Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Αξιότιμοι κ.κ.,

καταχωρώ ως διεύθυνση κατοικίας την οδό ΔΙΚΑΙΑΡΧΟΥ καθώς και την οδό ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ και κατά την αποθήκευση βγαίνει το μήνυμα

"Υπάρχουν λάθη στη φόρμα που συμπληρώσατε. Παρακαλούμε ελέγξτε όλα τα κόκκινα πεδία".

Παρακαλώ όπως μου υποδείξετε την σωστή καταχώριση.

Με εκτίμηση.


Καλημέρα σας,

Πρόκειται για επιβεβαιωμένη δυσλειτουργία της εφαρμογής η οποία θα διορθωθεί στην επόμενη αναβάθμιση. Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά την επόμενη εβδομάδα.

Με εκτίμηση,

Ομάδα Τεχνικής Υποστήριξης Διαδικτυακών Εφαρμογών Ελληνικού Κτηματολογίου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως έκαναν κάποια αναβάθμιση στο σύστημα και............οι χάρτες σέρνονται. Της υπομονής.

Όχι ψάξιμο για εντοπισμό ιδιοκτησίας δεν μπορείς να κάνεις, ούτε να οριοθετήσεις ιδιοκτησία με γνωστά όρια. 

 

Link to comment
Share on other sites

Το χάλασαν... Πριν 10 ημέρες πήγαινε σφαίρα.... Τις τελευταίες μέρες σέρνεται.... Από το κακό στο χειρότερο... Κάτι μου λέει ότι, δεν επιθυμούν να χρησιμοποιείται η εφαρμογή... Θα δείξει...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχουν βάλει σαν προεπιλογή να φορτώνεται το προκαταρκτικό υπόβαθρο. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είναι προεπιλογή η αναγραφή των ονομάτων των δρόμων (που στο 99% των περιοχών υπό κτηματογράφηση είναι ανώνυμες ούτως ή άλλως) κάνει τον χάρτη πολύ βαρύ και για αυτό δεν μπορεί να φορτώσει πιστεύω.

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μία εβδομάδα δεν φορτώνει τα πολύγωνα των γεωτεμαχίων. Πήρα τηλέφωνο και μου ειπαν να στείλω mail . Δεν βρίσκεις άνθρωπο να μιλήσεις τηλεφωνικά. Εστειλα mail στο [email protected] . Η απάντηση :   τo ερώτημα σας  δεν σχετίζεται με την εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής διαγραμμάτων. Στην υπογραφή  αντί ονόματος τα αρχικά του ονοματεπώνυμου.

Καμία αλλη πληροφορία για να ξέρω που να αποτανθώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zazeng said:

Κ εγώ διαφωνώ, αλλά καλύτερα να μείνεις έξω από τη δικονομική ζώνη του λυκόφωτος και να διορθώσεις τα συμβόλαια και να τα δηλώσεις μετά. Με χρησικτησία μπορείς να πας, αλλά ρισκάρεις να στο απορρίψουν, ενστάσεις, επιτροπές κλπ. Μεγαλύτερος μπελάς μου φαίνεται και για σένα και για τους ιδιοκτήτες.

Ένσταση μεταξύ των συγγενών δεν υφίσταται.... Και η διόρθωση του συμβολαίου έτσι όπως μου την παρουσίασαν οι συμβολαιογράφοι που μίλησα είναι βραχνας για την περίπτωσή μας και για αυτούς και φορολογικά και οικονομικά... Δύο που μίλησα προσπάθησαν με ευγενικό τρόπο πάντα και εφόσον μου έχουν εξηγήσει τα πάντα οι άνθρωποι να αποφύγουν την υπόθεση... Άρα η το αφήνουμε η γίνεται χρησικτησία και με λίγη τύχη εφόσον οι τέσσερεις δηλώσεις τελικά θα συμφωνούν η μία με την άλλη να περάσει αναίμακτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Περίπτωση υποβολής δήλωσης μέσω της πλατφόρμας σε περιοχή όπου είναι οικοπεδα συνεταιρισμού με ιδιωτική πολεοδόμηση στην Β. Εύβοια.

Κατα την συμπλήρωση της δήλωσης στο πεδιο Β1 δεν υπαρχει η επιλογή για εντός η εκτός σχεδίου. Γινεται ο εντοπισμός και στην προεπισκόπηση εμφανίζεται εκτός σχεδίου.

Επειδη είναι η πρωτη φορά που προσπαθω για δήλωση μεσω του συστήματος οποτε μπορεί να ρωτώ κατι αυτονόητο, αυτο είναι σφάλμα του συστήματος ή όχι.?

Δλδ το εντος-εκτός ματσαρεται με την επιλογή του γεωτεμαχιου. 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, laxanos said:

Καλησπέρα,

Περίπτωση υποβολής δήλωσης μέσω της πλατφόρμας σε περιοχή όπου είναι οικοπεδα συνεταιρισμού με ιδιωτική πολεοδόμηση στην Β. Εύβοια.

Κατα την συμπλήρωση της δήλωσης στο πεδιο Β1 δεν υπαρχει η επιλογή για εντός η εκτός σχεδίου. Γινεται ο εντοπισμός και στην προεπισκόπηση εμφανίζεται εκτός σχεδίου. 

Επειδη είναι η πρωτη φορά που προσπαθω για δήλωση μεσω του συστήματος οποτε μπορεί να ρωτώ κατι αυτονόητο, αυτο είναι σφάλμα του συστήματος ή όχι.?

Δλδ το εντος-εκτός ματσαρεται με την επιλογή του γεωτεμαχιου. 

Οι περιοχές που λαμβάνονται ως εκτός ή εντός σχεδίου για το κτηματολόγιο δεν ταυτίζονται απαραίτητα με τις περιοχές εντός ή εκτός σχεδίου όπως ορίζονται πολεοδομικά. Το κτηματολόγιο ανάλογα με την οικιστική πύκνωση όρισε κάποιες περιοχές ως εντός σχεδίου (προφανώς απαιτούν περισσότερη επεξεργασία)

Κατά την δήλωση και το ανέβασμα του περιγράμματος του γεωτεμαχίου, αυτομάτως το σύστημα γνωρίζει την περιοχή

Επομένως η εν λόγω επιλογή καταργήθηκε με την νέα εφαρμογή (μπορεί και στην προηγούμενη να λειτουργούσε απλά ως placebo)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση. Αγροτεμάχιο 5 στρεμμάτων σε αποδοχή κληρονομιάς και διανομή μοιράζεται σε 3 αδέρφια. Ο πρώτος παίρνει 1,5 στρέμμα, ο δεύτερος 1 στρέμμα, ο τρίτος 2,5 στρέμματα. Η διανομή γίνεται χωρίς τοπογραφικό. Απλά αναγράφεται ότι ο 1ος παίρνει 1,5 στρέμμα, ο δεύτερος 1 στρέμμα αμέσως μετά τον πρώτο και ο τρίτος τα υπόλοιπα 2,5 στρέμματα. Κάποια στιγμή ο πρώτος δωρίζει στον τρίτο το 1,5 στρέμμα με συμβόλαιο. Δε γίνεται κάποια συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης των δύο τμημάτων ούτε και συντάσσεται τοπογραφικό. Το αγροτεμάχιο οπτικά ήταν και είναι ενιαίο σαν εκμετάλλευση και το διαχειρίζεται ο τρίτος (έχοντας επισήμως στην κατοχή του πλέον τα 4 από τα 5 συνολικά στρέμματα). Ο δεύτερος με το 1 στρέμμα (που επαναλαμβάνω βάσει του συμβολαίου βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα στο αρχικό πρώτο και τρίτο κομμάτι χωρίς να διευκρινίζεται που) δεν έχει εκφράσει κανένα ενδιαφέρον να το δηλώσει στο κτηματολόγιο. Καμιά ιδέα πώς να δηλωθεί στο κτηματολόγιο; Ως 1 δικαίωμα και τα 5 στρέμματα μαζί; Ως 2 δικαιώματα 1,5 και 2,5 στρέμματα; Ως 3 δικαιώματα 1,5 - 1 - 2,5 στρέμματα; Επαναλαμβάνω, μόνο η σειρά των ιδιοκτητών είναι γνωστή βάσει των συμβολαίων. Δεν αναγράφεται για παράδειγμα αν χωρίζεται σε 3 λωρίδες από άκρο σε άκρο το αγροτεμάχιο ή εάν η μεσαία λωρίδα σταματά κάπου νωρίτερα (ώστε η 1η και η 3η λωρίδα να ενώνονται). Ο ιδιοκτήτης των 4 από τα 5 στρέμματα μου λέει να το δηλώσω όλο. Και τί να επισυνάψω; Αφού έχει 2 συμβόλαια στα οποία φαίνεται ότι κατείχε αρχικά 2,5 στρέμματα (κάπου αόριστα, ως 3ος στη σειρά) και του δώρισε άλλο 1,5 στρέμμα (κάπου αόριστα πάλι, ο 1ος στη σειρά) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.