Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Πάντως μια παρατήρηση έχω να κάνω. Πολύ χολή σε αυτό το θέμα. 

Όλος ο τεχνικός κόσμος και μη, προσπαθεί, υπό ασφυκτική πίεση χρόνου να δηλώσει ιδιοκτησίες στο Κτηματολόγιο. Το πρόβλημα είναι η χρονική πίεση. Το αποτέλεσμα προφανώς και δεν θα είναι καλό. Άλλωστε στην Ελλάδα βρισκόμαστε. Πόσες φορές έχει γίνει κάτι καλά.

Ας σταματήσει η ανελέητη κριτική, κοιτάξτε λίγο την πραγματικότητα και σταματήστε να κρίνετε όποιον προσπαθεί να κατανοήσει και να φέρει εις πέρας την δουλειά του. Δεν θα μάθουμε τώρα, στην τούρλα του Σαββάτου σε όλους την αναγκαιότητα ενός σωστού Τοπογραφικού Διαγράμματος, ούτε προλαβαίνουμε και να το κάνουμε.Λυπάμαι που το λέω, αλλά αυτή η συμπεριφορά δεν ανταποκρίνεται στον τεχνικό κόσμο όπως τον γνωρίζω.

(Συγγνώμη για το άσχετο του θέματος, αλλά πραγματικά συγχύζομαι κάθε φορά που διαβάζω το θέμα με τις υπεροπτικές απαντήσεις)

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, Coroner said:

Καλημέρα συνάδελφοι. Μια ερώτηση πληροφοριακά θα ήθελα να κάνω. Έχω καταθέσει αρκετές δηλώσεις ηλεκτρονικά, τους τελευταίους 2 μήνες αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακόμη σε καμία. Δεν υποτίθεται ότι θα ελεγχθούν οι ηλεκτρονικές δηλώσεις; Έχουν ελεγχθεί σε κάποιον από εσάς; Αν ναι, μετά από πόσο διάστημα πήρατε απάντηση;

Οι διαβεβαιώσεις των αναδόχων/υπαλλήλων του Κτηματολόγιου είναι χειρότερες και από δημόσιες υπηρεσίες.

Εδώ έβγαλαν στην αρχή ένα έντυπο για τους επαγγελματίες για να τους το καταθέτεις και να μην περιμένεις στην αναμονή με τους ιδιώτες που τα υποβάλλουν αυτοπροσώπως. Η δεύτερη φουρνιά που κατέθεσα έτσι εξετάστηκε μετά από 1 μήνα. Η πρώτη φουρνιά, έχουν κλείσει 2 μήνες και ακόμα δεν έχει εξεταστεί. "Ευελπιστούν" να τα τελειώσουν μέσα στο Πάσχα. Ευτυχώς, δηλαδή, που εκείνα είναι της θείας μου και δεν έχω κανέναν περίεργο να έρχεται κάθε μέρα να με ρωτάει πού είναι η αίτησή του...

Όταν οι αιτήσεις δεν υποβάλλονται αυτοπροσώπως για να ελεχθούν επιτόπου, θα ελεχθούν όταν υπάρχει χρόνος και με όποιον τρόπο προκύψει. Κοινώς, μπορεί εφαρμοστεί καμιά μέθοδος LIFO (Last In First Out) κ.ο.κ.

Edited by ekechagi
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα οι ανάδοχοι έχουν συγκεκριμένο αριθμό υπαλλήλων (δεν βρίσκουν άλλους και να θέλουν, οποίος μιλάει Ελληνικά προσλαμβάνεται μου είπε ένας ανάδοχος πρόσφατα). Οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι έχουν πιάσει ταβάνι σε αριθμό δηλώσεων που μπορούν ανά ημέρα (βάλε και 1-2 ώρες υπερωρίες τουλάχιστον σε 3 ανάδοχους που ξέρω εδώ). Με άλλα λόγια, τους βολεύουν οι ηλεκτρονικές γιατί είναι επιπλέον 35-αρια (επιπλέον του ταβανιού των δηλώσεων που μπορούν οι υπάλληλοι που έχει)

Edited by Pavlos33
τονισμός
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση ηλεκτρονικής δήλωσης, χρειάστηκαν περίπου 2 μήνες για να εξεταστεί. Βέβαια, το έκανα καλοκαίρι, οπότε ο φόρτος εργασίας θα ήταν σίγουρα μικρότερος. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου τη διαθήκη του παππού. Ο παππούς αφήνει στον πατέρα 10 χωράφια. Μετά το θάνατο διαπιστώνεται ότι υπάρχουν επιπλέον 2 χωράφια. Για το λόγο αυτό, ο πατέρας κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Η δήλωση που έχω να κάνω αφορά τη σύζυγο του πατέρα και τα παιδιά. Στο συμβόλαιο γίνεται αναφορά στη διαθήκη:

"...οποίος δυνάμει της υπ'αριθμόν δημοσίας διαθήκης...κατέλιπε τα εις αυτήν λεπτομερώς περιγραφόμενα ακίνητα εκαστόν εκ των κληρονόμων του χωρίς να περιορίσει αυτούς εις τα παρακάτων ακίνητα. Κατά την παράγραφον 1 του άρθρου 1801 του Αστικού Κώδικος..."

Στο τέλος αναφέρεται:

"Ήδη δια της παρούσης πράξεως δηλώνουν οι εμφανισθέντες ότι αποδέχονται την εις αυτούς εξ αδιαθέτου ακίνητη κληρονομιαία περιουσία."

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έκαναν αποδοχή εξ αδιαθέτου τα ακίνητα που δεν αναγράφονταν στη διαθήκη και δεν έκαναν αυτά που περιλαμβάνονται στη διαθήκη. Έχει κάποια "επικαλυπτική" ισχύ, ότι αφού αποδέχθηκαν τα εξ αδιαθέτου, σιωπηρά αποδέχονται και τα της διαθήκης;

Ή τα ακίνητα της αποδοχής δηλώνονται με το συμβόλαιο και τα της διαθήκης με διπλή κληρονομική διαδοχή που εκρεμμεί η πράξη αποδοχής;

Edited by ekechagi
Link to comment
Share on other sites

ΑΚ 1801

Αν έχει εγκατασταθεί ένας μόνο κληρονόμος και έχει περιοριστεί σε ποσοστό της κληρονομίας, ως προς το υπόλοιπο μέρος επέρχεται η εξ αδιαθέτου διαδοχή.

Το ίδιο ισχύει και όταν έχουν εγκατασταθεί περισσότεροι κληρονόμοι, καθένας από τους οποίους έχει περιοριστεί σε ποσοστό και τα ποσοστά δεν εξαντλούν τον κλήρο."

αρα

για τα εκ διαθηκης ισχυουν οι διαταξεις που ορισε ο παππουςμε την διαθηκη του.

για οσα αφησε εκτος διαθηκης, αυτα κληρονομουνται απο του νομιμους κληρονομους του εξ  αδιαθετου, [σαν χωρις διαθηκη.]

υγ

εκτος εαν περιεγραψε τα 10 ακινητα,   τον ορισε κληρονομο και εγραψε οτι

"ειναι κληρονομος και σε καθε αλλη κινητη ή ακινητη περιουσια μου, ετι και μη αναφερομενη αναλυτικως στην παρουσα διαθηκη"

εδιτ

υποθετω  οτι πεθανε και ο "πατερας", αρα εχεις την αποδοχη της συζυγου και των παιδιων.

Αρα, εχεις τιτλο για οσα ακινητα περιγραφονται στην αποδοχη.

[δλδ με συζυγο και 3 παιδια, εχεις να καταθεσεις  48 δικαιωματα...]

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dimitris GM said:

υποθετω  οτι πεθανε και ο "πατερας", αρα εχεις την αποδοχη της συζυγου και των παιδιων.

Αρα, εχεις τιτλο για οσα ακινητα περιγραφονται στην αποδοχη.

[δλδ με συζυγο και 3 παιδια, εχεις να καταθεσεις  48 δικαιωματα...]

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω.

Επομένως, η πράξη αποδοχής κληρονομιάς για τα εξ αδιαθέτου αποτελεί και συμβόλαιο για τα ακίνητα της διαθήκης;

Link to comment
Share on other sites

για ολα τα ακινητα που περιγραφει η αποδοχη.

Εσυ αυτα καταχωρεις

Δεν ερευνας την "εγκυροτητα" της διαθηκης.

[για αγροτικα ειναι μεχρι δυο τα δικαιωματα....] δεν θα ειναι  "48"

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, curzondax said:

Αν δεν περιέχει όρους δόμησης (ή ακόμα περισσότερο όπως θύμισε ο jojo δεν έχει ελέγξει για τετελεσμένες πράξεις που πρακτικά αλλάζουν το σχήμα και εμβαδόν) δεν είναι λίγο βαρύγδουπο να υπάρχει η φράση "τοπογραφικό διάγραμμα"; Ή θεωρείτε ότι η προσθήκη "αποτύπωσης" εκφράζει ικανοποιητικά την ελλειπή κατάσταση;

 

Θα γράψει αποτύπωση γεωτεμαχίου και σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα από το να προσκομίσει απόσπασμα εντοπισμού ΕΚΧΑ ή google ή οτι άλλο που δεν έχει συντεταγμένες ακριβείας. Αν προλαβαίνει βεβαίως να κάνει πλήρες τοπογραφικό το οποίο θα έχει και πολύ μεγαλύτερη αμοιβή.

 

18 ώρες πριν, jojo said:

Μα οι ανάδοχοι έχουν συγκεκριμένο αριθμό υπαλλήλων (δεν βρίσκουν άλλους και να θέλουν, οποίος μιλάει Ελληνικά προσλαμβάνεται μου είπε ένας ανάδοχος πρόσφατα). 

Επιβεβαιώνω...

18 ώρες πριν, Directionless said:

Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση ηλεκτρονικής δήλωσης, χρειάστηκαν περίπου 2 μήνες για να εξεταστεί. Βέβαια, το έκανα καλοκαίρι, οπότε ο φόρτος εργασίας θα ήταν σίγουρα μικρότερος. 

Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις αποδεικτικό υποβολής;

Δεν έχω καταθέσει ηλεκτρονική δήλωση (αν και ξεκίνησα) με τις προτροπές των εκλεκτών συναδέλφων και του ειδικά του συναδέλφου jojo ενώ είχα έτοιμες, τελικά άλλαξα γνώμη και τις υπέβαλα στο τοπικό γραφείο κτηματογράφησης της Περ. Ενότητας.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 

18 ώρες πριν, jojo said:

Μα οι ανάδοχοι έχουν συγκεκριμένο αριθμό υπαλλήλων (δεν βρίσκουν άλλους και να θέλουν, οποίος μιλάει Ελληνικά προσλαμβάνεται μου είπε ένας ανάδοχος πρόσφατα). 

Επιβεβαιώνω...

Και με τον δικό σου μίλησα πριν 1 βδομάδα, είναι αρκετά χαμηλά όλος ο Νομός σε σχέση με τους δικούς μου. (Μονοψήφιος αριθμός το 1ο τρίμηνο σε σχέση με διψήφιο του 1ου τριμήνου σε ν.Θεσσαλονίκης που πλέον κατοστάρισε από προχθές σε πρωτόκολλα δηλώσεων

Οι υπάλληλοι βέβαια περνάνε ασταμάτητα, μόνο ρομπότ θα μπορούσε να περνάει περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.