Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Θα τις στείλει φαντάζομαι όταν οριστικοποιηθούν οι διορθώσεις. Ακόμη άλλωστε δεν είναι σίγουρο ότι μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε. Άλλος τις χρησιμοποιεί και άλλος όχι.

Τα link πάντως που έδωσα είναι του ΤΕΕ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ pggiotas. Μου δημιουργήθηκε η απορία, επειδή είναι επιλέξιμη δαπάνη για το εξοικονομώ.

 

Γιατί είναι επιλέξιμη δαπάνη συνάδελφε; Δεν το βρήκα πουθενά γραμμένο, εκτός αν κάτι μου έχει διαφύγει. Το γράφει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του προγράμματος, σελίδα 13, στο 1 λέει "Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση εξωτερικών σταθερών σκιάστρων και κινητών προστατευτικών εξωφύλλων στα ανοίγματα (παντζούρια, ρολά)."

 

Αλλά και στην σελίδα 15 με τις μέγιστες επιτρεπόμενες τιμές λέει, "1. Εξωτερικά σταθερά συστήματα σκίασης και εξώφυλλα: Έως 2.500 € ανά ιδιοκτησία"

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό μπαίνουμε στο Michanikos.gr Faethon. Κάτι σου ξεφεύγει, κάτι μου ξεφεύγει, στο τέλος καλύπτουμε πολλές απορίες και γινόμαστε καλύτεροι (πιστεύω).

Πάντως είναι κουτό να δικαιολογεί 2.500 ευρώ, χωρίς να μπορούν να βελτιώσουν την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε, το κτηριο ειναι :ισογειο καταστημα κ οροφος κατοικια. εγω εξεταζω τον οροφο για εξοικονομω, εχουν ενα λεβητα και για τα δυο. πως βαζω τον λεβητα στο τεε-κενακ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω σε όσες μπορώ:

1) Η κεκλιμένη στέγη υπολογίζεται ως οριζόντια επιφάνεια αν η κλιση της είναι <30ο και ως κατακόρυφη αν η κλιση της >30ο (ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010 σελ.21)

2) Η σκίαση ορίζοντα υπολογίζεται απο γειτονικά κτίρια. Δεν λαμβάνονται υπόψη οι μακρινοί λόφοι.

3) Στοιχεια υπεθυνου. Αν πατήσεις διπλα εμφανίζει μια λίστα και επιλέγεις. Οποιος είναι υπευθυνος για το κτηριο. Παρτο οπως θελεις.

4) Σιγουρα στην κάτοψη πρεπει να υπάρχει και υπολογισμός εμβαδού με εξωτερικές διαστάσεις γιατι ετσι υπολογίζεται η δόμηση.

5)---

6) Απαιτούνται όσες μελέτες τροφοδοτούν με στοιχεία την ΜΕΑ. Η μελέτη σκίασης και τα σχεδια της φαίνονται στην προτυπη μελέτη του ΤΕΕ. Κατεβασε την για να δεις. Για την ψύξη είναι ενα ερωτημα κατα πόσο είναι υποχρεωτική η μελέτη σε κατοικίας και πρόπαντων η εφαρμογή της.

ge_liakos Σχετικά με την σκίαση ορίζοντα Fhor σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε 20701-1/2010 παρ. 3.3.2 πρέπει να υπολογίζουμε τη σκίαση από τα φυσικά εμπόδια δηλ. τους λόφους και τα βουνά εάν είμαστε στους βορεινούς πρόποδες, είναι φυσικό όταν η γωνία θέασης α είναι μικρή <30 μοίρες δηλαδή τον χειμώνα που ο ήλιος είναι χαμηλά στον ορίζοντα, το ζώ στο εξοχικό μου στη Γκιώνα , ο ήλιος δεν μου λιάζει το εξοχικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό μπαίνουμε στο Michanikos.gr Faethon. Κάτι σου ξεφεύγει, κάτι μου ξεφεύγει, στο τέλος καλύπτουμε πολλές απορίες και γινόμαστε καλύτεροι (πιστεύω).

Πάντως είναι κουτό να δικαιολογεί 2.500 ευρώ, χωρίς να μπορούν να βελτιώσουν την κατανάλωση.

 

Με κλειστά - κατεβασμένα και μονωμένα τα φυλλαράκια στα ρολά το βράδυ, μειώνεις την διαφυγή θερμότητας από το εσωτερικό λόγω αφενός της πολυουρεθάνης στα φυλλαράκια και αφετέρου του στρώματος αέρα μεταξύ κατεβασμένου ρολλού και υαλοπινάκων.

Link to comment
Share on other sites

Mikael σίγουρα κάνουν μείωση κατανάλωσης και για τον λόγο που είπες, αλλά και λόγω μειωμένη απαίτησης γθα ψύξη το καλοκαίρι. Στο λογισμικό του ΤΕΕ εννοούσα πως δεν μπορούν να βελτιώσουν την κατανάλωση :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ - Αυθαίρετο τμήμα ιδιοκτησίας.

Έχω περίπτωση έκδοσης ΠΕΑ αγοραπωλησίας για ένα ισόγειο κατάστημα που έχει καλύψει παράνομα τον πίσω υποχρεωτικό ακάλυπτο χώρο δηλαδή δεν νομιμοποιείται η παράβαση, άρα το κατάστημα δεν υφίσταται νομίμως άρα δεν μπορεί να γίνει η πώληση.

Τι κάνουμε για να γίνει η αγοραπωλησία ;;; Θα αρχίσουμε τα κόλπα με τις δωρεές ; αφού η έκδοση του ΠΕΑ αφορά αποκλειστικά και μόνο συμβόλαια αγοραπωλησίας κτιρίων η τμημάτων κτιρίων (ήτοι και οριζόντιας ιδιοκτησίας) και συμβάσεις μακροχρόνιας σύμβασης ολόκληρου κτιρίου και σύμφωνα με την έννοια κτίριο νοούνται όλες οι περιπτώσεις νομίμως υφιστάμενων κτιρίων σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 23 του Ν.1577/1985 όπως ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.