Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Μια ερώτηση πληροφοριακά θα ήθελα να κάνω. Έχω καταθέσει αρκετές δηλώσεις ηλεκτρονικά, τους τελευταίους 2 μήνες αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακόμη σε καμία. Δεν υποτίθεται ότι θα ελεγχθούν οι ηλεκτρονικές δηλώσεις; Έχουν ελεγχθεί σε κάποιον από εσάς; Αν ναι, μετά από πόσο διάστημα πήρατε απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ελεγχθούν τελευταίες και απάντηση δε θα πάρεις εσύ αλλά ο ιδιοκτήτης. Ειδικά αν υπάρχει λάθος θα τον ενημερώσουν άμεσα. Εσένα όχι 

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δε θα ενημερωθώ εγώ. Σε ημερίδα του τοπικού αναδόχου πάντως δηλώθηκε από τον επικεφαλή του ότι παραλαμβάνονται (και ελέγχονται) από τους κατά τόπους αναδόχους μια φορά το μήνα (και γίνονταν προσπάθειες να παραλαμβάνονται και σε πιο τακτικά διαστήματα) και μας παρότρυνε να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή για αποσυμφόρηση των γραφείων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τοπογράφος στην αγορά ούτε για δείγμα (για να προσληφθεί και για να παραλάβει δηλώσεις). Ναι έχει υποχρέωση ο ανάδοχος σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κτήμα 16. Αλλά αν δεν μπορεί να βρει προσωπικό;; 

Ο ανάδοχος δεν μπορεί να αγνοήσει πολλές περιπτώσεις, ακόμα και σε διοικητικές πράξεις π.χ. που ο ιδιοκτήτης υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί (κακώς) ότι έχει δικαίωμα αποζημίωσης 

Ο ανάδοχος θα φάει ένσταση.

Μετά θα προχωρήσει έτσι και μετά ο μηχανικός θα απολογείται στον δικαστή. Βέβαια είναι πολύ νωρίς για τέτοιες συζητήσεις, σε μερικά χρόνια (δεκαετίες) από τώρα θα ξεκινήσουμε να συζητάμε τα αποτελέσματα

Edited by Pavlos33
συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, curzondax said:

Εγώ το άκουσα ως περίγραμμα με ..απλό κινητό (ή τέλος πάντων οποιαδήποτε συσκευή δεν κάνει χρήση πραγματικής βάσης αναφοράς). Παρεμπιπτόντως, αυτά έχουν ακρίβεια στην καλύτερη περίπτωση από 1.5 μέτρα (τα καλύτερα τελευταία κινητά όταν βλέπουν πολλούς δορυφόρους με καλό SNR) έως και 15-30μ (αν είναι μέτρια ή μπουν σε καμιά χαράδρα και βλέπουν λίγους δορυφόρους ή/και με κακό SNR).

Κοινώς, καλύτερα να βλέπεις χάρτες με το μάτι από το PC παρά να παίρνεις σημεία με το καλύτερο κινητό. Ακόμα και από google earth (το οποίο μπορεί να πέφτει πολύ έξω) θα γίνουν μικρότερα λάθη.

Αν δεν γνωρίζει, να σεβαστεί την πραγματικότητα της προχειρότητας και να μην υπογράψει Τοπογραφικό Διάγραμμα με δήλωση Μηχανικού και όρους δόμησης αλλά να δώσει ρητώς απλή υπόδειξη ορίων ιδιοκτήτη. Θα πάρει την ελευθερία και ευθύνη η ανάδοχος να αγνοήσει πλήρως( ή μερικά) τέτοια υπόδειξη.

Κοινώς, δεν γίνεται δουλειά Μηχανικού εκεί αλλά τεχνίτη.

ΥΓ. Συνδυάζοντάς το με τον πρώτο παράγοντα, ότι μάλλον πάει με ακρίβεια ..κινητού, καλύτερα να μην κάνει ούτε αυτό. 

Σε γεωτεμάχιο μου ζητήθηκε  να εντοπίσω με το όργανο (έχω δέκτη GNSS και όχι κινητό ή gps χειρός) την θέση του ακινήτου, οπότε μετά να του δώσω και την εκτύπωση που εξάγει η σελίδα του ΕΚΧΑ. Εσείς σε αυτή την περίπτωση δίνεται το απόσπασμα του ΕΚΧΑ στον πελάτη - χωρίς να γράψεται κάποια περιγραφή σχετικά με τον τρόπο εντοπισμού;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "εντοπίζω"; 

(τροφή για σκέψη για τα επόμενα χρόνια που θα ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο)

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Skrats said:

Σε γεωτεμάχιο μου ζητήθηκε  να εντοπίσω με το όργανο (έχω δέκτη GNSS και όχι κινητό ή gps χειρός) την θέση του ακινήτου, οπότε μετά να του δώσω και την εκτύπωση που εξάγει η σελίδα του ΕΚΧΑ. Εσείς σε αυτή την περίπτωση δίνετε το απόσπασμα του ΕΚΧΑ στον πελάτη - χωρίς να γράψετε κάποια περιγραφή σχετικά με τον τρόπο εντοπισμού;

Έχεις συντεταγμένες ακριβείας, άρα του κάνεις τοπογραφικό διάγραμμα αποτύπωσης. Σφραγίζεις εσύ, υπογράφει και αυτός για δήλωση ορίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Για έγγραφο χρησικτησίας , έχω το Ε9 του 1997 , χωρίς όμως υπογραφή παραλήπτη από φοροτεχνικό καθώς και Ε9 του 2005 με υπογραφή. Αν τα περάσω και τα 2 ως αποδεικτικά χρησικτησίας θα είναι καλυμμένος ο πελάτης ή αναγκαστικά πρέπει να κάνει ένορκη? Κάποιο άλλο έγγραφο δε διαθέτει..

Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 είναι δήλωση ενώπιον δημόσιας αρχής.

Εφόσον έχει δηλωθεί έτσι στη δημόσια αρχή δεν απαιτείται να έχει σφραγίδες

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

του κάνεις τοπογραφικό διάγραμμα αποτύπωσης

Αν δεν περιέχει όρους δόμησης (ή ακόμα περισσότερο όπως θύμισε ο jojo δεν έχει ελέγξει για τετελεσμένες πράξεις που πρακτικά αλλάζουν το σχήμα και εμβαδόν) δεν είναι λίγο βαρύγδουπο να υπάρχει η φράση "τοπογραφικό διάγραμμα"; Ή θεωρείτε ότι η προσθήκη "αποτύπωσης" εκφράζει ικανοποιητικά την ελλειπή κατάσταση;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.