Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

ειναι μερικοι που δεν ανεβαζουν σκαριφηματα για λογους που δεν γνωριζω και προτιμουν με 1000 λεξεις

1. φανταζομαι δεν εγινε συμβολαιο με το νεο

2. ο ιδιοκτητης ποιο θεωρει "δικο του"; Διεκδικει απο τον νοτιο ομορο του αυτα τα 4μ προς τα κατω; Αν ναι τοτε πας με τοπογραφικο τιτλου. Αν οχι τοτε:

στο Β1 ΕΓΩ (προσωπικα) θα εβαζα

α. πρωτα το εμβαδον ΔΗΛΩΣΗΣ 740 (αλλα με την προυποθεση οτι θα ηθελα να κανω συμβολαιο και με 740 γιατι ξερω οτι δεν εχω 760) σε συννενοηση ΠΑΝΤΑ με τον ιδιοκτητη αν "θελει" να δηλωσει 740 ή αν θα παει για 760 που εχει στον τιτλο του

β. μετα θα εβαζα το εμβαδον ΤΙΤΛΟΥ (κατα προτιμηση σε παρενθεση)

γ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το νεο τοπογραφικο πισω

δ. αν θες βαζεις και το τοπογραφικο συμβολαιου να σχεδιασει και ο αναδοχος ενα παρομοιο με σενα σκαριφημα στο προγραμμα της επεξεργασιας ΚΑΕΚ και να αποφανθει αν περασει το τιτλου η το δηλωσης στην αναρτηση

Edited by jojo
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον υπάρχει επιλογή θα δηλώσω 740 και μόνον μπροστά (δεν νομίζω να δέχεται παρενθέσεις στην εφαρμογή έτσι κι αλλιώς) και θα επισυνάψω μόνο το εξαρτημένο τοπογραφικό (πάλι δεν νομίζω να δέχεται δεύτερο αρχείο όπως το είδα, εκτός αν κάνουμε καμιά πατέντα).

Link to comment
Share on other sites

το εχω πει πολλακις και θα το ξαναπω: Δεν προτιμω την δηλωση ηλεκτρονικα

Υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ λογοι που δεν το προτεινω, αλλα δεν ειναι της παρουσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @jojo. Καθημερινά ανακαλύπτω περιπτώσεις οπου αλλιώς θα τα δήλωνα εγώ αλλιώς τα θέλει

να δηλωθούν το κτηματολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

και που σαι ακομα αγαπητε laxanos για ποσες περιπτωσεις δεν εχεις ανακαλυψει ακομα και ποσες περιπτωσεις δεν παει καθολου το μυαλο μας

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για τα εκτος σχεδιου:

"μονον αυτοπροσωπως"

Και με την παρουσια του πελατη, να  το δεί,  να το δειξει, να καταλαβει την ταλαιπωρια και τον κοπο.

10 ώρες πριν, Largy said:

Δημήτρη, στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης έχει τον αέρα με χιλιοστά και έχει κάνει ολόκληρο αυθαίρετο (τακτοποιημένο) όροφο, αυτός πώς δηλώνεται?

 

ο "αερας" ειναι δικαιωμα που πραγματοποιειται με βαση τον σδ.

Αν δεν υπαρχει υπολοιπο σδ. τοτε, το αυθαιρετο στο δωμα

-τακτοποιειται απο τον ιδιοκτητη του αερα, μονον εάν εχει δικαιωμα αποκλειστικης χρησης ή με το 51% κλπ.

και παραμενει τακτοποιημενο αυθαιρετο χωρις χιλιοστα

Δηλωνεται στα κτισματα χωρις συσταση

 

- ή, εάν εχει υπολοιπα σδ. μπορει να το νομιμοποιησει  και να εχει νομιμα χιλιοστα.

[αυτη ειναι η αποψη μου]

 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο μεταξύ με μία δεσποινίδα στο επαρχιακό γραφείο κτηματογράφησης.. έτσι από περιέργεια. Στην αρχή μου είπε να γράψουμε του τίτλου τα μέτρα μπροστά (ό,τι είπαν και στον @Architect90 στο άλλο θέμα) και να επισυνάψουμε και τα δύο τοπογραφικά και θα τα φτιάξουν αυτοί στην επεξεργασία. Εγώ επέμεινα "τι να το κάνετε το παλιό, είναι πρόχειρο και θα σας μπερδέψει" και μου είπε εντάξει, να βάλω μόνο τα καινούργια (εμβαδόν και τοπογραφικό). Το άλλο που μου είπε είναι ότι όσες δηλώσεις γίνονται ηλεκτρονικά δεν πάνε σε αυτούς, αλλά στα κεντρικά στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτησώ επειδή δεν έχω βγάλει άκρη

Στον εντοπισμό θέσης του ακινήτου  έχω κανονικά όλες τις συντεταγμένες (των κορυφών)  και σχηματίζονται σωστά τα πολύγωνα των ακινήτων στην βάση του κτηματολογίου που σε πετάει στο βήμα 3 για τον εντοπισμό του ακινήτου .Τις συντεταγμένες τις έχω πάρει με GPS  και τις φόρτωσα μέσω txt αρχειου στην βαση δεδομένων και έγινε η δουλειά(Δημιουργήθηκε σωστά το πολύγωνο)

Τονιζω οτι οι συντεταγμενες ειναι απο εξαρτημενο τοπογραφικό απλά τις μετέτραψα σε τυπου αρχειου(.txt με το κατάλληλο φορματ) προκειμενου να περναει αμεσα στην επιλογη εντοπισμου θεσης του βηματος 3

Είναι απαραίτητο να επισυνάψω τοπογραφικό διάγραμμα παρόλ'αυτά;

 

Ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gewdaitis said:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτησώ επειδή δεν έχω βγάλει άκρη

Στον εντοπισμό θέσης του ακινήτου  έχω κανονικά όλες τις συντεταγμένες (των κορυφών)  και σχηματίζονται σωστά τα πολύγωνα των ακινήτων στην βάση του κτηματολογίου που σε πετάει στο βήμα 3 για τον εντοπισμό του ακινήτου .Τις συντεταγμένες τις έχω πάρει με GPS  και τις φόρτωσα μέσω txt αρχειου στην βαση δεδομένων και έγινε η δουλειά(Δημιουργήθηκε σωστά το πολύγωνο)

Τονιζω οτι οι συντεταγμενες ειναι απο εξαρτημενο τοπογραφικό απλά τις μετέτραψα σε τυπου αρχειου(.txt με το κατάλληλο φορματ) προκειμενου να περναει αμεσα στην επιλογη εντοπισμου θεσης του βηματος 3

Είναι απαραίτητο να επισυνάψω τοπογραφικό διάγραμμα παρόλ'αυτά;

 

Ευχαριστω πολύ 

1.   Gewdaitis φανταζομαι δεν εισαι ιδιωτης -> συμπληρωσε σε παρακαλω την ειδικοτητα σου

2.  Τις συντεταγμενες τις πηρες με GPS η απο το τοπογραφικο τελικα;

1 ώρα πριν, Meremeti said:

(...)

Το άλλο που μου είπε είναι ότι όσες δηλώσεις γίνονται ηλεκτρονικά δεν πάνε σε αυτούς, αλλά στα κεντρικά στην Αθήνα.

(...)

ενας απο τους ΠΟΛΛΟΥΣ λογους που ανεφερα.. 

"καποια" στιγμη βεβαια θα φτασουν "καπως" στον αναδοχο μετα (φανταζομαι). Το πόσο "μετα" δεν το γνωριζω. Σε παλιοτερες εφταναν στον αναδοχο μετα απο μηνες (μετα το τελος του 6μηνου) και "εφταναν" ως ειχαν, με οτι αυτο συνεπαγεται

Edited by jojo
παραθεση
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, jojo said:

1.   Gewdaitis φανταζομαι δεν εισαι ιδιωτης -> συμπληρωσε σε παρακαλω την ειδικοτητα σου

2.  Τις συντεταγμενες τις πηρες με GPS η απο το τοπογραφικο τελικα;

ενας απο τους ΠΟΛΛΟΥΣ λογους που ανεφερα.. 

"καποια" στιγμη βεβαια θα φτασουν "καπως" στον αναδοχο μετα (φανταζομαι). Το πόσο "μετα" δεν το γνωριζω. Σε παλιοτερες εφταναν στον αναδοχο μετα απο μηνες (μετα το τελος του 6μηνου) και "εφταναν" ως ειχαν, με οτι αυτο συνεπαγεται

Οριστε ,

Σε λιγο καιρο παρουσιαζω την διπλωματικη μου εργασια στο ΕΜΠ επομενως θα ειμαι διπλωματουχος τοπογραφος μηχανικος 

Με GPS και εφτιαξα το τοπογραφικο διαγραμμα στην συνεχεια 

Στο ερωτημα υπαρχει καποια βοηθεια;

 

Ευχαριστω

Edited by Gewdaitis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.