Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Η ΔΕΗ είναι στο όνομά του? Αν το χαρτί της ΔΕΗ είναι 4ετίας, πιθανότατα το κτηματολόγιο σε συνδυασμό και με την ένορκη βεβαίωση θα εγκρίνει το δικαίωμα χρησικτησίας του, καθώς τα 4 αυτά χρόνια θεωρούνται "ανύποπτος χρόνος", ότι δηλαδή ενήργησε στο παρελθόν χωρίς δόλο λόγω του κτηματολογίου. Για αυτό όμως θα ρωτήσεις τον νομικό της συγκεκριμένης κοινοπραξίας - αναδόχου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 minute ago, ntanos said:

Η ΔΕΗ είναι στο όνομά του? 

Δυστυχώς συνάδελφε είναι στο όνομα του αδελφού του. Ο λόγος που είναι στο όνομα του αδελφού του είναι λόγω του χρέους που έχει στην εφορία-ΤΕΒΕ ο άνθρωπος. Ήρθε και ο αδελφός του στο γραφείο και όντως μου είπε ότι τότε το έκαναν για να τον βοηθήσει τότε.

Του πρότεινα να δηλωθεί το δικαίωμα στο όνομά του και αμέσως μετά να κάνει τη μεταβίβαση στα ανήψια του(με όλα τα έξοδα δικά τους, φόρο 3%, συμβολαιογράφο, κλπ)

Όμως κάπου δεν θέλει(φοβάται?) δε ξέρω. Σίγουρα όμως δεν θέλει και δεν διεκδικεί το ακίνητο του αδερφού του(πελάτης μου)

Και τα δυο αδέρφια δεν έχουν έχθρες μεταξύ τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στις χρησικτησίες που έχετε μεν τα έγγραφα που αποδεικνύουν την 20ετία αλλά δεν υπάρχει τοπογραφικό, μπορούμε να υποβάλουμε και σκαρίφημα με gps χειρός; Ρωτάω γιατί στην έντυπη υποβολή το δέχονται, απ ότι με ενημέρωσαν, ενώ στην ηλεκτρονική υποβολή σε υποχρεώνει να αναρτήσεις τοπογραφικό (χωρίς να διευκρινίζεται τι τοπογραφικό θα είναι αυτό βέβαια)

Και ένα ερώτημα ακόμη, στις χρησικτησίες, τί ακριβώς γίνεται όταν τις υποβάλετε τόσο σε έντυπη ή σε ηλεκτρονική μορφή; Παίρνεις οριστική υποβολή ή υποχρεούσαι να προσκομίσεις κάτι περισσότερο σε μελλοντικό χρόνο; (πχ συμβόλαιο)

Edited by Harker88
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες για απόδειξη χρησικτησίας:  https://www.lex.gr/index.php/el/xrhsikthsia/133-i-xrisiktisia-os-tropos-ktisis-kyriotitas-apaitoymena-dikaiologitika

 

Υ.ΓΥ.Γ. Μπορεί να σας φανεί χρήσιμο....

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kdep83:

"Μιλάμε για ακίνητο που ανήκε στο πατέρα του ο οποιος απεβίωσε το 1997, ό ίδιος είναι τώρα 67. Μιλάμε για υπόθεση δηλαδή όπου απεβίωσε ο πατέρας του και ο ίδιος δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για το οικόπεδο, παρά μόνο τώρα που πλησιάζει το τέλος προθεσμίας δήλωσης στο κτηματολόγιο.Στα τόσα χρόνια που πέρασε και δεν το δήλωνε στο Ε9 είναι γιατί χρωστάει εφορία και ΤΕΒΕ όπως μου είπε. 

Πως μπορούμε να βοηθήσουμε αυτόν τον άνθρωπο;

Eαν προσκομίσουμε στο γραφείο κτηματογράφησης εξαρτημένο τοπογραφικό και ένορκη βεβαίωση μόνο θα συμβεί κάτι; και στο άμεσο μέλλον(μετά τη λήξη υποβολής και εφόσον δεν πάρει παράταση) προσκομίσουμε το επιπλέον δικαολογητικό θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;"

υ.γ.

Τίτλοι, χαρτιά από τον παππού δεν υπαρχουν.

Ο ίδιος θέλει να το γράψει στα παιδια του αμέσως μετά τη δήλωση φοβούμενος το χρέος του στην εφορία και το ΤΕΒΕ 
----------------------------------

Αν καταλαβα καλα ο πατερας πεθανε το 1997, αλλα υπαρχει και αδελφος

Θα το δηλωσει απο χρησικτησια....αλλα δεν το δηλωνε γιατι εχει χρεη και σκοπευει μετα την δηλωση να το δοσει  στα παιδια τους  για να γλυτωσει τα χρεη.

Αν τα ανωτερω ειναι σωστα, κανενας που χρωσταει στο Δημοσιο δεν μπορει να κανει μεταβιβαση

χωρις πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ και Ασφαλιστικης και Φορολογικης ενημεροτητας.

Πριν κανεις  οτιδηποτα, να μιλησεις  με τον δικηγορο σου και τον λογιστη σου.

ή επανέρχεσαι με διευκρινισεις

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Ο παππούς πέθανε το 1997. Ζούνε τα παιδιά του, Νίκος 67(πελάτης μου) και Μάριος 65(αδερφός του πελάτη μου).

Ακίνητο και οικόπεδο στο χωριό ανήκουν με ένορκη βεβαίωση στο Νίκο 67 αλλά η ηλεκτροδότηση έγινε πριν 4 χρόνια στο όνομα του Μάριου 65 προς διευκόλυνση του Νίκου 67 λόγω χρεών στην εφορεία-ΤΕΒΕ.

Ο Μάριος 65 δεν διεκδικεί τίποτα από το ακίνητο στο χωριό και θέλει να ξεμπλέξει από την υπόθεση.

Πρότεινα στον Νίκο 67 (πελάτη μου) να το κάνει διαθήκη στα παιδιά του για να γλυτώσουν τον φόρο μελλοντικά τα παιδιά του.(δεν ξέρω αν επιτρέπεται λόγω χρεών η διαθήκη, αναμένω απάντηση απο συμβ/φο και λογιστή)

Ο Μάριος 65 δεν θέλει να κάνει μεταβίβαση στα ανήψια του(παιδιά του Νίκου 67) φοβούμενος δε ξέρω τι ακόμα.(Του πρότεινα νέα ένορκη βεβαίωση στο όνομα του και αμέσως μετά μεταβίβαση στα ανήψια του με όλα τα έξοδα πληρωμένα σε συνεννόηση πάντα με το συμβ/φο)

Μέχρι Τρίτη θα ξέρω και για λογαριασμό ΕΥΔΑΠ αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα είναι στό όνομα του παπού που απεβίωσε μιας και τα ρολόγια στον οικισμό μπήκαν το ΄84.

 

Προς όλους: Aν δε καταφέρω βρω 2ο δικαιολογητικό εκτός την Ε.Β. τι κάνω, πως πρέπει να κινηθώ να τους βοηθήσω?

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν μπορει να ανηκει και σε κανέναν με μια ενορκη βεβαιωση, η οποια δεν εχει εμφανισθει και δεν εχει κριθεί  πουθενα....

Αυτη την στιγμη στο υποθηκοφυλακειο ιδιοκτητης ειναι ο πατερας.

Και δικαιουχοι της κληρονομιας ειναι οι κληρονομοι του δλδ τα δυο αδελφια.

Αν ο "χρεωμενος" εχει  οποιασδηποτε φυσης  δικαιωματα,  θα τα εμφανισει στο κτηματολογιο, είτε μετα  αποδοχη κληρονομιας κατα το ποσοστο του ειτε σαν εντελως δικα του με όσα στοιχεια εχει.

 Ο Μαριος τι να δοσει στα παιδια του, αφου λες οτι μεχρι τωρα λεει... "φτου κακο απ' τα ματια μου"..., αλλα δεν παυει  να ειναι κληρονομος κατα το νομιμο ποσοστο του.

Μια και υπαρχουν περιπλοκα νομικα και πολεοδομικα θεματα,  που δεν λυνονται με την συζητηση σε ενα φορουμ,

ούτε μπορεις να τα μαθεις σε ενα φορουμ για να ξερεις "να κινηθεις",

καλο θα ηταν να μην δινεις/προτεινεις  συμβουλες....

 

 και να αφησεις να τα λυσουν νομικοι και μηχανικοι.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μηχανικός είμαι. Είναι όντως μια δύσκολη περίπτωση μιας και προανέφερα ότι δεν υπάρχουν τίτλοι ούτε του παππού σε συνεννόηση πάντα με το υποθηκοφυλάκειο της περιοχής.Το κτίσμα είναι προ '55. 

Μίλησα και με τη νομικό του κτημ. γραφείου και η ίδια δεν ήξερε τι να μου απαντήσει, θα το ψάξει όμως.

Σκέφτηκα αυτή τη διαδικασία με τον Μάριο λόγω του ότι ηλεκτροδοτήθηκε στο δικό του όνομα  προ 4ετίας και ίσως έτσι βγούμε από το τέλμα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ και εάν βγάλω κάποια άκρη θα την γράψω εδώ να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όμως ιδιαίτερα διότι "...το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται"!!!

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.