Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

ΟΛΑ φωτοτυπίες (απλές)

Διεύθυνση βάζεις εξωτερικό (κλικάρεται και το ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)

Στοιχεία επικοινωνίας ΔΙΚΑ ΣΟΥ 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για την απάντηση,

Άρα στο Α-2 δεν συμπληρώνω κάτι αφού η επικοινωνία γίνεται μόνο με μένα αν κατάλαβα σωστά. Το "κάτοικος εξωτερικού" το έχω τικάρει στο έντυπο. Στοιχεία  επικοινωνίας δικά μου φυσικά και έχω συμπληρώσει και στο πεδίο Α3 εχω τικάρει τα στοιχεία πληρεξουσίου  συμπληρώνοντάς τα.

Το τελευταίο ερώτημα με προβληματίζει καθώς δεν έχω στη διάθεση μου φωτοτυπία διαβατηρίου (και είναι πολύ δύσκολο να μου αποσταλεί--άνθρωπος μεγάλης ηλικίας). Θα μπορούσα να υποβάλω με βάση όσα αναφέρω στο τέλος του παραπάνω μηνύματός μου;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου φωτο με ΠΜ το Δ1 προσώπου (1ο φύλλο δήλωσης)

Θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φωτοτυπία (διαβατηρίου). Ας πάει σε κάποιον εκεί ή με φωτό μέσω Viber από συγγενή

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εύκολο να γίνει δεν θα το ρωτούσα. Το ερώτημα είναι από τη στιγμή που έχω στα χέρια μου ειδικό πληρεξούσιο θεωρημένο και από το προξενείο και ελληνικό δημόσιο έγγραφο που αναφέρει τα στοιχεία του διαβατηρίου του (ακόμη και η πρώτη σελίδα του φορολογικού προφιλ στο ταξις τα αναγράφει) δεν είναι αρκετό αυτό;

 Στην ουσία αφού ο ίδιος υπογράφω (όχι με απλή εξουσιοδότηση αλλά με ειδικό πληρεξούσιο) γιατί να απαιτηθεί και φωτοτυπία διαβατηρίου (που δεν την έχω).

Σου γράφω σε πμ δεν έχω αυτή τη στιγμή πρόσβαση (εκτός γραφείου).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω και δεν είσαι ο πρώτος που τυχαίνει να έχει ΟΛΑ τα έγγραφα προξενείου με ΣΑΦΕΙΣ αναφορές στον αριθμό διαβατηρίου. Θα πρέπει να περαστούν τα στοιχεία του διαβατηρίου και να υπάρχει το έγγραφο αυτούσιο, χλωμό το βλέπω χωρίς φωτογραφία/φωτοτυπία, αλλά επικοινώνησε με το γραφείο κτηματογραφήσης(δύσκολα θα το δεχτούν αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Και όποτε μπορέσεις στείλε μου ΠΜ και γω εκτός γραφείου είμαι, Τσικνοπέμπτη άλλωστε 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα οικόπεδο 1.158,62μ που έχει δύο κάθετες με ποσοστό του πελάτη μου 585/1000 και χώρο αποκλειστικής χρήσης καθέτου 677,43τμ. Στον τμήμα αυτό έχει την μονοκατοικία του 104,93τμ.
Τα παραπάνω ως νούμερα αναγράφονται στον τίτλο.

Στην απλή κάθετη που επιλέγω στην ηλεκτρονική δήλωση δηλώνω όπως παρακάτω στο σχήμα και στην αρχή ως εμβαδό οικοπέδου έχω δηλώσει τα 1.158,62τμ

Στο ποσοστό στο δικαίωμα έχω 100% ή 585/1000 ??????

Επίσης στα σχόλια αναφέρω: εμβαδόν χώρου αποκλειστικής χρήσης της καθέτου 677,53τ.
 

 

 

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

16 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Έχω ένα οικόπεδο 1.158,62μ που έχει δύο κάθετες με ποσοστό του πελάτη μου 585/1000 και χώρο αποκλειστικής χρήσης καθέτου 677,43τμ. Στον τμήμα αυτό έχει την μονοκατοικία του 104,93τμ.
Τα παραπάνω ως νούμερα αναγράφονται στον τίτλο.

Στην απλή κάθετη που επιλέγω στην ηλεκτρονική δήλωση δηλώνω όπως παρακάτω στο σχήμα και στην αρχή ως εμβαδό οικοπέδου έχω δηλώσει τα 1.158,62τμ

Στο ποσοστό στο δικαίωμα έχω 100% ή 585/1000 ??????

Επίσης στα σχόλια αναφέρω: εμβαδόν χώρου αποκλειστικής χρήσης της καθέτου 677,53τ.
 

 

 

1.jpg

η καθετη εχει εχει ποσοστο 585 χιλ. επι όλου του γεωτεμαχιου

και 100% επι της καθετου/κατοικιας.

[αν ειχες  δυο ΟΙ στην  καθετη αυτη]

παλι θα εβαζες το 585 στο γεωτεμαχιο

και 50% για καθε ΟΙ...]

δες τι ωραιο που ειναι το εντυπο Δ2...με τα δυο κελλια...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτριε,

Το έχω δει, βασικά αυτό (το Δ2) είχα σαν μπούσουλα πριν την ηλεκτρονική διαδικασία.

Δηλαδή θα έχω κυριότητα 100% εκεί που έχω την απορία ? ΣΩΣΤΑ ????

Οπότε αν είχα 2 ΟΙ το ποσοστό εκεί που έχω την απορία θα ήταν 50%. (αυτό λές ?)

Επίσης κάτι άλλο , στον τίτλο αναφέρει ότι η μονοκατοικία αντιστοιχεί στο περιγραφόμενο τμήμα του οικοπέδου κατά το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης αυτού, συμμετέχει στην συνιδιοκτησία του ΟΛΟΥ πιο πάνω περιγραφομένου οικοπέδου κατά ποσοστό 585/1000 εξ αδιαιρέτου και επιτρέπεται να καλύπτει το ίδιο ποσσοτό (585/1000) από την συνολικά κάθε φορά επιτρεπόμενη δόμηση στο ΟΛΟ οικόπεδο.

Αυτό αλλάζει κάτι ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.