Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Τελική χρήση.......... Κτίριο αναφοράς ...........Υπάρχον κτίριο

Θέρμανση .......................72,5 ....................597,9

Ψύξη ................................8,6 ......................24,7

ΖΝΧ ................................0,0..........................0,0

Φωτισμός ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,0,0.........................0,0

Συνεισφορά ΑΠΕ - ΣΗΘ..........0,0.........................0,0..

Σύνολο .........................81,1 ....................622,6

Κατάταξη ...........................-...........................Η

αυτα ειναι τα αποτελεσματα απο το σεναριο, οπου προτεινω ηλιακο για ΖΝΧ αλλαγη κουφωματων με U=3.00 κ εξωτερικη θερμομ. με U=0.37 τοιχ.

 

Με τέτοια κατάταξη κτιρίου, πρέπει να ξανακοιτάξεις το U που πήρες για αδιαφανή στοιχεία.

Για να βελτιωθεί μια κατηγορία χρειάζεται: Ηλιακό, κουφώματα & μόνωση. Με το πρόγραμμα εξοικονομώ δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να δαπανήσει τόσα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σενάρια, δεν αλλάζει η κατανάλωση του ΚΑ. Εσένα από 105 πήγε στα 81.

Πως δημιουργείς τα σενάρια. Σίγουρα θα έχεις δηλώσει κάτι λάθος σχετικά με την θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω κουφωμα μεχρις ενος υψους και απο πανω εχω στορακι που καταλαμβανει ομως μερος του ανοιγματος, το υπολογιζετε αυτο στο συνολικο εμβαδον του κουφωματος η πιανετε μοναχα τα αλουμινια?

 

Εμενα μου ετυχε περιπτωση κουφωματος, απο πανω στορι και απο πανω κι αλλο κουφωμα υπο μορφη φεγγιτη....

Υπολογισα το κουφωμα απο πανω ως κατω σεντονι και μετα ξεχωριστα τμημα τμημα τα υαλοστασια για να βγαλω το ολικο εμβαδον και το ποσοστο του πλαισιου...

 

Ετσι στο ποσοστο του πλαισιου συμπεριλαμβανεται και το εμβαδον του στοριου...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι. ετοιμάζομαι να κανω την πρώτη μου επιθεώρηση σε μια ισόγεια μονοκατοικία περ. 70 τ.μ. με ο.α. του 1970 περίπου η οποία θα μεταβιβαστεί. Η οικία είναι εγκαταλελειμμένη πολλά χρόνια (σπασμένα κουφώματα, κ.λ.π.) και χρήζει αδρής επισκευής. εννοείται ότι δεν υπάρχει θέρμανση ούτε κλιματισμός. Κατά την επιθεώρηση θα θεωρήσω ότι τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται (τοίχοι, κουφώματα, κ.λ.π.) είναι σε καλή κατάσταση και έτσι θα την υπολογίσω;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, σιγουρα κανω καποιο λαθος , ψαχνω ομως να το διωρθοσω ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, κατι τελευταιο ως προσ την δημιουργεια των σεναριων,εγω αντιγραφω το υπαρχων κ και κανω τις αλλαγες μου εκει,σε νεο πλεον αρχειο ,αλλα νομιζω ειναι λαθος ,μπορει να μου πει αποιος πως γινονται , ευχαριστω.:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι. ετοιμάζομαι να κανω την πρώτη μου επιθεώρηση σε μια ισόγεια μονοκατοικία περ. 70 τ.μ. με ο.α. του 1970 περίπου η οποία θα μεταβιβαστεί. Η οικία είναι εγκαταλελειμμένη πολλά χρόνια (σπασμένα κουφώματα, κ.λ.π.) και χρήζει αδρής επισκευής. εννοείται ότι δεν υπάρχει θέρμανση ούτε κλιματισμός. Κατά την επιθεώρηση θα θεωρήσω ότι τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται (τοίχοι, κουφώματα, κ.λ.π.) είναι σε καλή κατάσταση και έτσι θα την υπολογίσω;

Θα τα θεωρησεις οτι ειναι σε καλη κατασταση αλλα αμονωτα οσον αφορα τη θερμοπερατοτητα τους αλλα στον αερισμο σκιστα....

Μπορεις να θεωρησεις τις οπες που ενδεχομενως να εχει στον τοιχο ως θυριδες εξαερισμου και τα παραθυρα με τους χειροτερους συντελεστες για αερισμο...

Κλιματισμο και θερμανση θα θεωρησεις οτι εχει οτι και το κτηριο αναφορας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, σιγουρα κανω καποιο λαθος , ψαχνω ομως να το διωρθοσω ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, κατι τελευταιο ως προσ την δημιουργεια των σεναριων,εγω αντιγραφω το υπαρχων κ και κανω τις αλλαγες μου εκει,σε νεο πλεον αρχειο ,αλλα νομιζω ειναι λαθος ,μπορει να μου πει αποιος πως γινονται , ευχαριστω.:wink:

 

Στο ιδιο αρχειο, κανε δεξι κλικ στο "Κτιριο" που λεει και επελεξε "Δημιουργια αντιγραφου κτηριου"

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο αρχειο, κανε δεξι κλικ στο "Κτιριο" που λεει και επελεξε "Δημιουργια αντιγραφου κτηριου"

σε ευχαριστω,ποσο καιρο το εκανα λαθος.. να σαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε για τις προεξοχες που υπαρχουν στο κτιριο μας απο το ιδιο το κτιριο, πως μετραμε την γωνια γ; Αν πχ εχω 3 σπασιματα στο κτιριο (σε στυλ Γ) πως υπολογιζεται η γωνια γ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.