Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλημέρα!

Σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά μου είναι αδύνατο να διαβάσω 186 σελίδες!!!

Με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει προσθήκη ακινήτου σε ήδη υποβληθείσα δήλωση? Μπορώ να κάνω νέα δήλωση σε ίδιον ΟΤΑ? 

Υπόψιν πως θέλω ηλεκτρονικά να κάνω ότι κάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς τώρα! Θα μπορέσεις να το κάνεις όταν γίνει η πρώτη ανάρτηση κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαδικασία είναι ακόμα στη φάση της συλλογής δηλώσεων, έστω και εκπρόθεσμα, φυσικά και μπορείς να κάνεις ακόμα δήλωση. Θα κάνεις μία νέα δήλωση στον ίδιο ΟΤΑ. Μάλιστα, αν έχεις ήδη πληρώσει δύο αγροτικά ακίνητα και δηλώσεις και άλλο, θα σου βγει μηδενική χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου επιτρέπει το ηλεκτρονικό σύστημα, καλέ μου φίλε, να κάνεις δεύτερη δήλωση στον ίδιον ΟΤΑ.....

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και με άφησε.

Βέβαια δεν έκανα οριστική υποβολή απλά ξεκίνησα μία νέα στον ίδιο ΟΤΑ. Τι να σου πω, φαντάζομαι ότι αν το πάω μέχρι τέλους θα το δεχτεί.

Δεν υπάρχει λογική να μην σε αφήνει ούτε έχω ακούσει ξανά κάτι τέτοιο. Μήπως εννοούσες ότι δεν μπορούσε να προσθέσει νέο δικαίωμα σε ήδη υποβληθείσα δήλωση?

 

Υ.Γ. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ακόμα και να μην μπορεί ηλεκτρονικά, ο φίλος δεν πρέπει να περιμένει την ανάρτηση αλλά οπωσδήποτε να πάει εγκαίρως έστω και αυτοπροσώπως στο γραφείο κτηματογράφησης.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Στο ηλεκτρονικό σύστημα μπορείς να υποβάλλεις όσες δηλώσεις θέλεις για τον ίδιο Ο.Τ.Α. 

Αν έχεις 10 δικαιώματα και θέλεις να τα δηλώσεις με 10 διαφορετικές δηλώσεις που θα πάρουν 10 διαφορετικούς αριθμούς πρωτοκόλλου μπορείς κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Προχώρα άφοβα.

Αν εννοούσες να προσθέσεις κάποιο ακίνητο-κτίσμα σε ήδη δηλωμένο δικαίωμα, αυτό γίνεται με αίτηση διόρθωσης στοιχείων δήλωσης, μίλα τηλεφωνικά με το Γραφείο Κτηματογράφησης και θα σου δώσουν οδηγίες (διαφέρουν από γραφείο σε γραφείο).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Τελικά μπορείς να υποβάλεις νέα δήλωση σε ίδιο ΟΤΑ και μάλιστα θυμάται και πόσες ακόμα ιδιοκτησίες έχεις δηλώσει!! Στη δική μου περίπτωση δε μου ζήτησε χρήματα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Τη βοήθειά σας στο εξής περίεργο πρόβλημα...

Θέλω να δηλώσω στο Κτηματολόγιο μια ιδιοκτησία ισόγειο + Α όροφος (Ιδιοκτησία 1 στο σχήμα) σε ένα χωριό.

Όπως θα δείτε στο σχέδιο που επισυνάπτω η Ιδιοκτησία 1 έχει ισόγειο 20τμ και Α όροφο 30τμ. Στον Α όροφο ένα τμήμα περίπου 10τμ είναι πάνω από το ισόγειο άλλης άσχετης ιδιοκτησίας (ιδιοκτησία 2).

Ολες οι ιδιοκτησίες στο σχήμα καλύπτουν πλήρως τα οικόπεδα τους, είναι κτίσματα κολλημένα μεταξύ τους....

Δεν υπάρχει τοπογραφικό και το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα για το οικόπεδο της ιδιοκτησίας 1 που μας ενδιαφέρει...

Το ερώτημα είναι το εξής: Ποιο είναι το οικόπεδο που πρέπει να δηλώσω για την ιδιοκτησία 1? Το ισόγειό μου 20τμ που ''πατάει'' στο έδαφος ή όλη την προβολή της ιδιοκτησίας 1 δηλαδή 20+10=30τμ ?

Ευχαριστώ

IMG_7517.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ΕΚ   καταγραφει "κτηματα/γη" και παρεπιμπτοντως κτισματα, με βαση συμβολαιο ή εκ χρησικτησιας.

ιδιοκτησια σου ειναι ό,τι "παταει" στο δικο σου οικοπεδο.

Εχεις τιτλο μονον για  το ΑΒΓΔΑ ?

Δεν μπορει να υπαρξει ιδιοκτησια που προεκτεινεται  πανω απο κτισμα διπλανου οικοπεδου.

Ειδες τον τροπο δημιουργιας αυτου του οικοπεδου εμβαδου 20 τμ. αλλά και του διπλανου?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

το ΕΚ   καταγραφει "κτηματα/γη" και παρεπιμπτοντως κτισματα, με βαση συμβολαιο ή εκ χρησικτησιας.

ιδιοκτησια σου ειναι ό,τι "παταει" στο δικο σου οικοπεδο.

Εχεις τιτλο μονον για  το ΑΒΓΔΑ ?

Δεν μπορει να υπαρξει ιδιοκτησια που προεκτεινεται  πανω απο κτισμα διπλανου οικοπεδου.

Ειδες τον τροπο δημιουργιας αυτου του οικοπεδου εμβαδου 20 τμ. αλλά και του διπλανου?

Ο τίτλος είναι πολύ παλιός και δεν αναφέρει τίποτα για το οικόπεδο. Δεν βγαίνει άκρη από αυτόν.

Τα κτίσματα είναι παλιά, του 1800κάτι, πετρόχτιστα. Ετσι χτίστηκαν τότε, μπερδεμένα το ένα με το άλλο. Δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης της κυριότητάς τους.

Το θέμα είναι ποιο είναι το δικό μου οικόπεδό? Τα 20τμ του ισογείου μου μόνο? Στο υπόλοιπο κομμάτι των 10τμ που πατάει πάνω στον άλλον δεν έχω κανένα δικαίωμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.