Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

sdim, αναγκαστικά χρησιμοποιούμε το λογισμικό του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Είναι το μοναδικό που μπορεί να βγάλει κατάταξη. Ακόμα και τα προγράμματα της αγοράς αυτό χρησιμοποιούν. Δεν μιλάω για αυτό.

Μιλάω για τον τρόπο που θα υπολογισθούν τα δεδομένα που παίρνει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να κάνει την κατάταξη.

Στο ΦΕΚ λέει για λογισμικό με πιστοποίηση.

Η πολεοδομία θεωρεί πως πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιηθεί λογισμικό και εγώ λέω πως δεν πρέπει. Και όπως λέει και ο hkamp έχει καταθέσει μελέτη χωρίς χρήση λογισμικού.

Και από τις απαντήσεις που δόθηκαν στον imarkou δείχνει πως μπορούμε να μην χρησιμοποιήσουμε λογισμικό για τον υπολογισμό των δεδομένων που θα εισαχθούν στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Αλλά οι πολεοδομίες που ρώτησα απαιτούν τεύχη από λογισμικό πιστοποιημένο.

 

Ο χρόνος απασχόλησης είτε με το χέρι είτε με τα λογισμικά είναι πάνω κάτω ο ίδιος για τον μηχανικό. Απλά στην μία κάνει πράγματα που δεν καταλαβαίνει ενώ στην άλλη ξέρει τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι απαιτείται το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για την κατάταξη. Το έχω αναφέρει σε πάνω από 20 Post εδώ και το έχω πει και πρόσωπο με πρόσωπο σε περισσότερους από 10 μηχανικούς (τώρα που το γράψανε αυτό που είπα δεν ξέρω). Υπάρχουν μηχανικοί που καταθέτουν μελέτες με άλλο λογισμικό χωρίς να έχουν καν το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Οι υπηρεσίες δεν έχουν τρόπο να ελέγξουν το S/N που γράφεις στην μελέτη οπότε κάνουν κανονικά τον έλεγχο ανεξάρτητα από το λογισμικό που έχεις χρησιμοποιήσει.

 

Αν ξέρεις να κάνεις την μελέτη με το χέρι, με το λογισμικό μπορείς να βγάλεις την μελέτη στο 1/4 του χρόνου αρκεί να έχεις μεγάλη οθόνη (γλιτώνεις χρόνο με το pan & zoom). Προσωπικά έχω και δεύτερη οθόνη (την προηγούμενη που είχα) δίπλα από την κύρια οθόνη. Στην μια έχω το σχέδιο και στην δίπλα το φύλο υπολογισμού. Μεγάλη ευκολία και με μικρό κόστος (μια οθόνη 20" πλέον κοστίζει κάτω από 100€+ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν σου παρεχει το λογισμικο του ΤΕΕ ειναι η τεκμηριωση και οτι αλλο σε επιχειρηματολογια μπορει να χρειαστει για να δικαιολογησεις καποιες επιλογες της μελετης (π.χ. χωροθετηση, προσανατολισμο, διπλανα κτιρια,- σκιασεις...)Δεν εχω λογισμικο και δεν ξερω αλλα μηπως αυτο ειναι το παραπανω που παιρνεις απο αυτα τα προγραμματα?(αν?) Αυτο που δε γνωριζω αν το ΤΕΕ τυπωνει υπολογιστικο τευχος σε τετοια λεπτομερεια οσο τα αλλα προγραμματα.Παντως αν δειτε το παραδειγμα της 5οροφης του ΥΠΕΚΑ εχει πολυ μπλαμπλα.Μηπως αυτο αν το παρουμε σαν βαση μας δωσει και το τευχος που χρειαζομαστε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για τα εμπορικά προγράμματα της αγοράς και όχι για το πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Το ότι θα το χρησιμοποιούμε είναι αυταπόδεικτο και δεν χωράει άλλη συζήτηση. Αν τώρα βάζοντας σωστά στοιχεία βγάζει (λόγο bug) λάθος αποτέλεσμα, την ευθύνη την έχει το πρόγραμμα και όχι ο μελετητής.

 

Για τα αποτελέσματα όμως των υπολογισμών των εμπορικών προγραμμάτων, είναι αποκλειστικά υπεύθυνος ο μελετητής, ακόμα και αν έχει βάλει σωστά τα στοιχεία στην είσοδο του προγράμματος. Αν το τάδε πρόγραμμα κάνει λάθος υπολογισμούς (πράγμα διόλου απίθανο) ή έχει bugs τότε το αποτέλεσμα το χρεώνεται ο μελετητής. ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα δεν είναι πιστοποιημένο για να μας καλύψει νομικά. Το χρησιμοποιούμε με δική μας ευθύνη.

Το ότι δημιουργεί ερωτηματικά η διατύπωση του ΤΕΕ σχετικά με τα εμπορικά προγράματα οφείλεται αποκλειστικά στο ότι ο συντάκτης του πρέπει να πάρει μαθήματα δημοσιογραφίας. Δεν είναι υποχρεωμένος ο αναγνώστης να είναι στο μυαλό του συντάκτη. Το ίδιο κάνανε με την 1η διευκρινιστική εγκύκλιο. Περισσότερες απορίες δημιουργούσε παρά έλυνε.

 

Οι ομάδες που κάνουν τα εμπορικά προγράμματα για τον ΚΕΝΑΚ, βάζω στοίχημα γι' αυτό, δεν γνωρίζουν περισσότερα απ' ότι ο μέσος μηχανικός που συμμετέχει σ' αυτό το forum. Εναγωνίως μερικές περιμένουν τις παρατηρήσεις μας για να βγάλουν αναθεωρήσεις. Αλλες δείχνουν να μην ενδιαφέρονται καθόλου. Αλλες μας δουλεύουν πρόδηλα ψιλό γαζί.

 

Δεν είναι μόνο ότι δεν κατέχουν τον ΚΕΝΑΚ και δεν ενδιαφέρονται να τον μάθουν ή δεν μπορούν (λόγω κρίσης τους, μάλλον ξέμειναν οι νέοι κι άπειροι). Και σαν προγραμματιστές δεν φαίνεται να λένε και πολλά πράγματα (κορυφαία εταιρία να μην μπορεί να κάνει διπλή γραμμική παρεμβολή, να βγάλει έστω στοιχειώδη σκαριφήματα θερμογεφυρών;Και τι ήταν αυτή η ιστορία με τα 20 δομ. του μ.θ.χ.).

 

Ο πανικός τους φαίνεται από το ότι κατακλέψανε το παράδειγμα της 6όροφης, σαν περιεχόμενο και σαν εμφάνιση ακόμα, χωρίς να ρωτήσουν για το παραμικρό τους συντάκτες της.

 

Manolis gon. Πιστεύω ότι ο Κ. Λάσκος δεν έχει πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις το μπλαμπλά του. Είμαι σίγουρος γι' αυτό. Εχει όμως μεγάλο πρόβλημα το ότι το χρησιμοποιούν οι εταιρίες για να σου το πουλήσουν σαν δικό τους.

 

Οσον αφορά το αν είναι απαραίτητη η χρήση λογισμικού, ο Λάσκος σε ημερίδες τονίζει ότι θεωρεί πιο σωστό, πρώτα να βγάλουμε μόνοι μας μερικές ΜΕΑ, και μετά, γνωρίζοντας τι κάνουμε, να απαφασίσουμε αν θα πάρουμε και ποιο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τον hkamp.

Αλλά το πρόβλημα που δεν δέχονται οι πολεοδομίες ΜΕΑ χειρόγραφη δεν βλέπω πως θα λυθεί.

Το να τους πω ότι στην τάδε πολεοδομία το δέχθηκαν δεν θα έχει ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να ζητήσεις, την αιτιολογία του μη ελέγχου της μελέτης σου, γραπτώς.

Αν βέβαια θέλεις να τους κάνεις και κάζο, κάνε επίσημη ερώτηση με κοινοποίηση σε ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ.

 

Μην τους φοβάσαι. Αυτοί φοβούνται περισσότερο, γι' αυτό ζητάνε και λογισμικό.

 

Αν τώρα θεωρείς το παραπάνω παρατραβηγμένο, ή θα ζητήσεις την βοήθεια του τοπικού σου ΤΕΕ (βρες τον πρόεδρο σας και ζήτα του βοήθεια ανεπίσημα) ή θα στείλεις ένα e-mail στο ΥΠΕΚΑ ζητώντας από αυτούς να πάρουν θέση με καμιά εγκύκλιο (απάντηση δεν θα πάρεις άμεσα αλλά σίγουρα τα διαβάζουν) και αν τους εξηγήσεις το επείγον της κατάστασης σίγουρα θα καταλάβουν.

Να σκύψεις το κεφάλι και να αγοράσεις σώνει και καλά κάτι επειδή το γουστάρει ένας άσχετος υπάλληλος, δεν στο προτείνω.

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μολις πήρα το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και προσπαθώ για παράδειγμα ενεργειακής επιθεώρησης να βρω τί ΠΕΑ θα είχε το διαμέρισμά μου. Οταν πατάω "εκτέλεση" μου βγάζει οτι πρέπει να δηλώσω την χρήση του κτηρίου (αυτό δηλώνεται από το αρχείο που σου στέλνει το buildingcert.gr όταν δηλώνεις τα γενικά στοιχεία για να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου) Είναι απαράιτητο να πάρω αριθμό αριθμό πρωτοκόλλου για να βρώ την ενεργειακή κατάταξη του διαμερίσματός μου? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις πρώτα ένα αρχείο από το TEE-KENAK ΜΕΛΕΤΗ όπου θα δώσεις τα βασικά στοιχεία. θα το σώσεις αυτό το xlm αρχείο στον δίσκο.

Μετά με το TEE-KENAK θα το ανοίξεις για να κάνεις την κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερυψωμένα κτίρια, το επιχωματωμένο τμήμα πάνω από την στάθμη του εδάφους το λαμβάνουμε ως μη θερμαινόμενο χώρο με δάπεδο στην στάθμη του εδάφους με U'=4.5 (2η ΤΟΤΕΕ, σελ 24).

 

Υπάρχει περιορισμός στην χρήση του;

Σε μια μονοκατοικία πρέπει να το θεωρήσουμε ως τμήμα της κατοικίας η να το αγνοήσω ως αποθήκη;

Αν μπορώ να το αγνοήσω, για ποιο λόγο το λάβανε υπ'όψιν τους στις ΤΟΤΕΕ οι ποιητές;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.