Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Την 1.27 έχω γιατί ακόμη δεν μου έχει στείλει τους κωδικούς το ΤΕΕ, οπότε μπαίνω με αυτήν, με την οποία μπορείς να κάνεις δοκιμές χωρίς κωδικούς. Ελπίζω από αύριο να έρθουν οι κωδικοί και να λυθεί το θέμα μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παρε ενα τηλεφωνο στην τραπεζα πληροφοριων και ζητα τους με mail αυτοστιγμης. Εμενα ετσι μου τους δωσανε...

210 3671100

210 3671108

210 3671109

και ζητα τον Κο Ποντικακο η οποιοδηποτε αλλον αρμοδιο...

 

Τσαμπα παιδευεσαι τοσον καιρο

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει που το έγραφες σε προηγούμενο μήνυμα και έκανα ακριβώς αυτό. Μου υποσχέθηκαν ότι θα το έστελναν την Παρασκευή, αλλά ατύχησα. Αύριο πρωί θα ξαναπροσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με mail μου τα στειλανε αυτοστιγμης.

 

Αλλιως, για να υπολογισεις τις μερες, πληρωσα στην τραπεζα στις 3.3.2011, στις 4.3.2011 τους πηρα τηλεφωνο ξανα για να κανουν τις απαραιτητες διαδικασιες (γιατι δεν ειχαν "δει" την πληρωμη μου), την Πεμπτη 10.3.2011 φτασανε οι κωδικοι και την Παρασκευη 11.3.2011 και το τιμολογιο αγορας.

 

Ευελπιστω να εχεις συμπληρωσει την online φορμα παραγγελιας απο το site του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως βρίσκουμε το U σε κουφώματα παλαιού σπιτιού, όταν έχει μονό τζάμι. Στον ΚΕΝΑΚ γράφει από διπλό καιπάνω και το ίδιο και το πολύ καλό excel file συναδέρφου.

 

Εγώ Πίπο έστειλα τα στοιχεία πληρωμής με φαξ 8/3 και καπάκι τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Πήρα το ΟΚ παραλαβής του φαξ και ότι όλα ήταν ΟΚ. Μου ίπαν μέχρι Παρασκευή θα έχω τους κωδικούς. Τηλεφώνησα Παρασκευή και έμαθα ότι δεν έχουν πάρει το φαξ!!! και το ξαναέστειλα, ζητώντας (και λαμβάνοντας θετική απάντηση) να μου τα στείλουν αυθημερόν. Αύριο η πίεση θα είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ .οταν εχω κλιμακοστασιο δηλ. μη θερμαινομενο χωρο με μια πορτα προς το διαμερισμα και μια πορτα εξωτερικη προς δρομο τι κανω?περιγραφω 4 τοιχους , μια οροφη και δυο πορτες και δαπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως βρίσκουμε το U σε κουφώματα παλαιού σπιτιού, όταν έχει μονό τζάμι. Στον ΚΕΝΑΚ γράφει από διπλό καιπάνω και το ίδιο και το πολύ καλό excel file συναδέρφου.

 

Το excel του συναδελφου ειναι πολυ καλο αλλα για ΜΕΑ που τοποθετουνται καινουρια κουφωματα.

Για παλια, υπολογιζεις το ποσοστο του πλαισιου επι του συνολικου εμβαδου (συμπεριλαμβανομενης της κασας, ρωτησα φιλαρακι κουφωματα), βλεπεις το υλικο (μεταλλο, ξυλο), βλεπεις το τζαμι και πηγαινεις στη σελιδα 63 της 1ης ΤΟΤΕΕ για να βγαλεις την τιμη που θες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, προσπαθώ να τρέξω μία επιθεώρηση με το λογισμικό του ΚΕΝΑΚ. Ολοκληρώνω την βασική μορφή και δημιουργώ ένα αντίγραφο του κτιρίου, πάνω στο οποιο θέλω να δοκιμάσω τα σενάρια. Πριν κάνω όμως οποιαδήποτε αλλαγή, μου εμφανίζει διαφορετικά αποτελέσματα το σενάριο από το αρχικό κτίριο, ενώ για την ώρα δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά.

Γνωρίζει κάποιος/α τι ακριβώς συμβαίνει.

Ευχαριστώ

 

Οταν ετρεχα την εκδοση 1.27 χωρις κωδικους το ιδιο πραγμα συνεβαινε και σε εμενα. Οταν εβαλα κωδικους το προβλημα αποκατασταθηκε.

 

Κανονικα η εκδοση χωρις κωδικους επρεπε να κλεινει αυτοματα αλλα δεν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Ζητώ συγνώμη αν το ερώτημα μου έχει απαντηθεί αλλά το thread έχει γιγαντωθεί και είναι δύσκολο να το παρακολουθήσω από την αρχή.

 

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με τον συσχετισμό ΠΕΑ και θερμικών ζωνών.

Συγκεκριμένα,

 

Μελετώ ένα κτίριο το οποίο ένα του τμήμα είναι υφιστάμενο με αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφεία και σε αυτό γίνεται μια προσθήκη κατ' επέκταση που είναι παιδικός σταθμός. Το κτίριο των γραφείων είναι σε επαφή με τον παιδικό σταθμό και υποστηρήζει τις διοικητικές υπηρεσίες του παιδικού σταθμού.

Χρησιμοποιώ το λογισμικό της 4Μ. Όρισα δύο θερμικές ζώνες μια για την χρήση του παιδικού σταθμού και μία για την χρήση των γραφείων. επίλυσα την θερμομόνωση του κτιρίου για το σύνολο του κτιρίου (προσθήκη και υφιστάμενο).

 

Μέχρι σήμερα από τις εισηγήσεις-σεμινάρια του ΤΕΕ μου δημιουργήθικε η εντύπωση οτι απαιτείται η έκδοση ενός ΠΕΑ για κάθε θερμική ζώνη. Σήμερα που ήταν το τελευταίο σεμινάριο του ΤΕΕ με θέμα την χρήση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ο εισηγητής μου είπε ότι είναι λάθος αυτή η προσέγγιση και οτι θα πρέπει να εκδοθεί ένα ΠΕΑ για το σύνολο του κτιρίου.

 

Το ερώτημα είναι αν αυτό είναι σωστό και πως αυτό μπορεί να το κάνει το λογισμίκο της 4Μ. Στο λογισμικό εχω ορίσει 2 θερμικές ζώνες και μου παράγει αυτόματα δύο ΠΕΑ. Δεν έχω βρει κάπου στο λογισμικό κάποια ρύθμιση που να μπορεί να αντιμετωπίσει το κτίριο σαν ένα με δύο θερμικές ζώνες αλλά με ένα ΠΕΑ.

 

Υπάρχει κάποιος που έχει συναντήσει τον ίδιο προβληματισμό?

 

Με εκτιμηση Ν.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας..είμαι μηχανικός και εργάζομαι σε arx-κο γραφείο,οποτε θέλω να κάνω δοκιμες για το "κενακ" χωρίς να αγοράσω το πρόγραμμα ,μπορώ να κατεβάσω το αρχείο εγκαταστάσεις του tee και να κάνω δοκιμες εκεί.(χωρίς να "στεληνται" στο tee

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.