Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

"50%"   αυτο λεω:smile:

σωστα τα λεει...Ειναι μια τυπικη και σωστη συσταση καθετων...

Το "τμήμα" [σε εισαγωγικα]

εχει 585 χιλ.. στο ολο οικοπεδο και ιδιο ποσοστο στο δικαιωμα δομησης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... τα έχω κάνει σκ@@@ στο μυαλό μου και πραγματικά έχω μπερδευτεί: ειλικρινά ΣΥΓΝΩΜΗ αν γίνομαι κουραστικός 

Δηλαδή όλα είναι σωστά όπως το αρχικό που ανέβασα πλην στο σημείο παρακάτω όπου θα έχω τα κόκκινα  (ούτε 585/1000 που έιχα γράψει, ούτε 100% που ρώτησα, αλλά θα έχω 50/100) ?

3.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Σ΄αυτό  https://gis.ktimanet.gr/wms/declarationsProduction/default.aspx εννοείς

Και σε μένα δεν εμφανίζεται

Ναι σ' αυτό εννοώ.  Δοκίμασα με browser Firefox  και  Chrome αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απλη καθετη

αρα γραφεις  585 χιλ. στο οικοπεδο και 100% στην καθετη

[δξ ποια κελια ειναι γιατι δεν κανω δηλωσεις]

το 50% το ανεφερα σαν παραδειγμα, αν εχεις δυο ομοιες ΟΙ σε μια καθετη, οπότε θα ειχες συνθετη καθετη με δυο ΟΙ,   που η καθε μια εχει 50% στην καθετη.

Αλλά ολο το "τμημα" παλι θα εχει 585 χιλ. στο ολο οικοπεδο

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα σωστά μου τα εξήγησες ... εγώ τα κατάλαβα-μπερδεψα στο μυαλό μου ... τώρα το ξεκαθάρισα.

Τα κελιά της ηλεκτρονικής δήλωσης δεν διαφερουν σε κάτι σε σχέση με το έντυπο Δ2.

Οπότε στο έστω ότι έχουμε το εντυπο Δ2 εκεί που έχω τα ερωτηματικά τι θα μπεί : το 585/1000 της συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο ή τα 100% της ιδιοκτησίας στην κάθετη ?  εκέι έχω κολλήσει ....

edit: 

Νομίζω ότι βρήκα την λύση (που ισχύει και για την γραπτή υποβολή) .

Λοι΄πον σύμφωνα με τις οδηγίες που είχαν βγει παλαιότερα:

"Κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία: κάθε ιδιοκτήτης δηλώνει το δικαίωμά του επί της οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας (π.χ. το διαμέρισμά του σε μια πολυκατοικία)."

Αρα το συγκεκριμένο δικαίωμα είναι 100% επί της κάθετης.

 

10.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την χρησικτησία:

Είναι ξεκάθαρο ότι από τα δύο έγγραφα που ζητά το κτηματολόγιο, το ένα είναι το τοπογραφικό διάγραμμα του μηχανικού?

Αν ναι, μπορεί να είναι ένα απλό σκαρίφημα, δλδ από ένα συνδυασμό gps χειρός και διόρθωσης μέσω αεροφωτογραφιών ή πρέπει αποκλειστικά να είναι εξαρτημένο?

Κάτι ακόμη, το τοπογραφικό μπορεί να έχει σημερινή ημερομηνία ή υποχρεωτικά πρέπει να είναι παλιό?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξεις μερικές σελίδες πιο πάνω θα δεις ότι έχει απαντηθεί ήδη αυτό το ερώτημα από εμένα, αλλά δε θα το ξαναγράψω για να μη θίγονται ορισμένοι.

  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  αν η παράθεση μου γίνεται σε λάθος topic συγγνώμη αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακατω.  Έχω τεσσερεις δήλωσεις κτηματολογιου σε ένα οικόπεδο οι οι πέντε δικαιούχοι( μαμά και τέκνα) έχουν από αποδοχή κληρονομιάς δύο οικόπεδα στα οποία προχωρούν σε σύσταση καθετου και τα 2 οικόπεδα γίνονται συνολικά εφτά. Το 1 οικόπεδο δύο κόμματια το 2 οικοπεδο πεντε.  Το ένα κομμάτι του οικοπέδου 2 είναι ρυμμοτομουμενο τμήμα, τα τρία κομμάτια είναι άρτια και οικοδομησιμα και το τελευταίο κομμάτι είναι μια λωρίδα ώστε το ένα άρτιο που είναι τυφλό να πάρει δρόμο. Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι το οικόπεδο 1 το μοιράστηκαν το πρώτο μισό η μητέρα (πέθανε) με τον ένα γιο 50-50 εξ αδιαιρέτου όπου μετά το θάνατο της έπρεπε να περνάει το ποσοστό στο γιο με το υπόλοιπο 50 (δεν αναφέρεται το μετά θάνατον) το υπόλοιπο μισό του οικοπέδου το πήρε ο δεύτερος γιος η ιδιοκτησία αυτή είναι οκ. Το οικόπεδο 2 μοιράστηκε στα άλλα δύο τέκνα για τους οποιους αναφέρει ότι έχουν πλήρη κυριότητα σε ένα κομμάτι ο καθένας από τα άρτια . Το πρόβλημα είναι ότι στα 700 τετραγωνικά του οικοπέδου χιλιοστά βγήκαν μόνο στα δύο άρτια και στο κομμάτι που έμεινε για δρόμος τα οποία έχουν σύνολο 400. Άρα έχουν μείνει αδιαθετα και χωρίς χιλιοστά επί του συνόλου 100 τμ που είναι το άλλο αρτιο,  200 που είναι το ρυμμοτομουμενο που δεν έχει αποζημιωθεί  και ο δρόμος ο οποίος έχει χιλιοστά αλλά δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο σε ποιον η ποιους πάει. Το κτηματολόγιο δεν δέχεται να δηλωθούν τα οικόπεδα που είναι αδιαθετα ούτε από την σύσταση καθετου επειδή δεν αναφέρονται στα χιλιοστά  και απαιτεί διορθωση ούτε από την αποδοχή κληρονομιάς γιατί είναι προγενέστερη της καθετου και στο συγκεκριμένο οικόπεδο την ακυρώνει... καταλαβαίνω ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει διόρθωση ... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω η κάποιο παραθυράκι θα ήμουν υπόχρεη γιατί τα χω παίξει...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, WarBlade said:

Αν ναι, μπορεί να είναι ένα απλό σκαρίφημα, ....

Εμάς, που μόλις ξεκίνησε, μας ζητάνε απλή αποτύπωση, περίγραμμα, εμβαδό και πίνακα συντεταγμένων, "κανονικά" με gps. Σε άλλες περιοχές που είναι προς το τέλος δέχονται και το pdf του ktimanet!

Agapi, ή θα πρέπει να το συμπεριλάβεις στη σύσταση ή να αναφέρεται ότι πριν τη σύσταση γίνεται κατάτμηση και σύσταση στο υπόλοιπο. Θα ρώταγα και νομικό στη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.