Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λεβέντες όταν είστε με κωδικούς taxisnet στην εφαρμογή του κτηματολογίου, τότε σας τα δείχνει τα πολύγωνα των γεωτεμαχίων (οικόπεδα, αγροτεμάχια κ.λπ.), τότε δεν καθυστερεί .....  Κάποια "εξυπνάδα" έχουν κάνει και δεν γουστάρουν να μας εξυπηρετήσουν....

Επειδή δεν γράφονται όλα δημόσια, ο καθένας μας αν σκεφτεί λίγο έξυπνα θα τη βρει τη λύση του.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, maik said:

Σου έδωσαν κάποια απάντηση ? Θα λειτουργήσει πάλι η εφαρμογή ?

Την απάντηση στο πρόβλημα που αντιμετώπιζα την έχω αναρτήσει στο

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει κάπου σχολιαστεί ... εκτός αν μου διαφεύγει ...

Ένα θέμα που δεν μου αρέσει ---δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει έτσι--- είναι ότι στις σελίδες της εκτύπωσης (στην προεπισκόπιση που φαίνονται όσα έχουμε δηλώσει) δεν εμφανίζουν πουθενά τον γεωγραφικό εντοπισμό που κάναμε είτε με συντεταγμένες... είτε ως εικόνα-απόσπασμα ...είτε ως κάτι τελοσπάντων... όπου να.... "προεπισκοπεί"-"κατοχυρώνει"-πιστοποιεί την επιλογή-εντοπισμό που κάναμε ...

Γιατί το κάνουν αυτό ...?????

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε τα κτίρια δεν φαίνονται.... Προχειροδουλειά εκλογών!!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Δεν βλέπω να έχει κάπου σχολιαστεί ... εκτός αν μου διαφεύγει ...

Ένα θέμα που δεν μου αρέσει ---δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουν κάνει έτσι--- είναι ότι στις σελίδες της εκτύπωσης (στην προεπισκόπιση που φαίνονται όσα έχουμε δηλώσει) δεν εμφανίζουν πουθενά τον γεωγραφικό εντοπισμό που κάναμε είτε με συντεταγμένες... είτε ως εικόνα-απόσπασμα ...είτε ως κάτι τελοσπάντων... όπου να.... "προεπισκοπεί"-"κατοχυρώνει"-πιστοποιεί την επιλογή-εντοπισμό που κάναμε ...

Γιατί το κάνουν αυτό ...?????

Υποθέτω ότι θα βελτιωθεί στην επόμενη έκδοση της εφαρμογής. Βεβαίως δεν αποτελεί δικαιολογία  καθώς και χρόνος αλλά και εμπειρία κτηματογράφησης υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά,
απο τον Δεκεμβριο ειχε αρχισει η  ηλεκτρονικη εφαρμογή, αλλά δεν δούλευε  σωστα για δυο περιπου μήνες
και ετσι απο 4-2-2019   αρχισε νεα εφαρμογη ..."φιλικη"..."συμβατή"...
 
  Νέα - Ανακοινώσεις
  30/01/2019
Η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής δήλωσης αλλάζει!
Από την Δευτέρα 4/2/2019 θα είναι διαθέσιμη η νέα εφαρμογή για την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης για το Κτηματολόγιο. Παρακαλείσθε να οριστικοποιήσετε τυχόν εκκρεμείς δηλώσεις σας, διότι με την έκδοση της νέας εφαρμογής δεν θα υπάρχει η δυνατότητα υποβολής τους και θα πρέπει να συμπληρωθούν ξανά από την αρχή.
Η νέα εφαρμογή:
· Είναι περισσότερο φιλική στον χρήστη.
· Είναι πλήρως συμβατή με όλους τους σύγχρονους browsers.
· Είναι διαθέσιμη αποκλειστικά μέσω των κωδικών taxisnet.
· Παρέχει πολλούς τρόπους για τον προσδιορισμό της θέσης της ιδιοκτησίας σας, καθώς ο εντοπισμός είναι πλέον υποχρεωτικός.
· Δίνει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής εγγράφων διαφόρων τύπων (tiff, jpeg, pdf), καθώς καταργείται η δυνατότητα ταχυδρομικής αποστολής των εγγράφων."
------------------------------
Στο μεταξυ, όμως, οι προθεσμιες τρεχουν, η νεα εφαρμογη δεν "τραβαει"  όπως θα έπρεπε,  με αποτελεμα καθυστερησεις και ταλαιπωρία...και οι προθεσμιες αρχιζουν και  ληγουν...
Ηδη ανακοινώθηκαν παρατασεις  σε μερικες περιοχες... και εμεις ακομα προσβλέπουμε σε   νεες αναβαθμισεις  και βελτιωσεις...σε ενα συστημα που επρεπε ηδη, εξ αρχης να ειναι φιλικο και γρηγορο και συμβατο...
και οχι να χρειαζεται καθε τοσο "αναβυθισεις"
 
Τεσπα
εξακολουθω να διατηρω τις αμφιβολιες μου για το εάν και κατα ποσο ειναι γρηγορο και εξυπηρετικο  αυτο το "ηλεκτρονικο"......
σε σχεση με την αυτοπροσωπη υποβολη της δηλωσης.
 
 
 
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Homer said:

@angusmacgyver

(1)...πλήρωσε άλλα 300 ευρώ για τοπογραφικό.

(2)...μια χαρά δίνει σχέδιο η κοινότητα

(3)...δεν μπορεί να το εντοπίσει η μητέρα μου.

(4) Θα μπορούσαν να πούνε στο κτηματολόγιο αν δεν έχει τοπογραφικό σε οικόπεδο ή αεροφωτογραφία μην έρχεσαι αλλά δεν το λένε.

(5)...στην επαρχία όπως έγραψα δέχονται το χαρτί-σχέδιο από την κοινότητα.

 

@homer

1. Δε χρειάζεται (αν δε θέλεις κι'όλας) να κάνεις τοπογραφικό. Ένα απλό απόσπασμα ορθοφωτογραφίας είναι αρκετό σε κάποιες περιπτώσεις. Δοκίμασε να δεις να το κάνεις είτε (α) με αυτόν τον τρόπο https://youtu.be/MXC1qxgdTe8 είτε (β) με αυτό https://www.ktima2016.gr/entopismos/ , είτε με οποιονδήποτε άλλο πρόσφορο τρόπο.

2. Αν μπορείς να πάρεις το σχέδιο της κοινότητας και εσύ (το οποίο υποθέτω δείχνει τα όρια του γεωτεμαχίου σου) και μπορείς να τους βρεις το που είναι με μία απλή συντεταγμένη στο κέντρο του, τότε θα στην πάρουν τη δήλωση. Δε ζητάνε κάτι περισσότερο.

3. Αν πάλι δε μπορείς να το εντοπίσεις από τον υπολογιστή, τότε δε γλιτώνεις το ταξιδάκι στο χωριό, αν θες να γίνει σωστά η δουλειά σου (έρχεται και Πάσχα και είναι ευκαιρία.) Τότε από διάφορα ορόσημα προσπάθησε να θυμηθείς το που είναι για να το βρεις μετά στον υπολογιστή ή με το κινητό σου, κατέβασε κάποια εφαρμογή με συντεταγμένες (ό,τι συντεταγμένες και να είναι), κάτσε στο κέντρο του οικοπέδου ή του αγροτεμαχίου, περίμενε 5 λεπτά με την εφαρμογή να λειτουργεί και τότε γράψε το νούμερο των συντεταγμένων.

4. Αυτό σου λένε, αλλά με άλλο τρόπο. Σου λένε φέρε μας ΕΝΤΟΠΙΣΜΕΝΗ την ιδιοκτησία σου.

5. Το χαρτί-σχέδιο το δέχονται αλλά... σκέψου το σαν ένα κομμάτι ενός παζλ. Αυτό το σχέδιο του οικοπέδου σου, σου δείχνει το ακριβές σχήμα και μέγεθος του κομματιού σου, αλλά δε σου δείχνει που να το βάλεις στην εικόνα. Αυτό το κάνουν οι συντεταγμένες και μόνο.

 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο που αναφέρει γονική παροχή ψιλής κυριότητας και παρακράτηση επικαρπίας. Ο επικαρπωτής έχει αποβιώσει. Στο πεδίο εντύπου  Γ-2 καταχωρούμε αιτία κτήσης 'δωρεά εν ζωή" ή "γονική παροχή";

Κάπου είδα οδηγίες να αναφέρουν το πρώτο αν έχουμε μεταβίβαση ψιλής κυριότητας και παρακράτηση επικαρπίας. 

Στις παρατηρήσεις αναγράφουμε ότι προσκομίστηκε ληξιαρχή πράξη θανάτου επικαρπωτή για να στοιχειοθετηθεί στο Γ-1 η πλήρη (μετά θάνατο επικαρπωτή) κυριότητα.

440857321_1-2-.thumb.jpg.e65811b3d7a9272b98e27850993b4b7f.jpg

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΟΥ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαφορά της αεροφωτογραφίας από την ορθοφωτογραφία που βλέπω στο http://www.ktimatologio.gr/Pages/Default.aspx

;

Εγώ τί από τα δύο να πάω; Δοκίμασα την ακρίβεια του GPS του κινητού μου και μου έδωσε μέχρι και 5 δεκαδικά ψηφία για το σπίτι μου στην πόλη. Από το google maps (δείχνει 6 δεκαδικά ψηφία) που το θεωρώ πιο έγκυρο, ακριβώς για το ίδιο σημείο συμπεραίνω με σύγκριση ακρίβεια μέχρι και τρίτου δεκαδικού ψηφίου και το λάθος για το πλάτος είναι -0,000334 (με το GPS να μου δίνει μικρότερο πλάτος)  και για το μήκος το λάθος είναι  0,00011 (με το GPS να μου δίνει μεγαλύτερο μήκος). Έτσι όπως έπαιξα με το google maps νομίζω ότι το παραπάνω σφάλμα μπορεί να δείξει και στο διπλανό ή παραδιπλανό οικόπεδο σωστά; Άρα με τις συντεταγμένες του GPS μου θα μπω στο Google maps  και από εκεί με το μάτι θα αναγνωρίσω εκεί γύρω από την "λάθος" συντεταγμένη το σωστό οικόπεδο (ευτυχώς δίπλα είναι χτισμένο σπίτι) και από εκεί θα βρω τις σωστές συντεταγμένες στο κέντρο του οικοπέδου;

Δοκίμασα να βάλω συντεταγμένες και στις αεροφωτογραφίες και στις ορθοφωτογραφίες του κτηματολογίου και αν και τις δέχτηκε δεν μου έβγαλε κανέναν χάρτη, ενώ φαινόταν ότι τις μετέτρεψε κιόλας σε Χ, Υ από φ, λ. Τις έδωσα σε μορφή δεκαδικών όπως τις δίνει το GPS μου και όχι με μοίρες και δεύτερα. Πχ έδωσα

φ: 40,57136 και λ:22,53920  αλλά τίποτα στον χάρτη παρά μόνο η μετατροπή των συντεταγμένων σε Χ,Υ. Γιατί αυτό;

 

@angusmacgyver   Βλέπω μου προτίνεις ορθοφωτογραφία, αν και βέβαια αν από το google maps τα καταφέρω και δεν καταφέρω από την ορθοφωτογραφία θα τους πάω ότι έχω. Ο πρώτος σύνδεσμος που δίνεις μου βγάζει 404 error  https://youtu.be/MXC1qxgdTe8 

Τα πέντε ψηφία που έβλεπα να αλλάζουν στο σχέδιο από την κοινότητα κατά μήκος ενός δρόμου θα μπορούσε να είναι τα δεκαδικά από το πλάτος αλλά δεν έβλεπα μήκος πουθενά και φυσικά ούτε τα 2 κύρια ψηφία...

Όντως ακόμα και αν είχα ακίνητο το κινητό μου λίγο έπαιζαν οι συντεταγμένες μέχρι που σταμάτησαν σε 2-3 λεπτά οπότε πρέπει να είναι καλή η συμβουλή σου να έχουμε μερικά λεπτά ακίνητο το GPS και μετά να πάρουμε την μέτρηση.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.