Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Δεν συνηθιζεται να μπαινουν χιλιοστα στους κοινοχρηστους ακαλυπτους διαδρομους, ούτε αυτοι να αποτελούν "ξεχωριστη καθετη",  αλλά μαλλον αυτο  φαινεται εκαναν.

Αρα θα συμφωνησω με τον ΚΑΝΑ, οτι εχεις δυο δικαιωματα.

Μια στην καθετη "9" και ποσοστο στην καθετη των κοινοχρηστων.

 [πριν τον τρεχεις να βρισκει τιτλους, ρωτησέ τον ,  εάν υπαρχουν 9 κτισματα, οπότε εγιναν  αυτα που αναφεραμε.]

τοπογραφικο με τις καθετες δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τοπογραφικό δεν μου έχει δώσει και από την αεροφωτογραφία φαίνονται 4 κτίσματα στο οικόπεδο και το υπόλοιπο αδόμητο (και δεν μπορώ να ξεχωρίσω έστω κάποια όρια ανάμεσά τους).  Οπότε από πλευράς σιγουριάς λέω να του ζητήσω ή τη σύσταση ή το τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες παρακαλώ... Σε ένορκη που τους πήγα δεν τη δέχτηκαν στο κτηματολόγιο γιατί δεν έγραφε πουθενά το 20. 

Link to comment
Share on other sites

προφανώς  αναφερεσαι στην απο 2/3  αρχικη ερωτηση, με τα δυο οικοπεδα και τις καθετες/διανομες.

Από τότε ειχαμε πει οτι:

"παρα πολλες πληροφοριες
αλλά...δεν ειναι σαφη τα ερωτηματα.

 Ουτε ξεκαθαριζεται ποιός ειχε και τι και πότε πεθανε και ποιοί και ποσοι ηταν οι κληρονομοι,  τι ρυμοτομηθηκε..... κλπκλπ

Θα πρεπει να μιλησεις με τον συμβολαιογραφο που εκανε τις αποδοχες και τις συστασεις."

Εκτοτε, δεν μας είπες κατι "νεο" και δεν μπορει να δοθει   σαφης απάντηση, μια και δεν ξερουμε ποιος πεθανε, πότε, ποιους αφησε κληρονομους,  αν αφησε διαθηκη κλπκλπ.

 Παντως,  σαν βαση των όποιων  θελετε να κανετε ειναι οι αποδοχες κληρονομιας.

Αν αυτες ειναι σωστες, τα υπολοιπα ειναι εύκολα.

Ούτε με αυτοσχεδιασμους  περι "χρησικτησιας"  λυνονται ούτε με "κορωνα γραμματα"  απο μέρους σου.

Και, προφανώς, αλλο ειναι η συσταση καθετων  και αλλο η διανομη σε αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα....

Θα μιλησετε με τον συμβ/φο με βαση  και τις παρατηρησεις των νομικων του ΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

προφανώς  αναφερεσαι στην απο 2/3  αρχικη ερωτηση, με τα δυο οικοπεδα και τις καθετες/διανομες.

Από τότε ειχαμε πει οτι:

"παρα πολλες πληροφοριες
αλλά...δεν ειναι σαφη τα ερωτηματα.

 Ουτε ξεκαθαριζεται ποιός ειχε και τι και πότε πεθανε και ποιοί και ποσοι ηταν οι κληρονομοι,  τι ρυμοτομηθηκε..... κλπκλπ

Θα πρεπει να μιλησεις με τον συμβολαιογραφο που εκανε τις αποδοχες και τις συστασεις."

Εκτοτε, δεν μας είπες κατι "νεο" και δεν μπορει να δοθει   σαφης απάντηση, μια και δεν ξερουμε ποιος πεθανε, πότε, ποιους αφησε κληρονομους,  αν αφησε διαθηκη κλπκλπ.

 Παντως,  σαν βαση των όποιων  θελετε να κανετε ειναι οι αποδοχες κληρονομιας.

Αν αυτες ειναι σωστες, τα υπολοιπα ειναι εύκολα.

Ούτε με αυτοσχεδιασμους  περι "χρησικτησιας"  λυνονται ούτε με "κορωνα γραμματα"  απο μέρους σου.

Και, προφανώς, αλλο ειναι η συσταση καθετων  και αλλο η διανομη σε αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα....

Θα μιλησετε με τον συμβ/φο με βαση  και τις παρατηρησεις των νομικων του ΕΚ.

Έχω μιλήσει ήδη με δύο συμβολαιογράφους, ο οποίοι δεν συμφωνούσαν από νομικής αποψης με όσα μου έλεγε η νομικός του ΕΚ αλλά ούτε και μεταξύ τους,οι απόψεις της προϊσταμένης νομικου του ΕΚ  είναι λίγο αντιφατικές όσον αφορά τα τετραγωνικά που θα δηλώσεις Στο β1 τη μια ήταν κάθετη ότι δηλώνονται τα αρχικά τετραγωνικά του οικοπέδου που αναφέρονται στο συμβόλαιο οπότε το αδεινεμητο δεν μπορούσα να το δηλώσω με την αρχική αποδοχή κληρονομιάς εξ αδιαιρέτου σε όλους τους κληρονόμους, αλλά τη δεύτερη φορά που πήγα με την ένορκη ήταν κάθετη ότι δεν μπορείς να δηλώσεις τα τετραγωνικά του αρχικού οικοπέδου, που ναι αναφέρονται στο συμβόλαιο σου , μπορείς να δηλώσεις μόνο ότι έχει πάρει χιλιοστά και με ένορκη τα υπόλοιπα αφού δεν κάνατε διόρθωση συμβολαίου , αλλά την ένορκη που έκανες  στον ειρηνοδίκη δεν στην δέχομαι γιατι δεν ξεκαθαρίζεις πουθενά το 20 (οκ δικό μου λάθος). Οπότε πάλι αδηλωτα τα αδιανεμητα τετραγωνικά του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2019 at 2:01 ΜΜ, dimitris GM said:

παρα πολλες πληροφοριες
αλλά...δεν ειναι σαφη τα ερωτηματα.

 Ουτε ξεκαθαριζεται ποιός ειχε και τι και πότε πεθανε και ποιοί και ποσοι ηταν οι κληρονομοι,  τι ρυμοτομηθηκε..... κλπκλπ

Θα πρεπει να μιλησεις με τον συμβολαιογραφο που εκανε τις αποδοχες και τις συστασεις.

 

Κληρονόμοι από τον πατέρα 5 (μητέρα και 4 τέκνα) αυτοί οι πέντε μοιράστηκαν δύο όμορα οικόπεδα το ένα μοιράστηκε το μισό στη μητέρα μαζί με το γιο και το υπόλοιπο στον άλλο γιο.

Το δεύτερο οικόπεδο μοιράστηκε στους άλλους δύο. Από τα 700 που ήταν μοιράστηκαν από 200 ο καθένας συνολο 400. Έμειναν 300 τετραγωνικά από το αρχικό οικόπεδο που δεν τα αναφέρουν πουθενά στο συμβόλαιο ,αυτά τα τριακόσια είναι το πρόβλημα (το ρυμμοτομουμενο βρίσκεται εντός των 300 υπολοιπομενων και αδιανεμητων , δεν έχει εφαρμοσθεί το σχέδιο πόλεως και δεν έχουν αποζημιωθεί) η μητέρα πέθανε χωρίς διαθήκη πολύ μετά τη σύσταση των διηρημενων. Δεν το ανέφερα γιατί το θέμα του μεριδίου της και πως θα δηλωθεί το έχουμε λύσει. 

Link to comment
Share on other sites

Στο κτηματολόγιο που πέρασα με κόψανε γιατί δεν είχα τοπογραφικό σχέδιο σε αδόμητο οικόπεδο σε χωριό (εντός σχεδίου). Μου ζήτησε η μηχανικός αεροφωτογραφία με συντεταγμένες (έστω μία) αλλά δεν ήξερα να το βρω στον χάρτη το ίδιο και η μητέρα μου (ιδιοκτήτρια). Στο χωριό δεν υπάρχουν ονόματα δρόμων. Απ' το νούμερο του οικοπέδου (που αρχικά η μηχανικός μου έλεγε είναι λάθος, αλλά εγώ το είχα δει να αναφέρεται και στο συμβόλαιο) μπορώ να πάω στην κοινότητα και να πάρω ένα σκαρίφημα (αναλυτικό σαν καλός χάρτης) που δεν γράφει όμως συντεταγμένες. Λέτε να μου το δεχθεί αυτό; Μου ζήτησε ένα τοπογραφικό σχέδιο ή αεροφωτογραφία απ΄την ιστοσελίδα του κτηματολογίου με συντεταγμένες. Μου είπε ακόμα ότι αν και δεν επισυνάπτει το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς τοπογραφικό, ήταν υποχρεωτικό και έπρεπε τότε να επισυνάπτει γιατί έγινε το 2000.

Στο σχέδιο-σκαρίφημα που δίνει η υπηρεσία της κοινότητας-χωριό δίνει ένα περίεργο νούμερο με τέσσερα-πέντε ψηφία χωρίς υποδιαστολή μέσα στα όρια ενός μεγάλου δρόμου πχ 771475 (σαν γεωγραφικό πλάτος) αλλά δεν βλέπω πουθενά γεωγραφικό μήκος. Θα το ανεβάσω να το δείτε σε λίγο αν θέλετε όταν το έχω στα χέρια μου.

Στα κινητά τηλέφωνα, αν είναι να κάνω ένα ταξίδι να πάω ως το χωριό θα βγάλω άκρη με την εφαρμογή που δίνει το ίδιο το ktimatologio.gr για κινητά; Λέει ακόμα ότι μπορείς να περπατήσεις την περίμετρο και να βγει στον χάρτη αυτό. Τα κινητά μπορούν να πάρουν δεδομένα γεωγραφικής θέσης απ' της κεραίες κινητών και αν ναι είναι καλύτερης ακρίβειας από τα δεδομένα που δίνουν τα οι δορυφόροι για σήμα GPS; Θα πρέπει να έχω ανοιχτό και το internet (data transmission) σε έξυπνο κινητό για να γίνει αυτό έ;

Και τέλος για να σας πω την αλήθεια στην Ελλάδα ζούμε, έμαθα ότι η μία τοπογράφος μηχανικός που με έκοψε και έβγαλε στην αρχή ως λάθος και μετά ως άχρηστο το στοιχείο του αριθμού τεμαχίου (ΑΤ) του οικοπέδου που αναγράφεται στο συμβόλαιο, άχρηστο και το σκαρίφημα μου με τα ονόματα των ιδιοκτητών δίπλα και της ίδια της συνιδιοκτήτριας (50%) που πρέπει να παρέδωσε ήδη κτηματολόγιο, έμαθα ότι αν κάνω ολόκληρο ταξίδι και παραδώσω σε άλλον μηχανικό στο κτηματολογικό γραφείο στο χωριό εκεί θα το δεχθούν αν έχω το σχέδιο που δίνει η κοινότητα!!! Δηλαδή απ' όσο κατάλαβα επειδή δεν είναι διασυνδεδεμένο το σύστημα με τα αρχεία των κοινοτήτων και επειδή δεν έχει δώσει όνομα η κοινότητα σχεδόν σε όλους τους δρόμους, μου έβγαλε στην αρχή λάθος το ΑΤ του οικοπέδου και μετά άχρηστο...

Αλλιώς 273 ευρώ περίπου είδα σε σχετική ιστοσελίδα θα μου στοιχίσει περίπου ένα τοπογραφικό σχέδιο επιπρόσθετα τα έξοδα μεταφοράς μου.

 

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Homer. 

Άποψή μου είναι ότι έχουν δίκιο που δε σου προχωρήσανε τη δήλωση. Πας να δηλώσεις ένα δικαίωμα σε ένα χωριό κάπου γενικά χωρίς ένα περίγραμμα και χωρίς να έχεις ιδέα που είναι; Ο σκοπός του Κτηματολογίου όμως είναι να αντιστοιχήσει τις σωστές ιδιοκτησίες με τους σωστούς ιδιοκτήτες. Οι εργαζόμενοι εκεί είναι μηχανικοί και όχι μέντιουμ για να εντοπίζουν ιδιοκτησίες από ένα συμβόλαιο που αναγράφει τετραγωνικά στο περίπου με γείτονες περασμένων δεκαετιών ή από μη εξαρτημένα τοπογραφικά που δείχνουν ένα πολύγωνο στο... πουθενά ή από ένα τυχαίο νούμερο από μια αρίθμηση που κάποιοι κάνανε κάποτε και δεν τη δώσανε στον ανάδοχο. Άρα τζάμπα πας και κάνεις τη δήλωση και πληρώνεις παράβολο και γι’αυτό σε προφυλάσουν και δε σου παίρνουν τη δήλωση. Γιατί θα απορριφθεί το δικαίωμα και τότε να δεις που θα ξαναπληρώνεις για ενστάσεις, παράβολα και καινούρια εξαρτημένα τοπογραφικά και όχι ορθοφωτογραφίες. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.