Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Τελικά έχει διευκρινιστεί αν στο εμβαδόν βάζουμε του τίτλου ή του πρόσφατου τοπογραφικού; Όταν πρόκειται για τοπογραφικό που συντάξαμε εμείς, μπορούμε να το σώσουμε ως pdf αντί να το σκανάρουμε; Δεν φαντάζομαι να υπάρχει πρόβλημα αν σφραγίδα/ υπογραφή είναι περασμένα ως εικόνες στο autocad. Ημερομηνία θέλει Ιούνιο 2018 αλλιώς ηλεκτρονική υπογραφή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις το δικαίωμα να αναγράψεις 2 εμβαδά:

α. Εμβαδόν τίτλου

β. Εμβαδόν δήλωσης

(+1) γ. Εμβαδόν τοπογραφικού

Αυτοί θέλουν σφραγισμένο (για να θεωρηθεί ως Τοπογραφικό διάγραμμα αλλιώς θα αποτελέσει σκαρίφημα) και φυσικά τα υπογεγραμμένα ηλεκτρονικά δεν πηγαίνουν στον ανάδοχο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jojo! Υποθέτω εννοείς στην ενότητα Δ-1 των εντύπων. Στην Β-1 ποιο εμβαδόν να γράφουμε όμως, το πραγματικό;
Στην ηλεκτρονική δήλωση πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσουμε και το τοπογραφικό του συμβολαίου, εφόσον δηλώσουμε ΝΑΙ στο "Προσκομίζεται τοπογραφικό διάγραμμα";

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, laxanos said:

Ερώτηση τώρα που γυρίζει και ο laxanos εχει σκαλώσει: Εχω ενα συμβόλαιο όπου ο "δικός μου" έχει: 1 οριζόντια ισογείου: Διαμέρισμα 91,60μ2, Κοινόχρηστα 11,75μ2, Παρακολούθημα-παράρτημα το 50% του υπογείου= 0,50χ103,35=51,68μ2 2 οριζόντια μελλοντική δόμηση: Διαμέρισμα 67,239, Κοινόχρηστα: 12,5μ2 Έχουμε 2 δικαιώματα (?). Άρα συμπληρώνω ενα Δ1 για το ισόγειο όπου στο Β-3 βαζω 91,60+11,75=103,35μ2 και στο Β4 το παρακολούθημα-αποθήκη 51,68μ2 Και ενα για τα μελλοντικά όπου βάζω στο Β-3 στην άλλη χρήση 67,239+12,5=79,739μ2? Και πληρώνω 35 +35 =70€?

 

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

εχεις μια ΟΙ,  παει στα κτισματα γραφεις τα τμ. τα καθαρα ...  γραφεις τα χιλιοστα και το παρακολουθημα [στις  εγχαρτες δηλωσεις   εχει κελι...στα ηλεκτρονικα δξ...] [εδιτ,  εχει κελλι για  παρακολουθηματα/βοηθητικοι χωροι στη  σελ.15 των οδηγιων] Ο "αερας"  εχει χιλιοστα, ειναι μια ΟΙ,  ειναι εμπραγματο δικαιωμα γραφεται σαν οικοπεδο. υποβαλλεις δυο δηλωσεις...παιρνεις δυο ΚΑΕΚ πληρωνεις δυο δικαιωματα

 

Aν υποθέσουμε ότι, για το εν λόγω ακίνητο έχει εξαντληθεί ο ΣΔ, με άλλα λόγια το δικαίωμα υψούν υφίσταται μεν ως ΟΙ, αλλά "πέταξε....", τότε μπορεί/ελέγχεται/έχει δικαίωμα κ.λπ. ο ιδιοκτήτης να δηλώσει στο Κτηματολόγιο μόνο μία ΟΙ με τα συνολικά όμως χιλιοστά που αναλογούν (στην ΟΙ και στο δικαίωμα υψούν);;;; Αργότερα θα μπορούσε να κάνει και την τροποποίηση της σύστασης.

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ειμαι τοπογραφος. Την ορολογια "πραγματικο" δεν την γνωριζω ως εννοια

αυτες που συναντω ειναι συνηθως:

τιτλου, συμβολαιου, εφαρμογης, αποτυπωσης

στο κτηματολογιο εχω συναντησει:

τιτλου, δηλωσης, εμβαδον τοπογραφικου συμβολαιου, εμβαδον τοπογραφικου (οχι του συμβολαιου), εμβαδον κτηματογραφησης

και ουτω καθ εξης.

παρακαλω διευκρινησε τι εννοεις με τη λεξη "πραγματικο"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Το δικαίωμα υψούν πώς καταχωρίζεται στην ηλεκτρονική δήλωση; Πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου στην οποία υπάρχουν και χιλιοστά ως δικαίωμα υψούν. Επιπλέον, από το συμβόλαιο έχω ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας της καθέτου στο όλο οικόπεδο είναι 25% και πως ο πελάτης μου έχει 360/1000 συνιδιοκτησία στο κομμάτι της καθέτου. Επομένως ως "Ποσοστό συγκυριότητας επί του γεωτεμαχίου" τι πρέπει να βάλω; 25% * 360/1000 = 9% ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Edited by despoina_pa
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε το "πραγματικό" με ακριβέστερο γιατί δεν ήπιαμε καφέ. Εννοώ αυτό που γράφω παραπάνω, του προσφάτως εκπονηθέντος τοπογραφικού (όχι του συμβολαίου). Αποτύπωσης.

Edited by Meremeti
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αντικαθιστω δηλαδη το "πραγματικό" με:

"εμβαδον προσφατως εκπονηθεντος τοπογραφικου διαγραματος"

το συγκεκριμενο εμβαδον που "βλεπεις" στο προσφατο τοπογραφικο προεκυψε απο εφαρμογη του τιτλου; ειναι της αποτυπωσης(το οποιο εχει "μεγαλη διαφορα με τον τιτλο"); 

ΥΓ

πιες καφε και ξαναμιλαμε(ειμαι ηδη στον 3ο), δεν θα φυγει το οικοπεδο! φιλικα παντα χαχαχαχ

Edited by jojo
υστερογραφο
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, despoina_pa said:

Καλημέρα σε όλους,

Το δικαίωμα υψούν πώς καταχωρίζεται στην ηλεκτρονική δήλωση; Πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου στην οποία υπάρχουν και χιλιοστά ως δικαίωμα υψούν. Επιπλέον, από το συμβόλαιο έχω ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας της καθέτου στο όλο οικόπεδο είναι 25% και πως ο πελάτης μου έχει 360/1000 συνιδιοκτησία στο κομμάτι της καθέτου. Επομένως ως "Ποσοστό συγκυριότητας επί του γεωτεμαχίου" τι πρέπει να βάλω; 25% * 360/1000 = 9% ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Σε ποιον ανηκουν τα  χιλιοστα του δικαιωματος "υψουν",  με βαση τα συμβολαια?

Αυτος τα δηλωνει.

Και αν ανηκουν σε ολους [εστω οτι ειναι 3]

πρεπει να δηλωσεις τρια δικαιωματα,  ενα για τον καθε εναν, κατα το "1/3"  των χιλιοστων αυτων

Link to comment
Share on other sites

Είναι της αποτύπωσης (740τμ) με μικρή διαφορά από του συμβολαίου (760τμ). Του συμβολαίου έγινε με κορδέλα πριν από 30 χρόνια και χωρίς μέτρηση διαγωνίων του παράγωνου οικοπέδου.

ΥΓ: Αν είσαι στον 3ο (!) καλά θα κάνουμε να προσέχουμε τι γράφουμε :)

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.