Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

13 λεπτά πριν, tetris said:

ο.ι

 

15 λεπτά πριν, tetris said:

1. Το γεωτεμάχιο εντός του οποίου υπάρχουν κτίσματα χωρίς σύσταση ο.ι., δηλώνεται σε μια δήλωση. Αν υπάρχει σύσταση, δηλώνεται κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά (έστω κι αν ανήκουν όλες στον ίδιο ιδιοκτήτη).

2. Η δήλωση υποβάλλεται από τον κύριο του γεωτεμαχίου (και ψιλό και επικαρπωτή). Οι μισθώσεις δεν καταγράφονται. Οι δουλείες, ναι.

3. Είναι πάγια (και σωστή) τακτική του παρόντος φόρουμ να μην ανακατεύεται σε θέματα αμοιβών. Ψάξε στην περιοχή, ή κάνε του τις δηλώσεις εσύ.

4. Οι δηλώσεις μπορούν να υποβληθούν έγγραφες στο αρμόδιο γραφείο. Μ ε την ηλεκτρονική υποβολή κερδίζεις χρόνο, διότι δεν χρειάζεται να περιμένεις στην ουρά. Αν όμως έχεις πολλές δηλώσεις μαζεμένες, νομίζω πως μπορείς να κλείσεις ραντεβού. Σε κάθε περίπτωση, συνεννοήσου με το αρμόδιο γραφείο.

σε ευχαριστώ θερμά για τις πολύτιμες πληροφορίες. μια ακόμα χαζή ερώτηση: η σύσταση δηλ είναι η διαίρεση σε 2 ιδιοκτησίες από ότι καταλαβαίνω, αλλά αυτό πώς μπορώ να το ξέρω; αναγράφεται κάπου στο συμβόλαιο ή έχει πχ ξεχωριστά τοπογραφικά; Επίσης γιατί με τους τεχνικούς όρους δεν είμαι βέβαιη ότι κατάλαβα, για να δηλώσω ένα σπίτι μονοκατοικία 50 τμ το δηλώνω ως οριζόντια ιδιοκτησία και μόνο αν περιέχεται σε αγροτεμάχιο ως γεωτεμάχιο;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει σίγουρα κάποιος αν λήγουν τα πληρεξούσια όταν δεν αναγράφεται διάρκεια; Κάποιοι συμβολαιογράφοι μου είπαν δεν λήγουν αν δεν το ακυρώσει ο ο ιδιοκτήτης και κάποιοι άλλοι οτι λήγουν σε 9 χρόνια όπως και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

για την καταθεση  απο   τριτον αρκει απλη εξουσιοδοτηση, χωρις  θεωρηση

για την συμπληρωση της δηλωσης στοιχειων απο τριτον χρειαζεται  συμβολαιογραφικο πληρεξουσιο.

Στην πραξη δεν σε ρωταει  κανενας ποιος υπογραφει  ή "ξεχνας" να το πεις ...και ετσι "απλουστευεται" η διαδικασια.

Και, για να μην επανερχεσαι με  νεες  ερωτησεις,

βλεπεις εδω

http://www.ktimatologio.gr/cadastralsurvey/Pages/Kgcwbcv5d1GNBJFO.aspx

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

για την καταθεση  απο   τριτον αρκει απλη εξουσιοδοτηση, χωρις  θεωρηση

για την συμπληρωση της δηλωσης στοιχειων απο τριτον χρειαζεται  συμβολαιογραφικο πληρεξουσιο.

Στην πραξη δεν σε ρωταει  κανενας ποιος υπογραφει  ή "ξεχνας" να το πεις ...και ετσι "απλουστευεται" η διαδικασια.

Και, για να μην επανερχεσαι με  νεες  ερωτησεις,

βλεπεις εδω

http://www.ktimatologio.gr/cadastralsurvey/Pages/Kgcwbcv5d1GNBJFO.aspx

 

 

 

Δημήτρη δεν αναφέρομαι σε δήλωση μόνο, έχω αγροτεμάχιο με πληρεξούσιο παντός δικαιώματος (εκτός από πώληση) σε συμβολαιογράφο με κάτοχο από το εξωτερικό και κάποιοι μου λένε ότι δεν ισχύει γιατί παρήλθαν 9 χρόνια κι άλλοι ότι εφόσον δεν αναγράφει μέσα διάρκεια δεν λήγει. Και η γιαγιά είναι σε γηροκομείο στο εξωτερικό τρέχα γύρευε δεν υπάρχει δυνατότητα για χαρτούρα από αυτήν γι αυτό ρωτάω. ευχαριστώ για το λινκ αλλά τα έχω διαβάσει εξονυχιστικά (δεν επανέρχομαι :) )

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, annavra said:

Και κάτι ακόμα, ο θείος μου έχει 12 μη εκμεταλευσιμα πολύ μικρά αγροτεμάχια σε διαφορετικά σημεία στο Αργος, του ζήτησε ένα τεχνικό γραφείο που κάνει δηλώσεις για το κτηματολόγιο 40€*11 (δεν μιλάω για τα 35 του παράβολου), σας φαίνεται λογική αυτή η τιμή; Για όσα τεμάχια δεν έχει τοπογραφικά, έχει ήδη χάρτες κτηματολογίου από άλλη περίπτωση που τους χρειάστηκε και φυσικά για όλα εχει συμβόλαια. Γιατί εμένα μου φάνηκε πολύ υψηλή και ο άνθρωπος δεν παίρνει ούτε σύνταξη, 2 χρόνια ακόμα περιμένει. Δεν μπορεί να δώσει τόσα χρήματα.

Δεν γίνεται να το αφήσω ασχολίαστο. Η άποψή μου είναι ο θείος σου να τους βρίσει πατόκορφα, να πάει μόνος του δωρεάν στο γραφείο κτηματογράφησης μία ώρα και μέρα που δεν θα έχει πολύ κόσμο και τα παιδιά εκεί θα τον βοηθήσουν να συμπληρώσει την δήλωση. Έχει και στοιχεία εντοπισμού από ότι λες.

Δεν ντρέπονται λίγο ρε φίλε...

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Για τι ακριβώς θα έπρεπε να ντρέπονται @ntanos? Που ζητάνε 40 ευρώ για να διαβάσουν το ιδιοκτησιακό καθεστώς και να συμπληρώσουν τον φάκελο, ήτοι 2 ημέρες εργασίες χωρίς να βάζω την επαγγελματική ευθύνη στο παιχνίδι ?

Προσωπικά βρίσκω τη τιμή ιδιαίτερα χαμηλή, συνήθως χρεώνω παραπάνω σε ανάλογες περιπτώσεις.

Αλλιώς ναι, να πάει ο άνθρωπος μόνος του για τη δήλωση ώστε να μας δώσει μελλοντική δουλειά για γεωμετρικές μεταβολές.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν κάνεις τοπογραφικό διάγραμμα. Αν θέλεις 2 ημέρες για αυτό (ή αν έτσι λες στον πελάτη) ζήτα αυτά τα λεφτά είναι δικαίωμά σου. Σε ότι αφορά τις γεωμετρικές μεταβολές, αν δεν πας στα αγροτεμάχια του κυρίου να ιδρώσεις και να μετρήσεις, η βοήθεια που του προσφέρεις στον εντοπισμό και στην επίλυση μελλοντικών προβλημάτων είναι το απόλυτο μηδέν.

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι συνάδερφε, στείλε μου διεύθυνση να σου ταχυδρομήσω καμιά 30ρια φακέλους για συμπλήρωση. Έχω πλήρη στοιχεία μέσα. Και δωρεάν ναι?

Μόνο σε παρακαλώ βάλε και μια κάρτα σου σε κάθε φάκελο για να ξέρουν ποιον να αναζητήσουν οι ιδιοκτήτες σε περίπτωση λάθους καταχώρησης.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων, με σώνεις. Συναδερφικά και καλοπροαίρετα.

Edited by yian
  • Thanks 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα ποτέ για δωρεάν υπηρεσίες αγαπητέ. Μία εύλογη και όχι υπερβολική όπως η παραπάνω αμοιβή κάνει καλό στον κλάδο μας μακροπρόθεσμα και μας κατατάσσει στην κατηγορία των έντιμων επαγγελματιών και όχι των αρπακτικών. Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι απλή (υπάρχει τίτλος και αφορά αγροτεμάχια) και γνωρίζω την πιάτσα των τιμών για την συγκεκριμένη υπηρεσία, είναι κλάσμα του άνω αναφερόμενου κόστους και ήδη προκαλεί χλεύη έναντι των μηχανικών που την παρέχουν.

Επαγγελματική ευθύνη για αυτή τη δουλειά (την οποία θα διορθώσει το γραφείο κτηματογράφησης σε περίπτωση που γράψεις αρλούμπες) δεν έχεις και το γνωρίζεις καλά. Δεν προσφέρεις τίποτα ουσιώδες στον πολίτη, αυτό είναι μία υπηρεσία που προσφέρεται δωρεάν από το γραφείο κτηματογράφησης.

Μην κοροϊδεύετε το κόσμο δεν κάνει καλό στον κλάδο μας. Εδώ συντάσσονται τοπογραφικά της πλάκας για 100 ευρώ και θέλετε 450 ευρώ αμοιβή για δουλειά μίας ώρας χωρίς ευθύνη.

Edited by ntanos
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.