Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα. Απλά όμως  θελω να παρακαλέσω , ώστε να μη μπαίνουν τέτοιου είδους ερωτήσει στο φόρουμ . Μας παρακολουθούν και οι νέοι συνάδελφοι.

Εδώ πάντως στην Θεσσαλονίκη, οι συνάδελφοι που παραλαμβάνουν δηλώσεις, παρακαλάν για  κάποιο τοπογραφικό,.. . !

Τις μετρήσεις έστω με μία κορδέλα και μερικές κορδελιές στις διαγώνιες,  θα τις δεχόμουν για τα κατσάβραχα καλλίτερα παρά με to gps χειρός.

Νομίζω θα χάναμε λιγότερα μέτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ούτε εγώ αν και θα προτιμούσα εξαρχής να απέφευγες την ειρωνεία και να έγραφες την άποψή σου, όπως στο προηγούμενο ποστ. Τέλος πάντων, συνεχίζω και αναφέρω ότι σε πρόσφατη ημερίδα του αναδόχου του τοπικού κτηματολογικού γραφείου για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις ο επικεφαλής απάντησε ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι στις χρησικτησίες δέχονται ακόμη και απλό απόσπασμα κτηματολογίου. Συνεπώς, το να προτείνουμε σε πελάτες να συντάξουν εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα για αγροτεμάχια μηδαμινής αξίας σε εξαιρετικά δύσκολα ανάγλυφα είναι επί του παρόντος περιττά. Το καλύτερο που θα πετύχουμε επιμένοντας σε σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού είναι να μην τα δηλώσουν καν (προσωπικά γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις που αυτό κάνουν μόλις τους το λες). Αυτή είναι η άποψή μου.

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω άδικα κολλήσατε στο gps χειρός, άλλωστε ο χάρκερ δεν είπε να συντάξει τοπογραφικό με αυτό, σκαρίφημα είπε. Κατά τα άλλα μου φαίνεται ενδιαφέρουσα ερώτηση κ μάλλον συνηθισμένη περίπτωση για χρησικτησία. Αν είχε μετρηθεί κανονικά κ έβγαινε πχ 15στρ πως θα απαντούσατε;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν σκέφτηκα να βγάλω ειρωνεία για το θέμα.

Ας έγραφες από την αρχή πως πρόκειται για κατσάβραχα,

Μόλα ταύτα, ακόμη και τώρα, δεν ασπάζομαι τα όσα έγραψες παραπάνω, για την πιστοποίηση... του πρόεδρου(?), το gps κλπ, κλπ. ...

Προσωπικά δεν θέλω να δεχτώ, σε καμιά περίπτωση τα όσα γράφεις, γιατί κουράστηκα να εξηγώ πως η περιχαράκωση ενός γηπέδου από 4, 5 .... 10 γραμμές είναι αποτέλεσμα μιας δουλειάς και όχι τραβηγμένες στο χαρτί...και ότι δώσουν σαν αποτέλεσμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, efiga said:

Απο το Κτηματολογικό γραφείο μου είπαν οτι δεν εχουν ιδέα και οτι οι ηλεκτρονικες επεξεργαζονται κεντρικα και θα πάρει κανα μηνα να βγει το αποδεικτικό ??? Καμια ιδέα?

Πες στους noobάδες εκεί να κάνουν ανάκτηση της δήλωσης με τον αριθμό πρωτοκόλλου ή με τον ΑΦΜ και να πατήσουν το κουμπί "απόδειξη", να το αποθηκεύσουν ως pdf, να μπουν στο mail και να στο στείλουν. Αυτό ισχύει πες τους και για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις!

Edited by angusmacgyver
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nbr, σόρι κιόλας που πετάγομαι συνέχεια, αλλά η ερώτηση μου φαίνεται legit, που λέμε κ στο χωριό μου, άσχετα αν η αποκλίση στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να φτάσει στο θεό. Εκτός από τον θεούλη πρόεδρο έχει κ ε9 παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, οπότε την άποψη μου την ξέρετε, όποιος έχει κάνει 2 εξάμηνα γεωδαισία μέχρι χωράφι εκτός σχεδίου και πολύ του είναι, κατά τα άλλα ας μείνει στα υψόμετρα στο εργοτάξιο ή να συνεργαστεί με ΑΤΜ.

Οπότε για τη συγκεκριμένη περίπτωση, που θα είναι και αρκετά συχνή, προτείνετε να προτείνουμε κανονικό τοπογραφικό (με το τσιγκέλι σας τα βγάζω :P)

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Harker88 said:

Ούτε εγώ αν και θα προτιμούσα εξαρχής να απέφευγες την ειρωνεία και να έγραφες την άποψή σου, όπως στο προηγούμενο ποστ. Τέλος πάντων, συνεχίζω και αναφέρω ότι σε πρόσφατη ημερίδα του αναδόχου του τοπικού κτηματολογικού γραφείου για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις ο επικεφαλής απάντησε ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι στις χρησικτησίες δέχονται ακόμη και απλό απόσπασμα κτηματολογίου. Συνεπώς, το να προτείνουμε σε πελάτες να συντάξουν εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα για αγροτεμάχια μηδαμινής αξίας σε εξαιρετικά δύσκολα ανάγλυφα είναι επί του παρόντος περιττά. Το καλύτερο που θα πετύχουμε επιμένοντας σε σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού είναι να μην τα δηλώσουν καν (προσωπικά γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις που αυτό κάνουν μόλις τους το λες). Αυτή είναι η άποψή μου.

Πράγματι συνάδελφε, αν σε ένα αγροτεμάχιο χαμηλής αξίας σου ζητήσουν άδεια ανέγερσης αποθήκης για να βάζουν τα εργαλεία τους οι άνθρωποι, πόσα θα πάρεις;;; Θα του πεις του πελάτη, ναι είναι χαμηλής αξίας ακίνητο και κατασκευή ή θα του πάρεις όσα θες;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύουμε τις έννοιες

1. Καλύτερα / προτείνεται

2. Δεν είναι υποχρεωτικό / απαιτείται (αλλά έχεις το δικαίωμα, όχι την υποχρέωση)

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ξεκλειδώνει μετά το σχετικό καθάρισμα των off topic.  Παρακαλώ παραμείνετε εντός θέματος στις δημοσιεύσεις σας.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.