Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

εκτος εάν -κατοπιν συμφωνιας- ισχυριστει καποιος χρησικτησια για το ποσοστο αυτο

[κι αντι γι αυτο,   γιατι δεν το δηλωνει σαν σωστος και μετα να δώσει  εκει που θελει αυτο το μεριντιο...]

[ώρες-ωρες τα ευκολα τα κανουν ντισκολα...]

και δεν ξερουμε πότε εγινε η αποδοχη κι αν περασαν 20 χρονια κλπκλπ...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποδοχή έγινε το έτος 1968. Στο προηγούμενο μήνυμα έκανα μια συμπλήρωση την οποία την παραθέτω και εδώ  

Κατά δεύτερον, πάλι με μεταξύ τους συμφωνία ο εντολέας μου το καλλιεργεί από τότε ως να είχε την πλήρη κυριότητα του 100% οπότε το λογικό είναι αν δεν θέλει να το δηλώσει ως το 1/8 εξ αδιαιρέτου που γράφει ο τίτλος είτε να κάνει διόρθωση τίτλου (αγορά των υπόλοιπων μεριδίων), είτε να επικαλεστεί χρησικτησία (με πολλές αμφιβολίες αν μπορεί να γίνει).

Αυτό με τα bold ενδιαφέρει ακόμη περισσότερο αν μπορεί να το δηλώσει κατά το 1/8 από κληρονομιά (με πράξη αποδοχής) και κατά τα 7/8 με χρησικτησία.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια μπορει να επικαλεστει χρησικτησια, με βαση τα γνωστα χαρτια.

 

αλλα μονον εαν και εφοσον συμφωνουν οι υπολοιποι, γιατι εδω κολλαμε στις διαταξεις περι κοινωνιας.

Τεσπα

αν συμφωνουν,

τα δηλωνουν ολοι και μεταβιβαζουν εκει όπου  και όπως ειχαν συμφωνησει

οταν μοιραζαν την πατρικη περιουσια.

[παλι σε .....Πελοπονησιακο  εμφυλιο  πολεμο εμπλεξες...]:mrgreen:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι συμφωνούν . Άτυπα έτσι τα έχουν μοιράσει εδώ και δεκαετίες.  Η συμφωνία των υπολοίπων θα γίνει με ποιο τρόπο προκειμένου να δηλωθεί το 100% του δικαιώματος πλήρους κυριότητος (1/8 απο αποδοχή και 7/8 από χρησικτησία);

Πρέπει να τους μαζέψουμε να υπογράψουν κάποια δήλωση ή αν δεν υπάρξουν ενστάσεις προχωράμε κανονικά με τα δικαιολογητικά περί χρησικτησίας;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

με ΥΔ των υπολοιπων, με το Ε9, με ενορκες απο δυο μαρτυρες, με λογαριασμους, με επιδοτησεις

 

με...τουλαχιστον δυο απο τα παραπανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσφατο Ε9 στο οποίο αναγράφουν το ακίνητο ως να έχουν το 100% πλήρους κυριότητας  αρκεί ή πρέπει να αναζητηθεί παλιότερο Ε9 (το οποίο και δεν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση

 

Έχω ένα εξοχικό που βρίσκεται σε ένα οικόπεδο που στο συμβόλαιο και σε ένα παλιό τοπογραφικό φαίνεται 1700 τμ.

 

Το τοπογραφικό δεν έχει συντεταγμένες. Δε θυμίζει καν τοπογραφικό, εχει μικροτερη εκταση απο την πραγματική αλλα γραφει  1700τμ… Αυτα που δείχνει πρεπει να είναι 1200τμ

Από τον χάρτη που έχει η ιστοσελίδα μαρκάρω την περιοχή που είναι το οικόπεδο και το εμβαδόν του βγαίνει 1500 περίπου (τα 200 τμ που λεει το συμβόλαιο δεν μπορω να τα βρω καπου).

 

Η εφαρμογή με τον χάρτη έχει κάποιες προεπιλογές απ’ ότι κατάλαβα που αν πατήσεις στο εσωτερικό τους μαρκάρεται η περιοχή. Αυτή η περιοχή είναι μικρότερη από το οικόπεδο που έχω στην κατοχή μου και ακόμα μικρότερη από τα 1500 τμ. που βγάζει η δική μου επιλογή

 

Ήθελα να ρωτήσω
  1. Τι είναι αυτή η προεπιλεγμένη έκταση; Έχει κάποια βάση; Πως έχει γίνει; Ρωτάω γιατί δεν έχει σχέση με το ‘κανονικό οικόπεδο’
  2. Τι δηλώνω εγώ; 1700 τμ, ή 1500; Προς το παρόν σκέπτομαι να δηλώσω ότι λέει το συμβόλαιο και το υποτυπώδες τοπογραφικό, 1700.
  3. Στο κτηματολόγιο γίνεται κάποιος έλεγχος; Η απλά καταχώρηση; Πρέπει να ασχοληθώ περεταίρω; (νέο τοπογραφικό κλπ) θα βγει μικροτερο το οικοπεδο σε τμ
  4. Το τοπογραφικό μηπως να μην το ανεβασω καθολου; Δεν εχει και πολυ σχεση με την πραγματικότητα.

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

ενα Ε9 θα πας  που να λεει 100%

Ωρα ήταν, να  σηκωθει το ΕΚ  και να  θέλει να  κανει ελεγχο αν και γιατι δεν το δηλωνε πριν 20 χρονια.

Σιγα μην ζητησει και πιστοποιητικο πληρωμης ΕΝΦΙΑ...:twisted:

 

[μαλλον τους βαζω ιδέες...ας το σβησω καλυτερα]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2019 at 8:00 ΠΜ, zazeng said:

αν αναφέρεσαι στην Agapi, γιατί μπερδεύτηκα λίγο, κάποιος είχε τη φοβερή ιδέα, αφού το κομμάτι απαλλοτριώνεται,  να μην μπει καθόλου στη σύσταση για να μην χρειαστεί να ξανακάνουν συμβόλαιο - αλλά τους πρόλαβε το κτηματολόγιο.

Αυτό ναιαιαιαιαι!!!! Δεν τους εξήγησαν ούτε μηχανικός ούτε συμβολαιογράφος ότι αυτά εφόσον δεν έχουν συμπεριληφθεί στο συμβόλαιο είναι όπως μου είπε και η νομικός του κτηματολογικού μας γραφείου τα άφησες απ' έξω και είναι σαν να τα πεταξες... ( Αν και δεν συμφωνούσα...) Παρεμπιπτόντως επειδή μίλησα με δύο συμβολαιογράφους παραθέτοντας Και τη λύση της χρησικτησίας ο ένας μου είπε θα βόλευε με επιφύλαξη ο άλλος μου είπε ότι θα χω σοβαρό πρόβλημα μεταγενέστερα σε τυχόν μεταβίβαση και φορολογικά. Οι απόψεις διίστανται στο μόνο που συμφωνούν είναι ότι διαφωνούν με τη νομικό ότι  η σύσταση ακυρώνει την αποδοχή... Μαζί τους και γω.... Το κόβω να το παίζω κορώνα γράμματα... Αν δεν μου έρθει νωρίτερα καμία θεία επιφοίτηση...

 

On 4/3/2019 at 8:00 ΠΜ, zazeng said:

 

On 4/3/2019 at 8:00 ΠΜ, zazeng said:

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ διαφωνώ, αλλά καλύτερα να μείνεις έξω από τη δικονομική ζώνη του λυκόφωτος και να διορθώσεις τα συμβόλαια και να τα δηλώσεις μετά. Με χρησικτησία μπορείς να πας, αλλά ρισκάρεις να στο απορρίψουν, ενστάσεις, επιτροπές κλπ. Μεγαλύτερος μπελάς μου φαίνεται και για σένα και για τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.