Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φωτοληψία 2015, πρόκειται για τους νέους ορθοφωτοχάρτες LSO25 με θεωρητική ευκρίνεια 25cm.

Το 80% των μηχανικών που έκαναν τοπογραφικά μέσω των παλαιών ορθοφωτοχαρτών (δική μου, προσωπική εκτίμηση) ήρθε η ώρα να τσεκάρουν τα παλιά τους τοπογραφικά και να απολαύσουν τα σφάλματα των 3,4,5 μέτρων που έχει το "ΕΓΣΑ" τους. Ίσως κάποιοι με λίγη ευθιξία χάσουν τον ύπνο τους.

Αν βαριούνται βέβαια μπορεί να το τσεκάρουν ακόμα και οι πελάτες τους πλέον.

Ο χώρος πρέπει να καθαρίσει.

Υ.Γ. Συνάδελφοι του παρόντος forum, για να μην τσακωθούμε πάλι, δεν αναφέρομαι σε εσάς καθώς δεν είστε αντιπροσωπευτικό δείγμα. Εδώ μέσα έχει κόσμο που αγαπάει το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτο το υπόβαθρο μπορώ να τραβήξω υπόβαθρο οπως στο "κλασικό"  και να το χρησιμοποιήσω σε κατάθεση δικαιολογητικών αυτοπροσώπως σε γραφειο κτηματογράφησης?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ; Θα καταθέσεις το "προσωρινό" περίγραμμα του κτηματολογίου; Ο σκοπός είναι να καταθέσεις αυτό που υπάρχει όχι αυτό που προτείνει η εφαρμογή. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, laxanos said:

Εγω απο αυτο το υπόβαθρο μπορώ να τραβήξω υπόβαθρο οπως στο "κλασικό"  και να το χρησιμοποιήσω σε κατάθεση δικαιολογητικών αυτοπροσώπως σε γραφειο κτηματογράφησης?

Νομίζω ότι εννοεί να δημιουργήσει "Θέαση" με υπόβαθρο LSO25. Από ότι βλέπω δεν υπάρχει το γνωστό εικονίδιο για εκτύπωση αποσπάσματος. Είναι παράλειψη που ελπίζω να διορθωθεί..

Link to comment
Share on other sites

Οχι Παύλο αυτό που λέει ο ντάνος εννοούσα. Αν και δεν κατάλαβα τι κατάλαβες....

Δηλαδή για κατάθεση σε γραφείο κτηματογράφησης χρησιμοποιούμε το κλασικό το εδώ:

http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx

ωστε να ορίσουμε περίγραμμα ιδιοκτησίας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο χάρτης που μας έδωσε ο συνάδελφος γιατί δεν υπάρχει στην πρώτη σελίδα του site του κτηματολογίου;  Δεν θα έπρεπε να είναι εκεί και να το βρίσκουμε;

Υ./Γ Συνάδελφε οκ τώρα το κατάλαβα τι εννοούσες. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε κατ εμε να εχει ήδη αλλάξει τον παλιό απ το λινκ που έδωσα στην προηγούμενη μου δημοσίευση....

Αν κι ο παλιός είναι...αλλιώς και αρκετά χρήσιμος για αυθαίρετα...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jojo said:

διαβασε λιγο 8 σελιδες πριν

-δηλαδη απο αυτην την σελιδα και μετα-

https://www.michanikos.gr/forums/topic/1621-εθνικό-κτηματολόγιο/?page=72

μηπως και εισαι σε αυτην την περιπτωση 

Ευχαριστώ ... το είχα διαβασει ... απλα με προβληματιζει οτι δεν έχει εμφανισθει τπτ στο λογαριασμο ακομα 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Εχω περίπτωση πελάτη που είναι κάτοχος ένορκης βεβαίωσης αλλά χωρίς κάποιου άλλου δικαιολογητικού από τα κάτωθι:

  • Υποθήκες ή εν γένει βάρη.
  • Προσύμφωνα.
  • Συμβόλαια ή τοπογραφικά διαγράμματα όμορων ιδιοκτητών που αναφέρουν τον δηλούντα ως ιδιοκτήτη.
  • Μισθωτήρια.
  • Πράξεις αναγνώρισης ορίων.
  • Ε9.
  • Έγγραφα χορήγησης επιδότησης ή πάσης φύσεως αποδείξεις (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ,ΟΤΕ. ΤΟΕΒ, κλπ.)
  • Παλαιά τοπογραφικά διαγράμματα.
  • Βεβαιώσεις Προέδρου κοινότητας /Δημάρχου.
  • Αποδείξεις καταβολής αμοιβής σε εργολάβο που περιέφραξε το ακίνητο ή άλλες εργασίες βέβαιης χρονολογίας.

To ακίνητό του είναι εντός οικισμού.

ΔΕΗ ηλεκτροδοτήθηκε πριν 4 χρόνια

Μιλάμε για ακίνητο που ανήκε στο πατέρα του ο οποιος απεβίωσε το 1997, ό ίδιος είναι τώρα 67. Μιλάμε για υπόθεση δηλαδή όπου απεβίωσε ο πατέρας του και ο ίδιος δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για το οικόπεδο, παρά μόνο τώρα που πλησιάζει το τέλος προθεσμίας δήλωσης στο κτηματολόγιο.Στα τόσα χρόνια που πέρασε και δεν το δήλωνε στο Ε9 είναι γιατί χρωστάει εφορία και ΤΕΒΕ όπως μου είπε. 

Πως μπορούμε να βοηθήσουμε αυτόν τον άνθρωπο;

Eαν προσκομίσουμε στο γραφείο κτηματογράφησης εξαρτημένο τοπογραφικό και ένορκη βεβαίωση μόνο θα συμβεί κάτι; και στο άμεσο μέλλον(μετά τη λήξη υποβολής και εφόσον δεν πάρει παράταση) προσκομίσουμε το επιπλέον δικαολογητικό θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;

υ.γ.

Τίτλοι, χαρτιά από τον παππού δεν υπαρχουν.

Ο ίδιος θέλει να το γράψει στα παιδια του αμέσως μετά τη δήλωση φοβούμενος το χρέος του στην εφορία και το ΤΕΒΕ

Edited by kdep83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.