Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενώσεις οπλισμών


 
sundance

Recommended Posts

Στο μέσο των δοκών και άνω έχουμε συνήθως μόνο θλίψη και γι αυτό ανέφερα τις ενώσεις των άνω ράβδων των δοκών να γίνονται στο μέσο του ανοίγματος.

Στις στηρίξεις έχεις δίκιο αλλά εκεί είναι μικρότερα τα μήκη των ενώσεων. Επίσης, προτιμότερο θεωρώ ότι είναι να γίνονται οι ενώσεις των κάτω ράβδων της δοκού εκεί καθότι ο όποιος εφελκυσμός είναι "περιστασιακός" επειδή οφείλεται στο σεισμό.

 

Οι αναμονές των στύλων είναι άλλη υπόθεση τα μήκη αναμονών είναι πολύ μικρότερα, δες τις σημειώσεις του Ιγνατάκη. Χαρακτηριστικά για Φ20 είναι 95cm.

Το πρόβλημα υπάρχει στις ράβδους των τοιχωμάτων pilotis (μαλακού ορόφου).

 

Για Φ20 είναι 95?? Εγώ το έχω υπολογίσει ως 66Φ από παράγραφο 18.4.7

ή 1.4lb=1.4* Φ*lyd/(4*fbd)=1.4* 47.26Φ = 66Φ

 

Άρα 1.30μ (που το κάνω 1.40 - 1.50) αντί για 95 ---???????-----

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι παρακάτω εξισώσεις θα μας χρησιμεύσουν για τους υπολογισμούς μας:

fctm = 0,3*fck^2/3 §Σ2.4 ΕΚΩΣ

fctk0,05 = 0,7*fctm §Σ2.4 ΕΚΩΣ

fbd = 2,25 * fctk0,05 / γc * 1,40 §Σ17.5 ΕΚΩΣ - (περισφιγμένες περιοχές δομικών στοιχείων)

fyd = fyk / γs §6.3.3 ΕΚΩΣ

λb = Φ/4 * fyd/fbd §17.6.2 ΕΚΩΣ

λb,αναμονής = 1,4 * λb §18.4.7 ΕΚΩΣ - (υποστυλώματα με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας)

 

Για C20/25 έχουμε:

fck = 20,000 MPa

fctm = 2,210 MPa

fctk,0.05 = 1,547 MPa

γc=1,50

fbd = 3,249 MPa

 

Για Β500C έχουμε:

fyk = 500,000 MPa

γs=1,15

fyd = 434,783 MPa

 

Άρα για Φ20 έχουμε:

λb = 67cm (στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στο 1cm)

λb,αναμονής = 95cm (στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στα 5cm)

 

Δες και τον Πίνακα 2.17 στη σελίδα 30 των σημειώσεων του Ιγνατάκη.

Link to comment
Share on other sites

Σχολίασε μου το παρακάτω

 

1)Μήκος ευθ. αγκύρωσης με ευμενή επιρροή εγκάρσιας θλίψης =

λb = Φ/4 * fyd/fbd με fbd=3,249 MPa αντί 2.3 πίνακα 17.4

ίσο με 33.75Φ

Όμως

Λόγω υπερκάλυψης

λοο=2*λb = 2* 33.75Φ= 67.5Φ=1.3μ

 

ή

 

2)ότι πολύ σωστά αναφέρεις παραπάνω? (παρ 18.4.7)

 

Ρωτάω επειδή πιστεύω ότι πρέπει να πάρουμε την περιβάλλουσα μεταξύ υπερκάλυψης και παρ 18.4.7

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε η §18.4.7 του ΕΚΩΣ που αναφέρεται ρητά στις αναμονές των στύλων τότε θα παίρναμε με βάση την §17.7.2.2 του ΕΚΩΣ ως μήκος αναμονών το lo=α1*lb,net=2*lb,net αφού κάνουμε όλες τις ενώσεις (100%) στο ίδιο σημείο και b<5Φ (βλ. Πίνακα 17.5 ΕΚΩΣ).

 

Τότε θα προέκυπταν 42% μεγαλύτερα μήκη αναμονών για στοιχεία με ΜΑΑΠ.

Για Φ20 θα είχαμε αναμονές μήκους 135cm.

 

Τα συμπεράσματα μου είναι ότι:

1) Αν πάρεις μήκη αναμονών σύμφωνα με την §18.4.7 του ΕΚΩΣ δηλαδή 95cm για Φ20 (C20/25 & B500C) είσαι καλυμμένος νομικά.

2) Μέχρι τον ΝΕΚΩΣ του 1991 που άρχισε να ισχύει υποχρεωτικά από το 1995 τα μήκη αναμονών ήταν 50Φ, δηλαδή για Φ20 (Β225=C13/18 & StIII=S400) 100cm όσο περίπου και σήμερα. Να σημειωθεί ότι η παράγραφος για τις αναμονές των υποστυλωμάτων προστέθηκε στον ΕΚΩΣ-2000, δεν υπήρχε στον ΝΕΚΩΣ-1991.

3) Οι διατάξεις αυτές του ΕΚΩΣ έχουν προκύψει από την εμπειρία, πειραματικά αποτελέσματα και θεωρίες άρα δέχομαι ότι έχουν ισχύ.

4) Δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει δημιουργηθεί από σεισμό πρόβλημα σε στύλο λόγω του μικρού μήκους των αναμονών. Αντίθετα έχω ακούσει για τις αγκυρώσεις των ράβδων των δοκών σε ακραίους κόμβους.

5) Η §18.4.7 του ΕΚΩΣ έρχεται σε αντίθεση με την §Β.2[3] του ΕΑΚ που μας προτρέπει (σύσταση) να μη κάνουμε ενώσεις με παράθεση στις περιοχές πιθανών πλαστικών αρθρώσεων. Και πού θα τις κάνουμε; Καλά είναι στο μέσο του ύψους του στύλου αλλά είναι γνωστό σ' όλους (και στους συγγραφείς των κανονισμών) ότι οι ενώσεις γίνονται πάντα με παράθεση στη βάση των στύλων.

Όταν ο ΕΚΩΣ μιλάει για μήκη αναμονών προφανώς μιλάει για μήκη των ράβδων του στύλου που προεξέχουν μετρούμενα από το άνω μέρος της πλάκας.

6) Το σημείο που θέλει προσοχή και ο ΕΑΚ έχει σχετική απαγόρευση (βλ. πάλι §Β.2[3]) είναι οι βάσεις των τοιχωμάτων. Εκεί μας απαγορεύει ρητά να κάνουμε την οποιαδήποτε ένωση!

7) Η §17.7.2.2 του ΕΚΩΣ είναι γενική, αναφέρεται γενικά σε ενώσεις εφελκυόμενων ράβδων, ενώ η §18.4.7 είναι ειδική, αναφέρεται ειδικά σε στύλους και ειδικά στις αναμονές αυτών. Άρα υπερισχύει της γενικής.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη θα το κοιτάξω.

Τεκμηριωμένα όλα όσα λες

Αλλά δεν χωράει στην λογική μου να κάνουμε ματίσματα με υπερκάλυψη μεγαλύτερα από τις αναμονές που είναι μάτιση με υπερκάλυψη!!!

Νομίζω ότι είναι κρυφό σημείο του κονονισμού που θέλει προσοχή

Ίσως να το βλέπεις και εσυ έτσι λέγοντας ότι "Αν πάρεις μήκη αναμονών σύμφωνα με την §18.4.7 του ΕΚΩΣ δηλαδή 95cm για Φ20 (C20/25 & B500C) είσαι καλυμμένος νομικά" , αν μου επιτρέπεις.

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Link to comment
Share on other sites

4) Δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει δημιουργηθεί από σεισμό πρόβλημα σε στύλο λόγω του μικρού μήκους των αναμονών. Αντίθετα έχω ακούσει για τις αγκυρώσεις των ράβδων των δοκών σε ακραίους κόμβους.
Πολλές φορές Χάρη. Σε κραυγαλέες περιπτώσεις (δεν μιλάμε για 5-10εκ λιγότερα), αλλά έχω φωτογραφίες... Προσωπικά, μου αρέσει επίσης αρκετά να "χαζεύω" σε κατεδαφίσεις. Και εκεί πολλές φορές βλέπεις στύλο να τον σπρώχνει στην κορυφή (σαν πρόβολο - μονοβάθμιο σύστημα με μονοτονική φόρτιση) και χωρίς να ρηγματωθεί να "ξαπλώνει" και από κάτω να εμφανίζονται οι αναμονές χωρίς να έχουν διαρρεύσει!
Link to comment
Share on other sites

στείλε φωτογραφίες αν θες

θα μιλάς φυσικά για αναμονές 50 - 60 εκ και ίσως χάλυβες χωρίς νευρώσεις

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Προφανώς δημιουργείται το ερώτημα γιατί οι ενώσεις στις ράβδους των δοκών να είναι μεγαλύτερες από τις αναμονές των στύλων όταν μάλιστα αυτές γίνονται στη βάση τους (το χειρότερο δυνατό σημείο) και όταν οι στύλοι είναι πιο σημαντικοί απ' τις δοκούς για την ευστάθεια της κατασκευής μας.

Η απάντηση που δίνω είναι ότι ο ισχυρός εφελκυσμός στη βάση του στύλου που θα καταπονήσει την ένωση λαμβάνει χώρα μόνο στο σεισμό και τότε διαρκεί πολύ λίγο και είναι εναλλασσόμενος με θλίψη. Αντίθετα, στις δοκούς οι ενώσεις μπορεί να δοκιμάζονται από τα στατικά φορτία ακόμα.

Αν έχετε καλύτερη απάντηση είμαι όλος αφτιά (ή μάτια :lol:) καθότι σωστά υπόθεσες Άρη έχω τις αμφιβολίες μου (πολύ ευαίσθητες κεραίες έχεις). Μακάρι βέβαια να μας εξηγούσαν αυτοί που έγραψαν τον ΕΚΩΣ.

 

Giannis

Όταν λες κραυγαλέες περιπτώσεις εννοείς αναμονές μήκους 40cm για Φ20;

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε μερικές φωτογραφίες από τέτοιες αστοχίες αν έχεις χρόνο και διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

δεν έχω ευαίσθητες κεραίες.

Απλά και εγώ έτσι θα εκφραζόμουν σε ανάλογη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Κραυγαλέες περιπτώσεις εννοώ ακριβώς αναμονές 40-60εκ για Φ18-Φ20. Αλλά δεν είναι πολύ σπάνιες σε παλιές κατασκευές. Έχω δει και σε καινούργιες, κυρίως σε οροφή υπογείου που λόγω λάθους υπολογισμού, επειδή "είχε σκάψει πιο χαμηλά", προέκυψαν "κοντές", στο κρισιμότερο μάλιστα σημείο. Και όλοι ξέρουμε ότι σε μερικές κατασκευές ο μηχανικός έχει το κακό συνήθειο να μην "πατάει". Δεν αναφέρομαι μόνο σε StI. Συνήθως όταν οι αναμονές είναι κοντές, δημιουργείται ρογμή περίπου 10εκ κάτω από το σημείο που τερματίζουν οι αναμονές και οι αναμονές φέυγουν από το σώμα της άνω διατομής όπως στη φωτογραφία. Τα καλά νέα είναι ότι αυτό γίνεται σε ύψος π.χ. 0,50μ πάνω από τη βάση, που η ροπή είναι μικρότερη. Αν όμως δημιουργηθεί λοξή ρογμή από ταυτόχρονη παρουσία ροπής - τέμνουσας, τότε το χάνουμε και αυτό!

 

katedafisi1fk1.th.jpg

katedafisi2rd1.th.jpg

 

Υ.Γ. Είμαι πολύ περήφανος! Έμαθα να σηκώνω φωτογραφίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.