Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

και εσύ τι πρέπει τώρα να γίνεις μάγος; Ας πάνε να το βρουν από τα αρχεία τους, από άλλες υπηρεσίες που ενδεχομένως κάποτε το έδωσαν. Εν τέλει θα έχουν και το πιστ/κο μεταγραφής ακόμη και αν βρουν το συμβόλαιο;

Οι υπόλοιποι παθόντες πως το αντιμετωπίζουν; Οι συμβ/φοι της περιοχής τι λένε για το θέμα αυτό και πως κάνουν πράξεις τα τελευταία χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου στη Αχαϊα είναι το υποθηκοφυλάκειο. Είναι υπόθεση συναδέρφου που θέλει να υποβάλλει ηλεκτρονικά τη δήλωση. Εχει εκδοθεί μια άδεια απο κοινότητα. 
Ισως μια λύση θα ήταν η χρησικτησία ασχετα απο την ύπαρξη συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

Να δει μέσα από τους συμβολαιογράφους της περιοχής πως αντιμετωπίζουν το ζήτημα. Δεν είναι πάντα εύκολο να στοιχειοθετηθεί σωστά η έκτακτη χρησικτησία 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και Β. Ελλάδα εέχαν καεί μετά τον πόλεμο από τους Βούλγαρους για τους γνωστούς λόγους. Ίσως κάποιος να γνωρίζει τι κάνουν οι δικοί μας εδώ πανω

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Γειά σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα αποσπάσματα από τον χάρτη του κτηματολογίου. Είχα φτιάξει ένα  dxf για ένα οικόπεδο μου και το είχα προσαρμόσει στους χάρτες του 2007 - 2009 και είχα εκτυπώσει το απόσπασμα για να το καταθέσω στην δήλωση για το κτηματολόγιο. Πριν λίγες ημέρες βγήκε το νέο υπόβαθρο του χάρτη του κτηματολογίου 2015 - 2016 ( στα 50 εκατοστά ) και όταν φόρτωσα το dxf είδα ότι υπήρχε απόκλιση το απόσπασμα του 2007 - 2009 σε σχέση με αυτό του 2015 - 2016. Θα πρέπει να προσαρμόσω το σχέδιο στο νέο υπόβαθρο του 2015 - 2016 ή μπορώ να καταθέσω το απόσπασμα που ήδη έχω από το υπόβαθρο του 2007 - 2009. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας... 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Την αποτύπωση την έκανα εγώ με κορδέλα και με gps χειρός για εντοπισμό θέσης... ύστερα προσαρμοσα το dxf στους χάρτες του εκχα αρκετά ικανοποιητικα μέχρι να το φέρω στην θέση που εκτιμούσα ότι θα ήταν πιο κοντά σε σχέση με την πραγματική θέση του οικοπέδου... 

Edited by odysseas2018
Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ πέτα τα ! άχρηστα είναι.................................Άνοιξες και καινούριο θέμα για να τραβήξεις την προσοχή.

Τα πέταξες έτσι???

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση σε ορεινό χωριό όπου ο ιδιοκτήτης έχει 2 χωράφια φυτεμένα με δέντρα σε μια βουνοπλαγιά. Έχει δύο παλιά τοπογραφικά, μη εξαρτημένα, υπογεγραμμένα από δασοπόνο, που δείχνουν τους ιδιοκτήτες που συνορεύει. Το 1ο οικόπεδο είναι πάνω στο δρόμο, οπότε πήραμε στίγμα και μπορεί να γίνει εντοπισμός σε αεροφωτογραφία. Το 2ο δεν συνορεύει με το 1ο και ούτε έχει κάποιον κοινό συνορίτη ενδιάμεσα. Ο ιδιοκτήτης προσπάθησε να μου κάνει σκαρίφημα, αλλά δεν βλέπει καλά, οπότε δεν βγάλαμε έτσι άκρη. Να κατεβαίναμε κάτω δεν γινόταν.

 

Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μπορώ να υποβάλλω το μη εξαρτημένο τοπογραφικό για το 2ο χωράφι ή πρέπει να βρω (με κάποιον τρόπο) συντεταγμένες? Και εάν χρειάζομαι συντεταγμένες, τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Kαι στο γραφείο κτηματογράφησης πως θα το υποδείξεις αν δεν έχεις συντεταγμένες; Το τοπογραφικό με κορδέλα σε τι να χρησιμεύσει; Καλά για το τοπογραφικό υπογεγραμμένο από δασοπόνο πρέπει να ανοίξουμε νέο topic.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.