Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

ειχαν ενα κληρονομικο, το αποδεχθηκαν και το χωρισαν στα τρια  ανεξαρτητα  με συμβολαιαιο?

Τοτε εχεις τρια τμηματα, αρα τρια δικαιωματα.

Ο ενας εδωσε στον αλλον το ενα...

παραμενουν ολα  σαν ανεξαρτητα αρα θα δηλωσει δυο δικαιωματα αυτος και ενα ο   τριτος.

[τα υπολοιπα που λες πρεπει να τα διευκρινισεις]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Coroner

Το χωράφι θα δηλωθεί από τα δύο αδέρφια που εξακολουθούν να κατέχουν μέρος του. Ως επιφάνεια θα οριστεί η συνολική, 5 στρέμματα, και στο ποσοστό κτήσης ο ένας θα πάρεις 80% (4 στρέμματα) και ο δεύτερος 20%. Ως δικαιολογητικά, ο πρώτος θα έχει την αποδοχή κληρονομιάς και τη δωρεά. Ο δεύτερος μόνο την αποδοχή.

Αυτά για την περίπτωση που στην διαθήκη το αγροτεμάχιο δόθηκε εξ αδιαιρέτου. Εάν έγινε κατάτμηση, τότε μιλάμε πλέον για 3 ξεχωριστά τεμάχια. Ο πρώτος θα δηλώσει τα 2,5 και 1,5 στρέμματα ως 2 δικαιώματα με 100% και ο δεύτερος το 1 στρέμμα με 100%.

Edited by ekechagi
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, έχει γίνει το συμβόλαιο διανομής, χωρίς Τοπογραφικό Διάγραμμα, με αποτέλεσμα από το αρχικό αγροτεμάχιο ο ένας να κατέχει κάπου αόριστα μέσα στο χωράφι (ενδιάμεσα των δύο άλλων, βάσει της περιγραφής του συμβολαίου) 1 στρέμμα και ο δεύτερος 4 στρέμματα χωρίς πράξη συνένωσής τους (2.5 από την αρχική διανομή και 1.5 από μεταγενέστερο συμβόλαιο δωρεάς από τον τρίτο). Τοπογραφικό Διάγραμμα δε συντάχθηκε ποτέ. Διακριτά όρια δεν υπάρχουν. Στην πράξη ήταν και είναι ένα ενιαίο αγροτεμάχιο που το διαχειρίζεται  στο σύνολό του ο ιδιοκτήτης των 4 από τα 5 στρέμματα. . Κατανοώ ότι μιλάμε για 3 δηλώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να διακρίνω, πως θα χωρίσω τα δικαιώματα παρά μόνο με αυθαίρετες γραμμές στον ορθοφωτοχάρτη. Καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

εχεις "τρια" κοματια   αρα τρια δικαιωματα

παρα πολλα χωραφια εχουν ενοποιηθει χαριν καλλιεργειας, όμως εξακολουθουν να ειναι "ξεχωριστα κατα κυριοτητα",

εστω και χωρις φραχτες.

 

θα σου  υποδειξουν  οι ενδιαφερομενοι  εκει που "θεωρουν " οτι ειναι το όριο του καθενος τμηματος

αρκει να μαζευεις τα  5 στρ. χωρις επικαλυψεις σε βαρος τριτων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να δηλώσω μία κάθετη ιδιοκτησία εκτός σχεδίου που περιγράφεται στο συμβόλαιο ως εξής: « η υπ’ αριθμό 9 ιδιοκτησία έχει έκταση 500τ.μ. και συνορεύει ... κλπ, έχει ποσοστό  συνιδιοκτησίας στο όλο ενιαίο αγροτεμάχιο των 5000τ.μ. εξ αδιαιρέτου 100/1000 και ποσοστό συνιδιοκτησίας στον κοινόχρηστο χώρο των 900τ.μ. εξ αδιαιρέτου 100/1000 που αντιστοιχούν σε 90,00τ.μ.»

Από τη περιγραφή καταλαβαίνω ότι θα δηλωθούν δύο δικαιώματα. Ένα για τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στο αγροτεμάχιο και ένα για τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στον κοινόχρηστο χώρο του. Το σκέφτομαι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ περιεργο πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο

Εκτιμω οτι ειναι ενα δικαιωμα με κυριοτητα πληρη 100% και στις σημειωσεις θα γραψεις ποσοστο συνιδιοκτησιας στο ολο 10%, Αυτο για τον κοινοχρηστο που εγραψε η συμβολαιογραφος περιττο μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συνάντησα τέτοια περιγραφή πρώτη φορά, γι' αυτό είπα να σας ρωτήσω. Άρα θα το δηλώσω σαν ένα δικαίωμα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giwrf said:

Χμμ περιεργο πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο

Εκτιμω οτι ειναι ενα δικαιωμα με κυριοτητα πληρη 100% και στις σημειωσεις θα γραψεις ποσοστο συνιδιοκτησιας στο ολο 10%, Αυτο για τον κοινοχρηστο που εγραψε η συμβολαιογραφος περιττο μου φαινεται

Παρ' ολο που θα συμφωνουσα  ως προς το "περιεργο πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο"

 Να κανουμε μια προσπαθεια  "διερμηνειας"  ...μήπως εχουν συστησει 9 καθετες για κτισματα και μια ακομη  καθετη  για τον κοινοχρηστο ακαλυπτο χωρο/διαδρομο διελευσης, στην οποια εχουν δοσει χιλιοστα.[εστω και εαν δεν απαιτουνταν...]

Αρα εχει δικαιωμα σε μια ακομη καθετη ..."κοινοχρηστη"

Αλλως με 10 καθετες/κτισματα συν το κοινοχρηστο θα βγαινουν τα χιλιοστα =1100.

Δες το συμβολαιο

[πότε εγινε η συσταση?]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση των καθετων έγινε το 1989. Ο θείος μου αγόρασε την κάθετη το 1990 κι εγώ έχω στα χεριά μου το συμβόλαιο της αγοράς, που δεν περιγράφει τις υπόλοιπες κάθετες. Άρα μήπως να ζητήσω να μου φέρει και τη σύσταση για να δω πόσες κάθετες έχουν δημιουργηθεί; Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.