Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Νομίζω ότι η (αν και λίγο μπερδεμένη) απάντηση του aithilenio καλύπτει, για ατομικούς λέβητες, τόσο τον προβληματισμό του Inzaghi όσο και την προσπάθεια απάντησης από τον hkamp.

Με θερμοστατικές βαλβίδες σε θερμαντικά σώματα που λειτουργούν σε κύκλωμα ατομικής θέρμανσης ίσως και να πετύχεις κάτι από άποψη κατανάλωσης. Αλλά και πάλι είναι κάτι που προς το παρόν ο κανονισμός δεν το λαμβάνει υπόψη. Δεν λαμβάνει δηλαδή υπόψη τις "συνήθειες του χρήστη".

Link to comment
Share on other sites

aithilenio

 

βοήθησε λίγο παραπάνω. Οταν λες:

<<Αν η αντιστάθμιση ζητήσει για παράδειγμα 50 βαθμούς νερό τότε 50 βαθμούς θα φτιάξει ο λέβητας.>>

Ποιος είναι ο μηχανισμός αντιστάθμισης;

 

Αν έχει ενσμωματωμένο πίνακα και αισθητήρια και πετυχαίνει την θερμοκρασία προσαγωγής <<παίζοντας>> με την λειτουργία του καυστήρα, σύμφωνα με ρυθμίσεις, χωρίς τρίοδη και τετράοδη, τότε είναι αντιστάμθιση και μπορείς να έχεις κατηγορία Γ αυτοματισμών. Αλλά νομίζω δεν είναι όλοι οι επίτοιχοι έτσι ή κάνω λάθος;

 

Σε τι θερμοκρασίες συμφέρει να δουλεύουν οι επίτοιχοι;

Link to comment
Share on other sites

Προς hkamp

<<Αν η αντιστάθμιση ζητήσει για παράδειγμα 50 βαθμούς νερό τότε 50 βαθμούς θα φτιάξει ο λέβητας.>>

Ποιος είναι ο μηχανισμός αντιστάθμισης;

 

Ανάλογα με την εξωτ. θερμοκρασία ρυθμίζεται αυτόματα και η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού από τον λέβητα. Προσωπικά, αμφιβάλλω αν το σύστημα αυτό μπορεί να προσφέρει οικονομία στην κατανάλωση με δεδομένο ότι ο βαθμός απόδοσης του λέβητα μειώνεται όταν η θερμοκρασία προσαγωγής είναι χαμηλή. (εκτός από τους λέβητες συμπύκνωσης)

 

Και σε τι θερμοκρασίες δουλεύουν συνήθως οι επίτοιχοι;

Στην θερμοκρασία που θα τους ρυθμίσει ο εγκαταστατης ή ο χρήστης (συνήθως 65 έως 75 ανάλογα με την ισχύ των θερμ σωμάτων)

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης σύμφωνα με την 1η εγκύκλιο οικ. 1603 4-10-2010 άρθρο 3:

 

<<Παράγραφος 3.1, α): οι απαιτήσεις για νωπό αέρα στα κτίρια του τριτογενή τομέα

θα καλύπτονται μέσω μηχανικού αερισμού (προσαγωγή νωπού αέρα, ή κεντρική

κλιματιστική μονάδα διαχείρισης αέρα ΚΚΜ). Κάθε σύστημα μηχανικού αερισμού

που εγκαθίσταται στο κτίριο με παροχή νωπού αέρα ≥ 60%, επιτυγχάνει ανάκτηση

θερμότητας σε ποσοστό τουλάχιστον 50%.>>

 

Συνεπώς ο αερισμός είναι υποχρεωτικός για τον τριτογενή άσχετα με το εμβαδό, απ' ότι φαίνεται.

 

Πφφφ... Τι να πω... Ξέρουν τι γράφουν στην εγκύκλιο? Κουφά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Και όταν ρώτησα έναν από αυτούς <<Και στο μικρό μαγαζάκι που θα βρει ο άλλος εναλλάκτη τόσο μικρό;>>

μου απάντησε ότι υπάρχουν και οι περιστροφικοί!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, προσπαθω να ανεβαζω ενα αρχειο xml αλλα δεν μου το δεχεται γιατι (To Αρχείο Ενεργ. Επιθεώρησης που είναι συνδεδεμένο με αυτή την επιθεώρηση ανέβηκε στις: 11/05 21:03:39

Δημιουργήθηκε με την version 1.28.1.70 του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. )τι μπορω να κανω?ευχαριστω:confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, προσπαθω να ανεβαζω ενα αρχειο xml αλλα δεν μου το δεχεται γιατι (To Αρχείο Ενεργ. Επιθεώρησης που είναι συνδεδεμένο με αυτή την επιθεώρηση ανέβηκε στις: 11/05 21:03:39

Δημιουργήθηκε με την version 1.28.1.70 του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. )τι μπορω να κανω?ευχαριστω:confused:

Και εμενα δεν μου ανεβαζει αρχειο: ¨η μπλοκαρε ή τον κανουν συντηρηση. Πάντως απο το μεσημερι μπηκαν >300+ πιστοποιητικα στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει οτι, μπορει μεν να φαινεται απο το προγραμμα οτι τρεχουμε τη version 1.28.1.70, στον πινακα δεδομενων και αποτελεσματων ομως που συνηθως εκτυπωνω για να δωσω στον πελατη, αναγραφει οτι δουλευτηκε με την 1.28.1.67 ακομα...

 

Μαλλον προκειται για bug του συστηματος, γιατι στο help του προγραμματος μου λεει οτι δουλευω με την 1.28.1.70

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανένας αυτό το μυνημα;

 

"Οι αλλαγές στην επιθεώρηση δεν καταχωρήθηκαν εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

 

•Το αρχείο αποτελεσμάτων δεν αρχίζει με (σ.σ το με δεν ακολουθείται από τίποτα!!!)

 

Δεν μπορεί ακόμη να εκδοθεί έγκυρο ΠΕΑ εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

 

•Η σύνδεση με τον server που εκτελεί τους υπολογισμούς δε στάθηκε εφικτή!"

 

 

Πρώτη φορά το βλέπω σήμερα και δεν μπορώ να στείλω καμία επιθεώρηση. Δοκίμασα τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δεν μου ανεβαζει αρχειο: ¨η μπλοκαρε ή τον κανουν συντηρηση. Πάντως απο το μεσημερι μπηκαν >300+ πιστοποιητικα στο συστημα

 

σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.