Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι,

 

εχω καταθεσει μια αναθεωρηση αδειας στην πολεοδομια Ελευσινας πριν τις 1-10-2010, και ενω με βαση την γνωστη σε εμενα νομοθεσια και τις εγκυκλιους δεν απαιτειται ΚΕΝΑΚ, την Παρασκευη εμφανιστηκε στην Πολεοδομια μια ανακοινωση η οποια ελεγε τα εξης:

 

"Οι αιτησεις οικοδομικων αδειων που εχουν κατατεθει πρις τις 01-10-10 συμφωνα με τις διαταξεις του Νομου 2831/2000 (ΦΕΚ 140/Δ/13-06-2000) ΑΡΘ. 1 ΠΑΡ Β,Γ,Δ,Ε

Θα εκδοθουν χωρις απαιτηση ΚΕΝΑΚ εως και την 01-04-2011."

 

Την ανακοινωση δεν την ειχα δει εγω μεχρι σημερα το πρωι, μου την μετεφερε η μηχανικος που συνεργαζομαστε για την αδεια την Παρασκευη το βραδυ, η οποια δεν ειχε συγκρατησει τους αριθμους του ΦΕΚ.

 

Περασα ενα ολοκληρο σαββατοκυριακο ψαχνοντας εγκυκλιους, νομοθεσια και δεν βρηκα τιποτα.

 

Σημερα το πρωι λοιπον, που ειδα τα ΦΕΚ και ανετρεξα διεπιστωσα οτι ο Νομος αυτος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η αναθεωρηση του ΓΟΚ, ενας νομος του 2000 που τοτε δεν υπηρχε ουτε η εννοια του ΚΕΝΑκ, πιθανον να μην υπηρχα ουτε εγω, ειναι τοσο παλιο που δεν θυμαμαι.

 

Δεν μιλησα με υπαλληλους της πολεοδομιας διοτι ηθελα να ειμαι σιγουρη για το παραλογο της υποθεσης, παντως την παρασκευη οπως μου μεταφερει η μηχανικος επεμεναν οτι απαιτειται ΚΕΝΑΚ.

post-4117-131887265527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[...]

"Οι αιτησεις οικοδομικων αδειων που εχουν κατατεθει πρις τις 01-10-10 συμφωνα με τις διαταξεις του Νομου 2831/2000 (ΦΕΚ 140/Δ/13-06-2000) ΑΡΘ. 1 ΠΑΡ Β,Γ,Δ,Ε

Θα εκδοθουν χωρις απαιτηση ΚΕΝΑΚ εως και την 01-04-2011."

[...]

Σημερα το πρωι λοιπον, που ειδα τα ΦΕΚ και ανετρεξα διεπιστωσα οτι ο Νομος αυτος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η αναθεωρηση του ΓΟΚ, ενας νομος του 2000 που τοτε δεν υπηρχε ουτε η εννοια του ΚΕΝΑκ, πιθανον να μην υπηρχα ουτε εγω, ειναι τοσο παλιο που δεν θυμαμαι.[...]

 

 

Μάλλον έχει κακή στίξη και συντακτικό η ανακοίνωση και έτσι υπάρχει παρανόηση.

Σωστή ανάγνωση είναι η εξής:

 

Οι αιτήσεις για οικοδομικές άδειες, σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου 2831/2000 (ΦΕΚ 140/Δ/13-06-2000) ΑΡΘ. 1 ΠΑΡ Β,Γ,Δ,Ε, που έχουν κατατεθεί πριν τις 01-10-10 θα εκδοθούν χωρίς απαιτηση ΚΕΝΑΚ εως και την 01-04-2011."

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, το ιδιο λεμε, "χωρις απαιτηση ΚΕΝΑΚ ΕΩΣ 01-04-2011" δηλαδη απο πρωτη Απριλιου και μετα απαιτειται ΚΕΝΑΚ ανεξαρτητως ημερομηνιας υποβολης, ετσι λενε τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κτηριο εκανες αυτοψια?

Γιατι ειναι πολυ μεγαλο νουμερο το 733 που παραθετεις....

Και ειδικα με την εξωτερικη θερμομονωση πρεπει να πεσει δραματικα...

Οχι τοσο με τον ηλιακο...

 

Εγω μελετουσα μονοκατοικια με καταναλωση 1500 αρχικως (δεν ειχε θερμανση, μονο τζακι και σομπα) και μολις το μονωσα και εβαλα ενεργειακο τζακι αντι για κανονικο, εκτοξευτηκε στο 410.....

σε κτηριο-κατοικια(ενας οροφος) του '78,με συνολικη επιφανεια 107μ2. Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καπου εκανες λαθος... Αμονωτο σπιτι του 78 με 107 τετραγωνικα αποκλειεται να σου εβγαλε τετοια καταναλωση....

Ακομα κι αν ηταν ρετιρε...

Ψαξου με τις εμβαδομετρησεις και τους συντελεστες που πηρες....

Link to comment
Share on other sites

Γράψε Δήμητρα αναλυτικά τι καταναλώνεις σε Θέρμανση, Ψύξη και ΖΝΧ, καθώς και τι καταναλώνει το ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι οτι εβαλα μεγαλους συντελ. αλλα τους πηρα απο τους πινακες οπως λενε οι οδηγιες. για κατακορ.στοιχ. 3,4 για τοιχ.2,20κ για τισ πλακες 3,70 . τα κουφωματα απο τις επιλογες μου εβγαλε U=6.00 !ειναι εκτεθειμενο και δεν εχει κανενα κτιριο να το σκιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητάω να γράψεις αναλυτική ακτανάλωση ανά κατηγορία, για να δούμε που είναι πιθανό να έχει γίνει η στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο γιατί δεν παίρνεις την το τμήμα της οροφής του υπογείου που βρίσκεται στην θέση στάθμευσης σαν αμόνωτη οροφή προς εξωτερικό αέρα;

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι οτι εβαλα μεγαλους συντελ. αλλα τους πηρα απο τους πινακες οπως λενε οι οδηγιες. για κατακορ.στοιχ. 3,4 για τοιχ.2,20κ για τισ πλακες 3,70 . τα κουφωματα απο τις επιλογες μου εβγαλε U=6.00 !ειναι εκτεθειμενο και δεν εχει κανενα κτιριο να το σκιαζει.

 

Ποιες πλακες? Αν ειναι ενδιαμεσος οροφος δεν λαμβανεις υποψιν σου τις πλακες ουτε και τις μεσοτοιχιες με αλλα διαμερισματα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.