Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Να δούμε τώρα τις ημέρες του Πάσχα τι θα γίνει μήπως ανέβουν τα νούμερα. Πάντως υπήρξαν γραφεία εδώ που έχουν αναλάβει ιδιωτικά συστήσουν γραφεία εξυπηρέτησης (δεν ξέρω αν σχετίζονται με τον ανάδοχο) που έψαχναν και μηχανικούς και δεν έβρισκαν (με είχαν πάρει και μένα τηλέφωνο) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

50 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν έχω καταθέσει ηλεκτρονική δήλωση (αν και ξεκίνησα) με τις προτροπές των εκλεκτών συναδέλφων και του ειδικά του συναδέλφου jojo ενώ είχα έτοιμες, τελικά άλλαξα γνώμη και τις υπέβαλα στο τοπικό γραφείο κτηματογράφησης της Περ. Ενότητας.

Ο λόγος είναι για να ελεγχθεί και το νομικό ή/και διαδικαστικό κομμάτι της δήλωσης ή έχετε και άλλα προβλήματα στο μυαλό σας όπως μεταγενέστερη ή χειρότερη ενημέρωση για το αποτέλεσμα;

ΥΓ. Είναι λίγο δύσκολο να ψαχτεί όλο το φόρουμ για τις συζητήσεις που αναφέρεις και δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και σε άλλο νήμα.

απντέιτ: βρήκα ότι συζητήθηκε περισσότερο στο  «Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο[..]» 

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Στα τοπικά γραφεία, πώς ακριβώς γίνεται η πληρωμή του τέλους κτηματογράφησης και ποιά διαδικασία ακολουθείται εν συνεχεία (κατάθεση του εξτρέ συναλλαγής στο ίδιο γραφείο, αποστολή μέσω email) ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τη δική μου δήλωση σε γραφείο κτηματογράφησης, μου έδωσαν κωδικό πληρωμής και μου είπαν ότι εκτός της ηλεκτρονικής πληρωμής δεν απαιτείται τίποτα άλλο (ενημερώνεται το κτηματολόγιο αυτόματα).

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Παίρνουμε κωδικό πληρωμής για τα δηλωθέντα δικαιώματα και εξοφλούμε με όποιο τραπεζική συναλλαγή (πχ e banking). Μετά από 2 μέρες το αργότερο μπαίνουμε με κωδικούς ταξις και κατεβάζουμε από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες το αποδεικτικό μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε στο γραφείο ένας πελάτης για να δηλώσει στο κτηματολόγιο ηλεκτρονικά 10 ακινητα (οικόπεδα, χωράφια κ.λπ) σε έναν ΟΤΑ ενός νησίου. Είχε το 50% της πλήρους κυριότητας όλων.

Το υπόλοιπο 50% το είχε ο αδελφός του, που ζει στο νησί και που είχε κάνει την αντίστοιχη δήλωση στο εκεί γραφείο κτηματογράφησης κι είχε ολοκληρώσει. Είχε δε δώσει στον αδελφό του φωτοτυπίες της δήλωσης από το γραφείο κτηματογράφησης, με τα πλήρη δεδομένα καθώς και συντεταγμένες στο "κέντρο" των γεωτεμαχίων....

Ήταν ΟΛΕΣ λάθος!!!! Λάθη στους ταχυδρομικούς κώδικες, λάθη στις θέσεις των γεωτεμαχίων, λάθη στα εμβαδά, λάθη και στον προκαποδιστριακό ΟΤΑ, σε πολλά οι συντεταγμένες έδειχναν άλλα ακίνητα, σε δύο έδειχναν θάλασσα και σε ένα κάποιον διπλανό ΟΤΑ κ.λπ. 

Πλήρωσε τα δικαιώματα, που ήταν 175 ευρώ και τα έστειλε για πρότυπο....

Το καταθέτω απλώς χωρίς άλλη κρίση....

 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, επειδή από χθες τρέχει και η προανάρτηση στον Δήμο Αθηναίων, σχετικά με αυτό ήθελα να ρωτήσω, αν το δικαίωμα στο ενδιάμεσο έχει αλλάξει από ψιλή κυριότητα σε πλήρη λόγω θανάτου του επκαρπωτή πρέπει να στείλω μέσω email την αίτηση διόρθωσης; Και να ναι, επισυνάπτω ληξιαρχική πράξη θανάτου του επικαρπωτή;

Ευχαριστώ, πήρα τηλ. και στο κεντρικά στην Αθήνα αλλά μετά από 5' στην αναμονή δεν το σήκωσε κανείς.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@antloukidis @Pavlos33 σας ευχαριστώ.

@akis73 Αυτό καταλαβαίνω (και θα έκανα και εγώ), από το FAQ της προαναρτησης του Κτηματολογίου. Δες και εδώ κάτι παρόμοιο :

11. Στην ηλεκτρονική Προανάρτηση εμφανίζεται ποσοστό δικαιώματος πλήρους κυριότητας 75%, αλλά εν τω μεταξύ απέκτησα το υπόλοιπο 25% από κληρονομιά. Τι πρέπει να κάνω?

Εφόσον δεν έχετε ήδη κάνει δήλωση για το 25% του δικαιώματος σας, πρέπει να υποβάλλετε νέα δήλωση για το 25% που αποκτήσατε με κληρονομιά.

 

Σαφώς δεν είναι το ίδιο, αλλά εφόσον αφορά σε μεταβολή δικαιώματος (έστω και αν αυτό δεν μεταφράζεται σε ποσοστό), θα το έστελνα. Στη χειρότερη να πάει κουβά και να θεωρηθεί εκ του περισσού.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, akis73 said:

Παιδιά καλησπέρα, επειδή από χθες τρέχει και η προανάρτηση στον Δήμο Αθηναίων, σχετικά με αυτό ήθελα να ρωτήσω, αν το δικαίωμα στο ενδιάμεσο έχει αλλάξει από ψιλή κυριότητα σε πλήρη λόγω θανάτου του επκαρπωτή πρέπει να στείλω μέσω email την αίτηση διόρθωσης; Και να ναι, επισυνάπτω ληξιαρχική πράξη θανάτου του επικαρπωτή;

Ευχαριστώ, πήρα τηλ. και στο κεντρικά στην Αθήνα αλλά μετά από 5' στην αναμονή δεν το σήκωσε κανείς.

Φυσικά και πρέπει να τον πεις για να μην τρέχεις στην αναρτηση(ουτε συ το θες ουτε ο ανάδοχος)

Αν ήμουν Αθήνα θα πήγαινα απευθείας στον ανάδοχο (στο γραφείο του)

Μπες πρώτα taxis να δεις το πρωτόκολλο κλπ, ετοίμασε τα έγγραφα (ληξιαρχική κλπ) και παρε τηλ στον ανάδοχο. Αν δεν βρεις το τηλ εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.