Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Δεν είναι bug, είναι feature από τα windows vista και μετά!

 

Για λόγους ασφαλείας κάθε φορά που τρέχει μια εφαρμογή ως administrator ζητείται επιβεβαίωση από τον χρήστη. Αν μια εφαρμογή δεν την τρέξεις ως administrator ενώ πρέπει, τότε δεν μπορεί να γράψει τις ρυθμίσεις που χρειάζονται για να αποθηκεύσει τους κωδικούς.

 

Ακόμα και αν συνδεθείς ως administrator δεν τρέχουν οι εφαρμογές με πλήρη δικαιώματα εκτός αν απαιτηθεί από τον χρήστη ή από την εφαρμογή.

 

Δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ στο πρόγραμμα-> run as administrator. Πάτησε OK στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, πέρασε τους κωδικούς και ξανατρέξε το. Είναι ΟΚ τώρα;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι.αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τους παραπάνω συναδέφους,μόνο που εγω έχω λειτουργικό windows xp.κάθε φορά μου ζητάει εκ νέου κωδικο και κλειδί.κατάφερα και βρήκα κάποιον από το τεε που μου ειπε οτι γενικα ειναι πρόβλημα της καινούρια έκδοσης του τεε κενακ και με παρεπεμψε σε ενα αλλο τηλ..αυτοι με παρεπεμψαν σε ενα μαιλ....γενικα ακόμα δεν εχω βγάλει άκρη με την υποτιθέμενη τεχνική υποστήριξη του τεε.μήπως έχει κάποιος υπόψη του τι πρέπει να κάνω για να μη μου ζητάει συνέχεια το κωδικό το πρόγραμμα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω Windows xp εχω και μου παρουσιαζεται αυτο το προβλημα.

 

Δοκιμασα να το κανω οπως αναφερθηκε παραπανω αλλα μου ζηταει κωδικους για τον administrator, ενω εγω δεν εχω θεσει κανεναν κωδικο και ετσι εγκατελειψα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι bug, είναι feature από τα windows vista και μετά!

 

Για λόγους ασφαλείας κάθε φορά που τρέχει μια εφαρμογή ως administrator ζητείται επιβεβαίωση από τον χρήστη. Αν μια εφαρμογή δεν την τρέξεις ως administrator ενώ πρέπει, τότε δεν μπορεί να γράψει τις ρυθμίσεις που χρειάζονται για να αποθηκεύσει τους κωδικούς.

 

Ακόμα και αν συνδεθείς ως administrator δεν τρέχουν οι εφαρμογές με πλήρη δικαιώματα εκτός αν απαιτηθεί από τον χρήστη ή από την εφαρμογή.

 

Δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ στο πρόγραμμα-> run as administrator. Πάτησε OK στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, πέρασε τους κωδικούς και ξανατρέξε το. Είναι ΟΚ τώρα;

 

Δυστυχώς δεν μου έβγαζε την επιλογή run as administrator.

 

Τελικά όμως βρήκα την λύση

 

OPTION THREE

Using Compatibility Mode

 

NOTE: This will allow you to always have the program run as an administrator when you open it.

1. Right click on the program shortcut or program .exe file, then click on Properties, and on the Compatibility tab. (Συμβατότητα)

NOTE: If you are doing this while logged on as a standard user instead of an administrator, then you will need to also click on the Change settings for all users button and type in the administrator's password.

 

2. To Always Run this Program as an Administrator -

A) Check the Run this program as an administrator box, and click on OK.

 

Βέβαια πρώτα έκανα shortcut τα εικονίδια του ΤΕΕ στην επιφάνεια εργασίας και μετά με δεξί κλικ μου έβγαλε τις ιδιότητες όπου επέλεξα την καρτέλα Συμβατότητα και εκεί τσέκαρα την επιλογή Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαίωμα διαχειριστή.

Πρέπει να το κάνετε και στα δύο εικονίδια του ΤΕΕ.

 

(Προσπάθησα αρχικά να το κάνω με δεξί κλικ πάνω στα εικονίδια του ΤΕΕ που είναι καρφιτσωμένα στην γραμμή εργασιών αλλά δεν μου έβγαζε με δεξί κλικ τις ιδιότητες γι αυτό το έκανα από την επιφάνεια εργασίας. Μπορεί όμως να γίνει κι από τα Προγράμματα-->ΤΕΕ-->>κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πλάκα και από πάνω στέγη προφανώς η πλάκα είναι οροφή προς Μ.Θ.Χ. και όχι προς τον εξωτερικό αέρα.

 

Σε οροφή προς Μ.Θ.Χ., υπάρχει μέγιστος επιτρεπόμενος συντελεστής θερμοπερατότητας;

Στον πίνακα Γ.1. στο αντίστοιχο ΦΕΚ δεν βλέπω να το έχει λάβει υπ'όψιν ο νομοθέτης.

Link to comment
Share on other sites

sdim

Δες λίγο την ΤΟΤΕΕ2 παρ. 2.1.5 και την παρ. 2.6.1

Αφού στον υπολογισμό της οροφής συμπεριέλαβες το Ru δεν την αντιμετωπίζεις πλέον σαν δομικό στοιχείο σε επαφή με μ.θ.χ. αλλά σε επαφή με εξ. περιβάλλον.

 

Ομως υπάρχει και για οροφές μέγιστος επιτρ. συντ. θερμοπ. Προστέθηκε με την 1η εγκύκλιο παρ. Β.3.i.

Είναι ίδιος με του δαπέδου σε επαφή με μ.θ.χ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως να υπολογίσω το U.

 

Ευχαριστώ για την εγκύκλιο. Την έχω διαβάσει 10 φορές αλλά σε αυτό δεν είχα δώσει σημασία, το θεωρούσα περιττό τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, προσπαθώ να τρέξω μία επιθεώρηση με το λογισμικό του ΚΕΝΑΚ. Ολοκληρώνω την βασική μορφή και δημιουργώ ένα αντίγραφο του κτιρίου, πάνω στο οποιο θέλω να δοκιμάσω τα σενάρια. Πριν κάνω όμως οποιαδήποτε αλλαγή, μου εμφανίζει διαφορετικά αποτελέσματα το σενάριο από το αρχικό κτίριο, ενώ για την ώρα δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά.

Γνωρίζει κάποιος/α τι ακριβώς συμβαίνει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.