Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

δεν ειπες αν το θες για το κτηματολογιο ή για τακτοποιηση...

[ούτε μπορεις να τα αξιοποιησεις απο μονα τους, αλλά χρειαζεσαι αρκετα ακομα πιστοποιητικα]

και επειδη υπαρχουν καποιες διαδοχικοι θανατοι, αρα και αντιστοιχες αποδοχες

καλυτερα ειναι να μιλησεις  με το συμβ/φο σου

[παλι σε αυτον θα χρειαστει να πας στο τελος...]

καλη συνέχεια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για Κτηματολόγιο πρόκειται. Τα λοιπά δικαιολογητικά θα τα στείλω να τα μαζέψει εφόσον μπορεί να κληρονομήσει. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνει μεγαρόσημα τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε προκειται για δικη σου υποθεση ειτε για "τριτου",  στον οποιο θες να δοσεις  συμβουλες,

αλλά,  λογω  των "τριων"  θανάτων και διαδοχικών επαγωγων κληρονομιας,  δεν ξερεις εάν εγιναν ηδη αποδοχες κληρονομιας και τί περιλαμβανουν....

η απαντηση ειναι ιδια:

"Να παει στον συμβ/φο."

Αυτος θα του πει άν  και πόσα "μεγαροσημα" χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟλύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που έχετε αρχίσει για το ηλεκτρονική vs αναλογική δήλωση...

Προσωπικά ακόμα παιδεύομαι να τελειώσω την πρώτη δήλωση που έχω αναλάβει, καθώς έχω μόνο ένα τοπογραφικό του 1999 χωρίς καθόλου συντεταγμένες και ένα πολύγωνο στο χάρτη του συστήματος που έχει απόκλιση περίπου 170τμ... Ουσιαστικά πρόκειται για άλλο σχήμα, και μάλιστα μέσα σε μικρή κωμόπολη στην Πελοπόννησο. Έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία, όμως έχω πρόβλημα με τον εντοπισμό. Αν δεν είναι αποδεκτό το να το κάνω εντελώς κατά προσέγγιση (που για εμένα δεν είναι), τί κάνω; Πηγαίνω Γαλάτσι και τρώω μια ολόκληρη μέρα; Και θα βγάλω άκρη; Δυστυχώς δεν έχω άλλο στοιχείο και είναι λίγο αργά για να πω στους ιδιοκτήτες «πληρώστε και φτιάξτε τοπογραφικό». Θα με βοηθήσουν;

Εσείς τί κάνετε σε αντίστοιχες περιπτώσεις; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δίνουμε ότι στοιχεία μας έχει προσκομίσει ο ιδιοκτήτης κατ' επιλογήν του ιδιοκτήτη να προσκομίσει και δεν αναλαμβάνουμε ευθύνη προσκόμισης γοογλοπολυγωνου. Ένα ΕΝ αρκει για να περαστεί η δήλωση.

Ενημερώνουμε ΑΝ ΘΕΛΕΙ να κάνει Τοπογραφικό. Αν δε θέλει, από δω παν και οι άλλοι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΝ; 

Κι αν δε θέλει... Υποθέτω το καταθέτετε έτσι; Ή τον στέλνετε σε άλλον; (Που δεν πρόκειται να θέλει, ας είμαστε ρεαλιστές, ποιός έχει 300€ για τέτοια; )

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλει ας μην θέλει. Δικό του είναι όχι δικό σου. Φυσικά και θα κάνεις την δήλωση

Η δήλωση καταχωρείται και με ένα ΕΝ (προβολικες συντεταγμένες ΕΓΣΑ87). Μεταγενέστερα ΑΝ ΘΕΛΕΙ μπορεί να κάνει αίτηση συμπληρωματικών στοιχείων με τοπογραφικό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

uptight

Χρόνια Πολλά και συμφωνώ με το συνάδελφο jojo. Εμείς έχουμε την επαγγελματική υποχρέωση να δώσουμε στον πελάτη τις επιλογές και να του επισημάνουμε τις συνέπειες. Αν δεν θέλει να κάνει τοπογραφικό θα παει με ότι έχει. Μια επισήμανση δική μου. Να τον βάλεις πάνω στο απόσπασμα της ΕΚΧΑ να υπογράψει ότι τα όρια τα υπέδειξε ο ίδιος. Κράτησε αντίγραφο από αυτό το απόσπασμα στο γραφείο σου.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλε όταν έχουμε συμβόλαιο οφείλουμε να εφαρμόσουμε τα όρια που προκύπτουν από το συμβόλαιο. 

Μπορεί με την δήλωση υπόδειξης όντως να μην μπαίνεις σε μπελάδες (εδώ συμφωνούμε), αλλά μεταγενέστερα στον κτ δικαστή σε περίπτωση διαφόρων ο ιδιοκτήτης "μπορεί" να συναντήσει πρόβλημα. Μην ξεχνάμε ότι "ορθό" των LSO 2007 η 2015 με τις αποκλίσεις τους έχουν:

άλλο ΧΥ σε άλλη θέση. Τι είναι πιο ισχυρό;;; Το ΧΥ της θέασης ή η εικόνα της θέασης;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι ο "διεκπεραιωτής" να διασφαλιστεί με κάθε τρόπο. Έχει ήδη επισημάνει στον πελάτη ότι χωρίς πρόσφατο τοπογραφικό θα έχει πρόβλημα. Ο πελάτης θέλει (έχοντας δικαίωμα αφού το κτηματολόγιο του το επιτρέπει) να υποβάλει απόσπασμα από ΕΚΧΑ με τον πίνακα συντεταγμένων που εξάγεται. Πήρε την ευθύνη του. Εμείς τον προειδοποιήσαμε. Το αν μετά στην άσκηση ένστασης θα πρέπει να πληρώσει πολλά παραπάνω από το κόστος ενός τοπογραφικού διαγράμματος αυτό θα είναι κάτι που θα μάθει τότε και ο λογαριασμός θα είναι βαρύς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.