Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

καλημέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις καθώς είναι η πρώτη μου δήλωση στο e κτηματολόγιο.

1. επιλέγω το πολύγωνο που είναι έτοιμο από το κτηματολόγιο ή κάνω το δικό μου με βάση τις συντεταγμένες του τοπογραφικού? (υπάρχει μια μικρή απόκλιση)

2. το τοπογραφικο έχει ημερομηνία πχ Ιούλιος του 1990 , για να είναι πλήρες το πεδίο βάζω μια τυχαία ημέρα πχ 1-7-1990?

3.πρόκειται για γεωτεμάχιο που αποκτήθηκε με διαθήκη και έχω ληξ. πράξη θανάτου και τα πιστοποιητικά περί μη δημοσίευσης και μη αποποίησης. Στα απαιτούμενα έγγραφα ζητάει και τον τίτλο του απωβιόσαντος το οποίο δεν υπάρχει, τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

βαλτο κι  εσυ σαν "επιπλεοντα" ...αγρο

και την καμπινα στα "κτισματα χωρις συσταση":smile:

είναι νωρίς να ασχοληθούμε και με το θαλάσσιο δίκαιο, εδώ δε μάθαμε ακόμα το χερσαίο :lol:

@LESS 

καλύτερα να τα πας στο γρ κτ του αναδόχου και να μην τα κάνεις ηλεκτρονικά μόνος σου

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

> πολύγωνο που είναι έτοιμο από το κτηματολόγιο ή κάνω το δικό μου με βάση τις συντεταγμένες του τοπογραφικού? (υπάρχει μια μικρή απόκλιση)

Εγώ πάντως βλέπω τεράστιες αποκλίσεις(>1μ ενίοτε ή και άλλο σχήμα εντελώς) όπου ασχολούμαι. Δεν ξέρω πως παρήγαγαν το προκαταρκτικό, μόνο με αεροφωτογραφίες, με παλιό αγροτικό ή με συνδυασμό αλλά ακόμα και όταν ο ορθοφωτοχάρτης του Κ. συμφωνεί σχετικά καλά (~5cm) με πολύ εμφανή σημεία (π.χ. ασβεστωμένος τοίχος στην εξοχή) κάνει ακριβώς δίπλα μεγάλα λάθη (π.χ. όταν προσπαθεί να δείξει ρυάκι) ή ακόμα και όταν προσπαθεί να δείξει υφιστάμενο αγροτικό δρόμο (ειδικά όταν υπάρχουν πολλά δέντρα).

ΥΓ. Το έχω ξαναπεί αλλά βλέποντας αυτά αλλά και το ότι πολλοί δεν θυμούνται/δεν ενδιαφέρονται θα γίνουν γιγάντια λάθη σε αγροτικές περιοχές. Τι παράταση τον Ιούνιο, καταργήστε τις παρατάσεις, αναπτύξτε σύστημα που δεν κλείνει ποτέ σαν άνθρωποι.

Edited by curzondax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, jojo said:

καλύτερα να τα πας στο γρ κτ του αναδόχου και να μην τα κάνεις ηλεκτρονικά μόνος σου

για ποιο λόγο? Είναι πολύ μακριά ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλούς από τους λόγους τους έχω εξηγήσει πολλές φορές και πολύ αναλυτικά σε προηγούμενες σελίδες.

Όπως διαβάζω κάνεις α) πρώτη φορά δήλωση ηλεκτρονικά β) δεν γνωρίζεις τι να κάνεις ΧΩΡΙΣ τίτλο θανόντος

Μπορείς(στις προηγούμενες σελίδες):

1. Να διαβάσεις πολλούς από τους λόγους του να μην κάνεις ηλεκτρονικά 

2. Μερικούς από τους τρόπους να κάνεις αναλογικά τη δήλωση (εφόσον είσαι μακριά)

3. Την ευθύνη του 2308 που έχει η δήλωση σου (χωρίς έλεγχο αναδόχου=ηλεκτρονικά)

4. Κάποιους από του λόγους για να την κάνεις ηλεκτρονικά (παραβλέποντας τα 1. 2. 3.)

Φιλικά πάντα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σήμερα ήρθε στο γραφείο ένας πελάτης για να δηλώσει στο κτηματολόγιο ηλεκτρονικά 10 ακινητα (οικόπεδα, χωράφια κ.λπ) σε έναν ΟΤΑ ενός νησίου. Είχε το 50% της πλήρους κυριότητας όλων.

Το υπόλοιπο 50% το είχε ο αδελφός του, που ζει στο νησί και που είχε κάνει την αντίστοιχη δήλωση στο εκεί γραφείο κτηματογράφησης κι είχε ολοκληρώσει. Είχε δε δώσει στον αδελφό του φωτοτυπίες της δήλωσης από το γραφείο κτηματογράφησης, με τα πλήρη δεδομένα καθώς και συντεταγμένες στο "κέντρο" των γεωτεμαχίων....

Ήταν ΟΛΕΣ λάθος!!!! Λάθη στους ταχυδρομικούς κώδικες, λάθη στις θέσεις των γεωτεμαχίων, λάθη στα εμβαδά, λάθη και στον προκαποδιστριακό ΟΤΑ, σε πολλά οι συντεταγμένες έδειχναν άλλα ακίνητα, σε δύο έδειχναν θάλασσα και σε ένα κάποιον διπλανό ΟΤΑ κ.λπ. 

Πλήρωσε τα δικαιώματα, που ήταν 175 ευρώ και τα έστειλε για πρότυπο....

Το καταθέτω απλώς χωρίς άλλη κρίση....

 

 

 

Μετά από 3  μήνες με την ενασχόληση με τις δηλώσεις τελικά πιστεύω ότι για το καλό του κτηματολογίου και για να μπορεί να γίνει πιο γρήγορα , με λιγότερα λάθη και με τρόπο που να είναι άμεσα αξιοποιήσιμα τα στοιχεία ενδεικνύεται η ηλεκτρονική εφαρμογή , ειδικά αν γίνεται από συναδέλφους μηχανικούς  Αν μας ενδιαφέρει σε πρώτο επίπεδο η γρήγορη ολοκλήρωση του κτηματολογίου και όχι η είσπραξη χρημάτων περισσότερων ... θα πρέπει να την προτιμούμε Ασε που πολλά λάθη σε προειδοποιεί το ίδιο το σύστημα ... και είναι γενικά πολύ φιλικό (καλός ο σχεδιασμός του σε γενικές γραμμές) Αν θέλουμε να βγάλουμε περισσότερα χρήματα τότε καλύτερα η συμπλήρωση φακέλων  όπου ο όγκος εργασίας γίνεται μικρότερος από εμάς (δεν απαιτούνται ψηφιακά αρχεία , σκαναρίσματα ) Επίσης ένα καλό της εφαρμογής είναι ότι μέχρι να ολοκληρωθεί το έργο έχουν πρόσβαση οι ιδιοκτήτες στα στοιχεία τους (τοπογραφικά ,συμβόλαια κλπ ) αλλά δεν ξέρω αν αυτό γίνεται και στην κατάθεση στα γραφεία αν έχουν δυνατότητα να βλέπουν κάπου ψηφιακά μετά τα δεδομένα τους που κατάθεσαν 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εταιρίες που αναλαμβάνουν εδώ και δεκαετίες μεγάλους πελάτες (ΔΕΗ, τράπεζες κλπ) δεν κάνουν     πλέον    ηλεκτρονικές δηλώσεις. 

Ρωτήστε τους, δε θα χάσετε

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GEORGE MICHEAL said:

Μετά από 3  μήνες με την ενασχόληση με τις δηλώσεις τελικά πιστεύω ότι για το καλό του κτηματολογίου και για να μπορεί να γίνει πιο γρήγορα , με λιγότερα λάθη και με τρόπο που να είναι άμεσα αξιοποιήσιμα τα στοιχεία ενδεικνύεται η ηλεκτρονική εφαρμογή , ειδικά αν γίνεται από συναδέλφους μηχανικούς.......

Καλέ μου φίλε, συμφωνώ κι επαυξάνω!!

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GEORGE MICHEAL said:

Μετά από 3  μήνες με την ενασχόληση με τις δηλώσεις τελικά πιστεύω ότι για το καλό του κτηματολογίου και για να μπορεί να γίνει πιο γρήγορα , με λιγότερα λάθη και με τρόπο που να είναι άμεσα αξιοποιήσιμα τα στοιχεία ενδεικνύεται η ηλεκτρονική εφαρμογή , ειδικά αν γίνεται από συναδέλφους μηχανικούς  Αν μας ενδιαφέρει σε πρώτο επίπεδο η γρήγορη ολοκλήρωση του κτηματολογίου και όχι η είσπραξη χρημάτων περισσότερων ... θα πρέπει να την προτιμούμε Ασε που πολλά λάθη σε προειδοποιεί το ίδιο το σύστημα ... και είναι γενικά πολύ φιλικό (καλός ο σχεδιασμός του σε γενικές γραμμές) Αν θέλουμε να βγάλουμε περισσότερα χρήματα τότε καλύτερα η συμπλήρωση φακέλων  όπου ο όγκος εργασίας γίνεται μικρότερος από εμάς (δεν απαιτούνται ψηφιακά αρχεία , σκαναρίσματα ) Επίσης ένα καλό της εφαρμογής είναι ότι μέχρι να ολοκληρωθεί το έργο έχουν πρόσβαση οι ιδιοκτήτες στα στοιχεία τους (τοπογραφικά ,συμβόλαια κλπ ) αλλά δεν ξέρω αν αυτό γίνεται και στην κατάθεση στα γραφεία αν έχουν δυνατότητα να βλέπουν κάπου ψηφιακά μετά τα δεδομένα τους που κατάθεσαν 

Φίλε μου, είσαι ο πρώτος τοπογράφος από όσους ξέρω που προτείνει την ηλεκτρονική εφαρμογή!!!!!

Και εγώ ηλεκτρονικά τις κάνω....

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολόγιο θα έπρεπε λογικά να δίνει μια μικρή έκπτωση για αυτόν που καταθέτει ηλεκτρονικά, εφόσον γλυτώνει δουλειά στο κτηματολογικό γραφείο (την οποία θεωρητικά την έχει υπολογίσει σε χρήμα).

Κατά την γνώμη μου, η ηλεκτρονική δήλωση είναι πολύ πιο ασφαλής γιατί δεν υπάρχει πιθανότητα να χαθούν έγγραφα. Από την άλλη μπορεί να δημιουργήσει θέματα γιατί δεν επεξεργάζεται αρχικά από το κτηματολογικό γραφείο και επομένως αυτός που δηλώνει σηκώνει όλο το βάρος της ευθύνης.

Πάντως, έχω απο νωρίς υπογραμμίσει ότι το πρόβλημα κατά την άποψη μου είναι ότι δεν ζητούν εξηρτημένο τοπογραφικό.

ΥΓ. Αν ξέρει κάποιος συνάδελφος πως και αν αξιοποιείται το πολύγωνο που ανεβαίνει στο σύστημα είτε ηλεκτρονικά είτε καταθέτοντας στο κτημ γραφείο εξαρτημένο τοπογραφικό. Δεν θα έπρεπε να δώσει κάποιες εξηγήσεις το κτηματολόγιο τι ακριβώς σημαίνει αυτό το πολύγωνο? είναι απλώς για να βγάζει τις κεντροβαρικές συντεταγμένες ή εν δυνάμει χρησιμοποιείται από τον ανάδοχο κατά την επεξεργασία?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.