Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Homer said:

Χρήσιμο βίντεο που μου έδωσε ο  angusmacgyver .....

ρε συ αυτό φυσσάει (τουλάχιστον στο google maps)

3 ώρες πριν, dsworks said:

Βλέπω αλλαγές στο ktimanet σήμερα, έχει φορτωθεί άλλο ένα σετ υποβάθρου (και έχει γίνει default), το 2015-2016.

edit: Επιπλέον, κάποιες ενδιαφέρουσες λειτουργίες (σύγκριση υποβάθρων με παράθεση/υπέρθεση).

σε αντίθεση με αυτό που σέρνεται πλέον τελείως

μπορούμε γενικά να πάμε και άλλους τρόπους εντοπισμού εκτός από φ,λ κέντρου / απόσπασμα ΕΚΧΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Homer said:

Χρήσιμο βίντεο που μου έδωσε ο  angusmacgyver αν θέλουμε να βοηθήσουμε περισσότερο τον ελεγκτή τοπογράφο (παραδίδοντας ορθοφωτοφραφία) με σχεδιασμό περιγράμματος και συντεταγμένες που ορίζουν το οικόπεδο και το κέντρο του (βγαίνουν αυτόματα μετά την σχεδιάση). https://www.ktima2016.gr/entopismos/

Τελικά το έκανα με στυλό πάνω στο google maps το περίγραμμα. Στο σχέδιο που δίνει η κοινότητα έχει συντεταγμένες σε Χ, Υ ενώ στο google maps  το κέντρο το δίνει με φ, λ (ελπίζω να μην τους μπερδέψω).

 

Οι παρακάτω ερωτήσεις μου δεν είναι αναγκαίες αλλά για όποιον έχει όρεξη τί συμβολίζουν τα Λ και Π στα κτίσματα; Το Κ νομίζω συμβολίζει κτίσμα. Το 2Κ, δεύτερο κτίσμα στο ίδιο οικόπεδο; Κάτι ευθείες γραμμές με που τέμνονται από μικρές κάθετες κάθε ένα χιλιοστό σημαίνει όριο κοινόχρηστου χώρου (όπως αυτές κάτω από το οικόπεδο της μητέρας μου); Ευχαριστώ και σχεδόν θα σταματήσω με τις ερωτήσεις μου εδώ γιατί θα κουράσω!

Οικόπεδο στον προφήτη.jpg

Τοπογραφικό σχέδιο από την κοινότητα Προφήτη.JPG

για οσους δεν ειναι τοπογραφοι η συγκεκριμενη αριθμηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ.

να μην αρχισουμε λοιπον να κατηγορουμε ΚΑΝΕΝΑΝ

Ειναι προιον κτηματογραφησης ενος μελετητη η οποια εχει αριθμηση για την οποια πολλα ενδεχεται να αλλαξουν μετα την κυρωση (η οποια βρισκεται σε εξελιξη)

Με αλλα λογια αυτο το σχεδιο δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ισχυ (οι αριθμοι που βλεπετε ειναι "εσωτερικοι" αριθμοι κτηματογραφησης)

 

ΥΓ

παρεπιπτοντως εχω αποτυπωσει το ακριβως επανω (εκκλησια) και μετα απο συννενοηση με τον μελετητη πηρα το ψηφιακο του αρχειο (για το οποιο δεν ειχε καμμια υποχρεωση να μου το δωσει, γιατι ειναι ιδιωτικη μελετη και δεν ειναι του δημου το αρχειο) για το οποιο ειδα διαφορες απο την ημερα που το μετρησε αυτος σε σχεση με αυτα που μετρησα εγω 

Edited by jojo
υστερογραφο
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα ούτε βεβαίωση 4495 δεν μπορώ να βγάλω, γιατί δεν δουλεύει το ktimanet.

Με φ,λ κέντρου και έξτρα περίγραμμα από google maps είμαστε οκ λογικά ε; (Θα δοκιμάσω να το πάω από εβδομάδα, αλλά είπα μήπως το έχει κάνει κανείς)

 

Link to comment
Share on other sites

έχουν δεχτεί και φωτογραφία πανοραμική του χωριού βγαλμένη από κορνίζα καφενείου (μπροστά μου)

οπότε είναι ανάλογα στο κατά ποσο "μπορεί" να εντοπιστεί στο ακίνητο (ως θεση)

Τώρα, για το πως θα ζωγραφιστει το περίγραμμα του, ένας Θεός ξέρει σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις (μετά το περας των δηλώσεων και αρχή της επεξεργασίας των ΚΑΕΚ απο τον ανάδοχο). Πάντως αν θες την αποψή μου, ως Τοπογράφος δεν πιέζω κανέναν, όλα αυτά τα ζωγραφισμένα περιγράμματα ΚΑΕΚ θα τεθούν υπό έλεγχο από τον μηχανικό, την ώρα της μεταβίβασης αν πληρούν τις προυποθέσεις συμβατότητας (ανάλογα με την νομοθεσία η οποία θα αλλάξει) και το κόστος για ΔΓΜ είναι πολύ μεγαλύτερο (δε θα γίνουμε και κλέφτες εμεις οι τοπογράφοι, γι'αυτό και αν προσέξεις λίγοι ΑΤΜ ασχολούνται σοβαρά με δηλώσεις κτηματολογίου, μιας και ξέρουν οτι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έρθει η ώρα και όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς)

Edited by jojo
τονισμός
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΧΑΧΑΧ, μπράβο σε αυτόν που το σκέφτηκε!

Kαλά ναι, 20 χρόνια μετά, ακόμα αυτά που θα γίνουν φέτος θα διορθώνουμε. Το εξαρτημένο τοπογραφικό, από οτι μας είπαν, θα το τηρούν στην επεξεργασία (ίδομεν...), έλα όμως που όλοι θέλουν να το αποφύγουν.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα συνάδελφε.

Από το 2006 διορθώνουμε ΚΑΕΚ με ΔΓΜ.

Σε πολλές περιοχές (εκεί δηλαδή που λειτουργεί επί χρόνια κτηματολογικό γραφείο) οι ΑΤΜ ζουν απο τα ΔΓΜ, μιας και συμβόλαια με ΚΑΕΚ που βρίσκεται αλλού για αλλού δεν τα μεταγράφει ο υποθηκοφύλαξ.

Σκέψου δε -πλέον- ότι τώρα το σύστημα των ψηφιακών υπογραφών έχει ενσωματωμένο το ΚΑΕΚ, επομένως μία αλλαγή στην συμβατότητα ΚΑΕΚ με όρια ακινήτου θα περάσει άμεσα στο σύστημα και θα το ελέγχει από μόνο του το site

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί έχουν αναρτηθεί οι εξής δύο ειδοποιήσεις στο:

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/Home_Page.aspx

Σας ενημερώνουμε ότι στις 14/3/2019 η υπηρεσία WMS θα σταματήσει να λειτουργεί προσωρινά από τις 13:00 έως τις 15:00. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Σας ενημερώνουμε οτι την Πέμπτη 14/03/2019 από 16:00 ως 17:00 δεν θα είναι διαθέσιμες οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Ελληνικού Κτηματολογίου λόγω τεχνικών εργασιών.

Πρώτα αναρτήθηκε η 2η και μετά η 1η, περί τις 12, και πλέον έχει επανέλθει το ktimanet σε αυτό το κομμάτι.

Edited by Pavlos33
μορφοποίηση κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετό καιρό να μπω στην ενότητα αυτή για το κτηματολόγιο. Κατάντησε λίγο βαρετή για 'μένα τον αργόσχολο. Σήμερα όμως πήρε χρώμα η σελίδα ...(επιτέλους χρωματιστές φωτό). 

Ρε jojo γιατί έβαλες τόσο χρώμα στην ζωή μας??? έβαλες όμως και εκείνο το ασπρόμαυρο χιλιάρι "περκέ". Αλήθεια τι ήθελες να μας δείξεις (δεν κατάλαβα τίποτα)??? αφού στο χρωματιστό το δείχνεις το χωράφι με την ακίδα. Α ! άλλη χάρη έχουν οι πινακίδες της ΕΠΑ  με τις ισοϋψείς. Καλοσχεδιασμένη η πινακίδα. 

...........................................................................

Όταν θα τελειώσει αυτό το πανηγύρι με το κτηματολόγιο, η μισή Ελλάδα μέσα σε λίγο χρόνο, θα είναι η τρελή- τρελή χαρά για τους Δικηγόρους και το κτηματολογικό δικαστήριο.

Τι παπάδες θα βγάλει αυτό το πράγμα (για πράγμα πρόκειται με τον τρόπο που γίνεται) ούτε που το φαντάζομαι !!!! Οι χωρικές μεταβολές θα πάνε σύννεφο........ και οι δουλειές θα τρέχουν από τα μπατζάκια. Τυχεροί!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς πως δηλώνεται ακίνητο βεβαρυμένο με καταπίστευμα?

Συγκεκριμένα Πατέρας αποδέχθηκε κληρονομία της συζύγου με καταπίστευμα υπέρ της κόρης του

Νομίζω θα δηλωθεί από τον Πατέρα, αλλά μήπως πρέπει να αναφέρω ότι βαρύνεται το ακίνητο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.