερμομονωση (δαφανή, αδιαφανή, θερμογέφυρες κλπ)

Θερμικες ζωνες

Η/Μ (με υποκατηγορίες προφανώς)

 

Με εκτίμηση, grout

 

Συμφωνώ με τον grout

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

θα ήθελα να ρωτησω και εγω κατι-αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Σε κτιριο (εξοχικο),το οποίο ανακαινιζεται, υπάρχουν τοίχοι απο λιθοδομή 70εκ. Ο ιδιοκτήτης θέλει η πέτρα να είναι ορατή και στο εσωτερικό του σπιτιού, μπορώ να αφήσω κάποιους τοίχους αμόνωτους με την προυπόθεση οτι το σύνολο της κατασκευής θα είναι θερμομονωτικά καλό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αφήσεις κανένα τοίχο αμόνωτο σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ. Πρέπει όλα τα δομικά στοιχεία να πληρούν ελάχιστους συντελεστές θερμοπερατότητας U ανάλογα με τη ζώνη που είναι το κτίριο.

 

Επομένως θα πρέπει να βάλεις μόνωση σε μια πλευρά του τοίχου θυσιάζοντας την εμφάνιση του. Όλα αυτά αν η η ανακαίνιση είναι ριζική σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καιρός αυτές οι εταιρίες να βγάζουν manual και τεχνικές προδιαγραφές στα Ελληνικά αν θέλουν να κάνουν σοβαρές δουλειές στην Ελλάδα και να προσλάβουν Έλληνες ή άτομα που να γνωρίζουν Ελληνικά όπως γίνεται συνήθως από σοβαρές εταιρίες.

 

Δεν ξέρω για ποιες εταιρείες αναφέρεσαι (κάτι θα ξέρεις), αλλά δεν νομίζω καμία σοβαρή εταιρεία που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα, να μην έχει τεχνικές οδηγίες ή manual όπως λες, στα Ελληνικά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.