Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Συνάδελφε θα συμφωνήσω και  μακάρι να υπήρχε οδηγία εξ αρχής να προσκομίζεται μόνο εξαρτημένο τοπογραφικό. Το ερώτημα όμως είναι θα προλαβαίναμε, ακόμη και αν όλοι βγαίναμε έξω και μετρούσαμε;

Νομίζω πως όχι, οπότε προκύπτει και πρακτικό ζήτημα για να γίνουν επίγειες μετρήσεις σε κάθε ακίνητο κάθε ιδιοκτήτη σε όλη τη χώρα μέσα σε 3 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσε και θα προλαβαίναμε όλοι να κάνουμε τοπογραφικό στις ιδιοκτησίες μας (ή τουλάχιστον σε ορισμένες). Όπως και θα προλαβαίναμε αν υπήρχε και περισσότερος χρόνος για τις δηλώσεις.  Στη συνέχεια, μετά την 1η ανάρτηση σχεδόν το 1/5 θα θέλει τοπογραφικό για να είναι σωστά. Περισσότερο είναι το βάρος το οικονομικό για τον κόσμο παρά κάτι άλλο.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

Pavlos33

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

......να γίνουν επίγειες μετρήσεις σε κάθε ακίνητο κάθε ιδιοκτήτη σε όλη τη χώρα μέσα σε 3 μήνες. 

Στις αστικές περιοχές, οι μετρήσεις έχουν ήδη ξεκινήσει (και θα διαρκέσουν όσο χρειαστεί).

Για τις αγροτικές, δεν νομίζω να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους προτείνω στα άρτια και οικοδομήσιμα, εντός και εκτός σχεδίου, τοπογραφικό. Αποτύπωση ορίων μόνο στα αγροτικά, αρκεί να μην υπάρχει απαλλοτρίωση κλπ. Με κτίσμα τοπογραφικό, δεν θα παίζουμε τα πεντόβολα. Επίσης αν δεν το αντέχουν οικονομικά, υπάρχει και η λύση της συμπληρωματικής κατάθεσης, αν και ποντάρω τη φάρμα ότι το 99% θα το ξεχάσει... Για εκφοβισμό έχω και ένα διάγραμμα χωρικών μεταβολών στη τσάντα μου σε Α3, που αν και ήταν απλή σχετικά περίπτωση, πείθει.

Επίσης από βιταμίνες τι παίρνετε, εγώ ενάμιση μήνα μετά και είμαι ερείπιο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το καλύτερο είναι να γίνει εξαρτημένο τοπογραφικό με τα σωστά όρια.

Αλλά, δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο και τα έξοδα να πληρώσει κάποιος πχ 1000 ευρώ για μερικά χωράφια που έχει. Εγώ θα τους καταθέσω αυτά που ήδη έχω.

Φυσικά και είναι καλό για να έχουν δουλειά οι συνάδελφοι που κάνουν τοπογραφικά. (Στα μέρη μου στην Πελοπόννησο, έχω μάθει πως τρέχουν και δεν προλαβαίνουν, έχουν πάρει φωτιά τα τόταλ στέισιον στις ραχούλες).

Γενικά, από την ιστορία αυτή, βγαίνει καλό μεροκάματο σε συναδέλφους, σε δικηγόρους, σε φωτοτυπάδικα καθώς και στον κάθε απίθανο ή μη που αναλαμβάνει να δηλώσει την περιουσία του καθενός.

Edited by Billy_Huge
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση απλής κάθετης

Συνάδελφοι έχω μπερδευτεί λίγο με την ηλεκτρονική εφαρμογή.

Συγκεκριμένα στο πεδίο '' Εμβαδόν καθέτου - κτιρίου στον τίtλο σε τμ'' συμπληρώνουμε το εμβαδόν του μελλοντικού κτιρίου ή το εμβαδόν της κάθετης που προκύπτει από τα χιλιοστά επί το συνολικό εμβαδόν του γεωτεμαχίου? (προφανώς αυτό ταυτίζεται με το εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης)

Και στα υπόλοιπα πεδία συμπληρώνουμε το κτίριο που έχει υλοποιηθεί σήμερα ??? !!!

 

ευχαριστώ

 

2019-04-13.jpg

Edited by WarBlade
Link to comment
Share on other sites

Λογικά στο αριστερό κελί ζητάει την επιφάνεια του τμήματος δηλαδή γεωτεμαχίου της κάθετης και στο δεξιό του κτιρίου. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν συμφωνώ γιατί σε ορισμένα συμβόλαια αναφέρεται το εμβαδόν αποκλειστικής χρήσης σε άλλα όχι (οπότε υπάρχει και η σχετική αναφορά ότι δεν προκύπτει αυτό στις παρατηρήσεις). Λογικά το εμβαδόν καθέτου - κτιρίου είναι αυτό που αναλογεί στην κάθετη (οι νομικοί αναφέρονται πάντα σε κτίριο επί καθέτου - για αυτό και ο όρος '' καθέτου κτιρίου '').

Από την άλλη πλευρά, είναι δυνατόν το τμήμα αποκλειστικής χρήσης να μην ταυτίζεται με την κάθετη ιδιοκτησία?

Αν μπορεί ο Δημήτρης να μας διαφωτίσει μιας και έχει την ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας τα φώτα τοτ Δημήτρη, απότι ξέρω δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζονται, αν και δεν το έχω δει ποτέ.

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Λογικά στο αριστερό κελί ζητάει την επιφάνεια του τμήματος δηλαδή γεωτεμαχίου της κάθετης και στο δεξιό του κτιρίου. 

σωστα

αριστερα αφορα το γηπεδο

και δυο κελλια πιο κατω το κτισμα καθως και δεξια αφορα επίσης το κτισμα

[δεν καταλαβα τι σχεση εχει το κελι που ζηταει  "αριθ. καθετου-κτιριου στον τιτλο", διοτι,  αφου  προκειται για απλη καθετη,  επομενως δεν υπαρχει αλλο κτισμα,  αρα δεν εχει αριθμο. Καποια εξηγηση θα εχει στα υποδειγματα-οδηγιες  για την συμπληρωση των ηλ. δηλώσεων].]

Εαν δεν υπαρχει κτισμα μαλλον στο κελι "κατηγορια" τικαρεις "ακαλυπτο" ή κατι παρομοιο, χωρις φυσικα να γραψεις κτισμα που δεν υπαρχει.

Ως προς οσα συμβολαια  δεν γραφουν αυτα  ή γραφουν κατι "παρομοιο" προφανως θα ειναι και αντιστοιχο το περιεχομενο της υποβολης, με διευκρινιση στις παρατηρησεις.

Αρκει να προκυπτει αυτο που μνημονευει το συμβολαιο.

 

Οσον αφορα τις ερωτησεις,  η ολη διαδικασια στηριζεται στην   σωστη αναγνωση και κατανοηση των ορων και συμφωνιων  του -  καθε  -συμβολαιου που μας ενδιαφερει.

Για παραδειγμα...πιο διπλα συζητουμε οτι εκαναν δυο καθετες και τους εδωσαν χιλιοστα,

αλλά  εδωσαν χιλιοστα και στον κοινοχρηστο διαδρομο διέλευσης  των δυο καθετων.

Σπανιο μεν,  εγινε δε. Αρα οι δηλωσεις θα γινουν με βαση το συγκεκριμενο συμβολαιο

και οχι με τον κανονα που ειναι "τοσα   χιλιοστα καθε καθετη, συνολο ολων =1000,  και  χωρις χιλιοστα οι κοινοχρηστοι διαδρομοι."

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.