Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

καλημερα , εχω ενα κτιριο, ισογειο καταστημα, οροφος κατοικια:97,02μ2 και μη θερμ. χωρο:10,80μ2 το κλιμακοστασιο.ο λεητασ πετρελαιου ειναι 33kw με αποδοση 60,60% για τον οροφο ΖΧΝ απο τον λεβητα. το συνολο τον κουφωματων μου ειναι 14,15μ2 και μου βγαζει κατηγ. Η καταν.954,7 και στο σεναριο με αλλαγη κουφωματων,εξωτερικη θερμομ.και ηλιακο μου βγαζει κατ.Η με καταν. 622,6!τα αποτελ. που ειδα δεν μου δεχεται τον ηλιακο . τι να κανω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , εχω ενα κτιριο, ισογειο καταστημα, οροφος κατοικια:97,02μ2 και μη θερμ. χωρο:10,80μ2 το κλιμακοστασιο.ο λεητασ πετρελαιου ειναι 33kw με αποδοση 60,60% για τον οροφο ΖΧΝ απο τον λεβητα. το συνολο τον κουφωματων μου ειναι 14,15μ2 και μου βγαζει κατηγ. Η καταν.954,7 και στο σεναριο με αλλαγη κουφωματων,εξωτερικη θερμομ.και ηλιακο μου βγαζει κατ.Η με καταν. 622,6!τα αποτελ. που ειδα δεν μου δεχεται τον ηλιακο . τι να κανω?:confused:

Θερμομονωση ειχαν τα δομικα σου στοιχεια?

Ποσες πλακες υπολογισες στο συστημα σου να εχουν απωλειες θερμοτητας?

Την πλακα ισογειου την υπολογισες ως εν επαφη με ΜΘΧ (η με εδαφος αντιστοιχα)?

Την πλακα οροφης 1ου οροφου την εβαλες στους υπολογισμους σου? Αν υπαρχει κι αλλος οροφος απο πανω, δεν συνυπολογιζεται...

Η καταναλωση ειναι επιεικως τραγικη...

Link to comment
Share on other sites

Θερμομονωση ειχαν τα δομικα σου στοιχεια?

Ποσες πλακες υπολογισες στο συστημα σου να εχουν απωλειες θερμοτητας?

Την πλακα ισογειου την υπολογισες ως εν επαφη με ΜΘΧ (η με εδαφος αντιστοιχα)?

Την πλακα οροφης 1ου οροφου την εβαλες στους υπολογισμους σου? Αν υπαρχει κι αλλος οροφος απο πανω, δεν συνυπολογιζεται...

Η καταναλωση ειναι επιεικως τραγικη...[/quote

 

υπολογισα τισ τοιχοπ. με 2,20 απο το πιν.γιατι το κτιριο ειναι του '79 δοκους :3.40 υπολογισα μια πλακα:3,70 την τελευταια γιατι μετα εχει στεγη. το δαπεδο δεν το υπολογ. γιατι ειναι με μεταξυ δυο θερμαιν.χωρων.τισ εσωτ.τοιχ. με U:2.40 τα παλια κουφωματα ειχαν U=6.00. O λεβητασ θερμαινει το ισογ.και οροφο γιαυτο τον εβαλα με βαθμο αποδοσης : 0.606. στο ΖΝΧ βαζω παλι τα ιδια στοιχεια του λεβητα. δεν 3ερω τι αλλο να κανω?στο σεναριο βαζω πλεον τοιχ.=0,37 , δοκ=0,381 , κουφ=3,00, ηλιακο για ΖΝΧ και δεν μοθ αλλαζει κατηγ.:cry:

Link to comment
Share on other sites

υπολογισα τισ τοιχοπ. με 2,20 απο το πιν.γιατι το κτιριο ειναι του '79 δοκους :3.40 υπολογισα μια πλακα:3,70 την τελευταια γιατι μετα εχει στεγη. το δαπεδο δεν το υπολογ. γιατι ειναι με μεταξυ δυο θερμαιν.χωρων.τισ εσωτ.τοιχ. με U:2.40 τα παλια κουφωματα ειχαν U=6.00. O λεβητασ θερμαινει το ισογ.και οροφο γιαυτο τον εβαλα με βαθμο αποδοσης : 0.606. στο ΖΝΧ βαζω παλι τα ιδια στοιχεια του λεβητα. δεν 3ερω τι αλλο να κανω?στο σεναριο βαζω πλεον τοιχ.=0,37 , δοκ=0,381 , κουφ=3,00, ηλιακο για ΖΝΧ και δεν μοθ αλλαζει κατηγ.:cry:

Υπολογισε τα σκυροδεματα του κτηριου σου με συντελεστες απο πινακα 3.1 σελ.41 και μην σπας τις επιφανειες σε δοκαρια, υποστυλωματα και τουβλα γιατι θα κανεις λαθος...

Ολη η επιφανεια σεντονι... επι το ποσοστο του πινακα ειναι μπετον

Και το υπολοιπο μειον τα ανοιγματα σου ειναι τουβλα.

Βγαζεις εναν ανηγμενο συντελεστη U και καθαρισες...

 

Τους εσωτερικους τοιχους γιατι τους εβαλες? Αφου ειναι αναμεσα σε θερμαινομενους χωρους και επομενως λαμβανονται ως μη διαβατικοι...

Οπως πολυ σωστα δεν εβαλες και την πλακα που χωριζει δυο θερμαινομενους χωρους μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

τους εσωτερικοθσ τουσ εβαλα γιατι ειναι σε επαφη με μη θερμ.χωρο

εννοεις''σεντονι '' αν η οψη μου πχ. ειναι 10μ2 περνω το 25% μπετον και το υπολ. τοιχ.?

Link to comment
Share on other sites

τους εσωτερικοθσ τουσ εβαλα γιατι ειναι σε επαφη με μη θερμ.χωρο

εννοεις''σεντονι '' αν η οψη μου πχ. ειναι 10μ2 περνω το 25% μπετον και το υπολ. τοιχ.?

Αν ειναι 10τ.μ., παιρνεις 2,5τ.μ. μπετον και 7,5-ανοιγματα ως τοιχοποιια

 

Και μετα βγαζεις τον ανηγμενο συντελεστη ως εξης...

 

[2,5*3,40 + (7,50-ανοιγματα)*2,20]/(10-ανοιγματα)

 

Ελεγξε το 25% παντως, εμενα τα περισσοτερα 15αρια μου βγαινανε...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και τι μπορω να κανω με την καταναλωση?μου βγαινει πολυ μεγαλη και δεν μου αλλαζει κατηγορια με τις αλλαγες που προτεινω. τον ηλιακο δεν μου το λαμβανει

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε το 60,6% ως ποσοστο αποδοσης της θερμανσης σου.

Παραειναι χαμηλο...

Προφανως και το πηρες απο υπερδιαστασιολογηση λεβητα, σωστα?

 

Ριξε μια ματια στις απωλειες που εβαλες στο δικτυο διανομης σου οπως και στον αερισμο των κουφωματων σου, αν πηρες τους σωστους συντελεστες και στην κατηγορια αυτοματισμων σου...

 

Ειδικα ο αερισμος και οι αυτοματισμοι παιζουν πολυ σημαντικο ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.