Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Κανένα πρόβλημα, λειτουργεί κανονικά.

 

Αν έχεις παρατηρήσει κάτι συγκεκριμένο πες μου να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με ανοικτές συνδέσεις σε ΜΘΧ, και στο σταθερό, και στο φορητό (20 ημερων ο φορητος)

 

Έστειλα το αρχείο στην 4Μ και μου το φτιάξανε, από PC με ΧΡ. Από τη μεριά τους, δεν είδαν κάποιο πρόβλημα στο αρχείο, και τους ζήτησα να το δοκιμασουν σε καποιο με Win 7.

 

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με ανοικτές συνδέσεις σε ΜΘΧ, και στο σταθερό, και στο φορητό (20 ημερων ο φορητος)

 

Έστειλα το αρχείο στην 4Μ και μου το φτιάξανε, από PC με ΧΡ. Από τη μεριά τους, δεν είδαν κάποιο πρόβλημα στο αρχείο, και τους ζήτησα να το δοκιμασουν σε καποιο με Win 7.

 

Θα δούμε.

 

παίζει κανονικά σε 64 win7.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με την ΜΕΑ. Έχω μια περίπτωση κατοικίας με Ε>50μ2. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα απαιτείται μελέτη ύδρευσης, αποχέτευσης, ηλεκτρολογική, ΜΕΑ, θέρμανση, υπολογισμός ψυκτικών φορτίων, και μελέτη σκοπιμότητας.

 

Ο ιδιοκτήτης (προορίζεται για εξοχική κατοικία) δεν θέλει να βάλει εγκατάσταση θέρμανσης ή κλιματισμού. Από ότι καταλαβαίνω τις μελέτες πρέπει να τις κάνω ούτως η άλλως.

 

Στη μελέτη ΕΑ όμως τι περνάω στο πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ?Μπορώ να ορίσω θέρμανση/κλιματισμό ότι και το κτήριο αναφορας ή πρέπει ο ιδιοκτήτης να βάλει αναγκαστικά τα συστήματα αυτά?

 

επιπλέον έχει ιδέα κανείς τι είναι η μελέτη σκοπιμότητας? υπάρχει κάποιο πρότυπο κάπου?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παίζει κανονικά σε 64 win7.

Δε μου το έκανε σε όλα τα επιπεδα, στο πρώτο και στο τελευταίο δούλεψε κανονικά. Τα πρόβλημα παρουσιάστηκε στα ενδιάμεσα παρόλο που ήταν όλα αντιγραφή από κάποιο αρχικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένα γειτονικό κτίριο (όχι σε επαφή με αυτό υπο μελέτη) πρέπει να παρθεί υπόψη για υπολογισμούς πλευρικής σκίασης διαφανών/αδιαφανών επιφανειών που βρίσκονται σε ίσα ή χαμηλότερα ύψη

 

Αν ναι πως υπολογίζεται? Με τον ιδιο τρόπο που βγάζουμε και απλο Ffin(θεωρούμε οτι το κτίριο ειναι σε επαφή)?

 

Η περίπτωση που ψάχνω φαινεται και στο παρακάτω screenshot

ffinq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με την ΜΕΑ. Έχω μια περίπτωση κατοικίας με Ε>50μ2. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα απαιτείται μελέτη ύδρευσης,

...................

ευχαριστώ!

 

Το σημαντικοτερο ειναι οτι αν αυτη η μελετη αναφερεται σε νεα οικοδομη τοτε ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να πραγματοποιησει τη ΜΕΑ αλλιως σε ενα χρονο μετα την πρωτη επισκεψη του επιθεωρητη θα το βγαλει αυθαιρετο.Συνεπως πρεπει να συνενοηθειτε με ποιο τροπο θα καλυψει τη θερμανση και κλιματισμο στην πραγματικοτητα για να τα βαλεις στη ΜΕΑ.Δυστυχως συμπεριλαβανε και τα εξοχικα στον ΚΕΝΑΚ.Κατεβασε το παραδειγμα απο το ΥΠΕΚΑ μηπως σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει καταθέσει μελέτη ΚΕΝΑΚ χωρίς τα λογισμικά της αγοράς?

Είναι τελικά υποχρεωτική η αγορά λογισμικού?

Link to comment
Share on other sites

H αγορά του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ είναι υποχρεωτική για την κατάταξη του κτιρίου, είτε αγοράσεις άλλο λογισμικό είτε όχι (και άλλο να έχεις αγοράσει η κατάταξη γίνεται με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ).

 

Για την αναγκαιότητα των άλλων λογισμικών οι απόψεις διίστανται.

 

Η εγκύκλιος του ΚΕΝΑΚ λένε κατά λέξη

"16. Για τους υπολογισμούς που απαιτούνται για την εκπόνηση της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης των Κτιρίων χρησιμοποιούνται υπολογιστικά εργαλεία (λογισμικά), που αξιολογούνται και εγκρίνονται από την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ). Στη Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης αναγράφεται υποχρεωτικά η έκδοση και η έγκριση του λογισμικού που χρησιμοποιείται."

Link to comment
Share on other sites

Ναι sdim. Για αυτό ρωτάω αν έχει καταθέσει κάποιος συνάδελφος.

Διότι είναι φοβερό να μας λέει επίσημα το ΥΠΕΚΑ πως είμαστε άχρηστοι και δεν μπορούμε να κάνουμε πράξεις με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.