Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, jojo said:

Και γιατί να φαίνεται; Αφού εσύ έχεις την αποδοχή κληρονομιάς του θανόντα (έτσι είπες) και όχι τον τίτλο για το υπόλοιπο 1/2 της Α στα χέρια σου. Η συμβολαιογράφος δεν είχε καμμιά δουλεία να ασχοληθεί με το υπόλοιπο 1/2 της Α στην αποδοχή του θανόντα

σου στειλα ενα πμ Γιατι μαλλον δετο καταλαβα καλα και για να μην σπαμαρω εδω αν μπορεις να τσεκαρεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προφανώς για να κάνεις "σωστά" τη δήλωση

*    ΜΕ ΟΤΙ ΗΔΗ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ

(σύμφωνα δηλαδή με όσα σου έχουν προσκομίσει)

μια χαρά "σωστή" θα την κάνεις για την Α με το 1/2 εξαδιαιρέτου

--> μηχανικοί , δικηγόροι, φορέας ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΝΤΕΙΣ αν ο ιδιοκτήτης δεν σου φέρει το υπόλοιπο 50%

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jojo said:

Και γιατί να φαίνεται; Αφού εσύ έχεις την αποδοχή κληρονομιάς του θανόντα (έτσι είπες) και όχι τον τίτλο για το υπόλοιπο 1/2 της Α στα χέρια σου. Η συμβολαιογράφος δεν είχε καμμιά δουλεία να ασχοληθεί με το υπόλοιπο 1/2 της Α στην αποδοχή του θανόντα

πολυ σωστα...

και γιατι να φαινεται?

Πηγαν και ειπαν οτι ο αποβιωσας ειχε, δυναμει του υπ΄αριθ....συμβολαιου, το 50% εξ αδιαιρετου στα κατωθι ακινητα...

Τα αφησε με διαθηκη κατ' επικαρπία στη συζυγο και κατα ψιλη κυριοτητα στον κορη,  και αποδεχονται.

Η κορη ειναι πελατισα σου και αποδεχθηκε την ψιλη και δηλωνει τα δικαιωματα της με βαση την αποδοχη που σου εφερε.

Δεν σε νοιαζει πού ειναι η επικαρπία [την ξερεις ηδη] ούτε  σε ποιόν ανηκει το αλλο 50%

[μαλλον στην μητερα, αλλά δεν σε αφορα]

αυτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

να είμαστε πιο συγκεκριμένοι στις ερωτήσεις μας -να συμπληρώσω- γιατί ούτε εσύ Δημήτρη, ούτε εγώ, ούτε ο συμβολαιογράφος δεν είναι μάντης. Αν ψάχνεις το υπόλοιπο 1/2 κάνεις έρευνα (αν σου το ζητήσουν). Και εν κατακλείδι εγώ πχ που δεν ξέρω στατικά (το πτυχίο μου μου το επιτρέπει) δεν αναλαμβάνω. Αλλιώς θέτουμε σε κίνδυνο τον ιδιοκτήτη και την σφραγίδα μας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν το θετω απο την πλευρα της "μαντικης"

αλλα με βαση το τυπικο της συνταξης ενος συμβολαιου, οτι,

"μας αφορα ο τιτλος του αποβιωσαντα και τι ειχε και τι κατελιπεν σε καθε τετιμημενο"

Αν υπαρχουν και αλλλοι εξ αδιαιρετου συγκυριοι με αυτον, δεν αφορα την περιγραφη στην αποδοχη.

[παμε για άλλα???]:smile:

Link to comment
Share on other sites

ποια άλλα; Θα έχει αρκετή διόρθωση το ΕΚ και τα προηγούμενα συμβόλαια για πολλά χρόνια μέχρι να φτάσουμε στο "προ κτηματολογίων" (όπως θα έπρεπε να είναι) το 2020, πόσο μάλλον όταν αυτά των κτηματογραφήσεων (από την αρχή του κτηματολογίου έως το 2020) είναι στο περίπου

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω  με τη σειρα μου...

Εχει καποιος σαφή γνωση, εάν,

αυτο  μετο κτηματολογιο, που το ανηγαγαν σε θεμα  υψίστου  εθνικου συμφεροντος

-και τρεχει η μιση Ελλαδα στην αλλη μιση να μετρησει ραχουλες και πεζουλες..-

το απαιτησαν    -οπως λενε-  οι θεσμοί  επιτακτικα...

ή απλα "το εχωσαν" αναμεσα σε παρομοια  "μη αιτηθεντα αλλά ζητούμενα εμμεσως  και ασαφώς..."  

  ξερωγωτιλενε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ΕΚ είναι ανάγκη και όχι υποχρέωση (κατά πολλούς)

η μετάβαση από προσωποκεντρικό σε κτηματογραφικό είναι το πως σχεδιάστηκε

αλλα να μην ψαχνουμε να ανακαλυψουμε τωρα τον τροχο, τον εχουν εφευρει παλιοτερα ' ΟΛΟΙ εχουν κτηματολογιο (για πολλους λογους) εκτος από εδω (οποιασδηποτε μορφης), επομένως απαιτησαν/αιτηθεντα/ζητουμενα ειναι μικροτερης σημασιας κατ'εμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η ανακοίνωση για το προαιρετικο πιστοποιητικο μεταγραφής ισχύει και για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις μιας και είδα ότι δεν το έχει πλέον με αστεράκι στο σύστημα και σου επιτρέπει να πας  παρακάτω χωρίς την συμπλήρωση αυτού 

Link to comment
Share on other sites

Είναι προαιρετική για την υποβολή, ηλεκτρονική ή έντυπη, η ηλεκτρονική δεν ξέρω πως συμπληρώνεται αργότερα, για την έντυπη κάνεις συμπληρωματική στο γραφείο.

Ερώτηξη:
Η δωρεά αιτία θανάτου (δωρεά μετά το θάνατο του ιδιοκτήτη, ο αποδέκτης της δωρεάς αναφέρεται στον τωρινό τίτλο του ιδιοκτήτη ως εκ τρίτου συμβαλλόμενος (η δωρεά έγινε πριν πάρει τη σημερινή του μορφή το ακίνητο)) δηλώνεται και αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.