Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Υπέβαλα  αρκετές δηλώσεις ηλεκτρονικά και διαπίστωσα ότι

τα έτοιμα πολύγωνα του, ελάχιστα διαφέρουν  απ' τα αντίστοιχα  τοπογραφικά  (και δεν αναφέρομαι σε δικά μου τοπογραφικά αλλά και συν/φων μας)

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ηλεκτρονική υποβολή ίσως είναι πολύ επικίνδυνη για πολύπλοκες νομικά περιπτώσεις. π.χ. έχετε πολλοί από εσάς την αυτοπεποίθηση της εμπειρίας και γνώσης να κάνετε μόνοι σας δηλώσεις γεωτεμαχίων από χρησικτησία; 

34 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

τα έτοιμα πολύγωνα του, ελάχιστα διαφέρουν  απ' τα αντίστοιχα  τοπογραφικά

Το πρόβλημα είναι ότι δίνουν άλλα ντ'άλλων πολύγωνα που ποτέ δεν είχαν τοπογραφικά.

[και υποψιάζομαι πολλοί θα τα πάρουν ευαγγέλιο]

Edited by curzondax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πολύγωνα βοηθούν αλλά ποτέ δεν ταιριάζουν  ικανοποιητικά παρά μόνο μέσα στην πόλη όπου και εκεί δεν με ικανοποιούν εμένα για εντοπισμό , προτιμώ από το ρυμοτομικό αν δεν υπάρχει καθόλου τοπογραφικό ακόμα και για προσεγγιστικό ... Πιστεύω ότι θα αξιοποιείται ο εντοπισμός όταν ταιριάζει σε διαστάσεις ακριβώς με τοπογραφικό που δεν είναι εξαρτημένο  ... ή έχει γίνει μόνο εντοπισμός αλλά με μετρήσεις και όχι προσεγγιστικός

Ελπίζω να αποτελεί την πρώτη ύλη για την κτηματογράφιση ...να εξάγονται δηλαδή από την εφαρμογή και να μην είναι μόνο για να δουν που βρίσκεται Εγώ πάντως σε όσες κάνω ηλεκτρονικά , έχω όσο μπορώ καλύτερο εντοπισμό ακόμα και σε σχέδια που δεν είναι δικά μου και είναι χωρίς συντεταγμένες ... δηλαδή πηγαίνω  και τα εξαρτώ Αν και κάνω μόνο με δικά μου τοπογραφικά ηλεκτρονικές δηλώσεις ή με άλλα που έχουν συντεταγμένες αλλά αν μέσα σε αυτά υπάρχει μικρός αριθμός χωρίς συντεταγμένες .. κάνω δήλωση Αν είναι όλα χωρίς συντεταγμένες  ... τους παραπέμπω σε άλλους μηχανικούς κυρίως νέους .... 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πάντως, σαν Τοπογραφος Μηχανικός,ηλεκτρονικά υποβαλλωτο 95% των δηλώσεων.Ομολογω έχω διαβάσει ολο το θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρεπει να το αποφευγουμε. Ας εξηγησει καποιος ξεκαθαρα να το ληξουμε

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έστω γυναίκα Α. Ο σύζυγος της Β, με τον οποίο αποκτήσαν το παιδί Γ, πεθαίνει. Η γυναίκα ξαναπαντρεύεται το σύζυγο Δ, με τον οποίο αποκτούν το παιδί Ε. Η γυναίκαι Α και ο σύζυγος Δ πεθαίνουν. Απομένουν τα παιδιά Γ και Ε.

Έχει το παιδί Γ του πρώτου συζύγου δικαίωμα στην περιουσία του δεύτερου συζύγου Δ; Τι ποσοστά κληρονομούν τα παιδιά Γ και Ε από το δεύτερο σύζυγο Δ;

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, ekechagi said:

Έχει το παιδί Γ του πρώτου συζύγου δικαίωμα στην περιουσία του δεύτερου συζύγου Δ; Τι ποσοστά κληρονομούν τα παιδιά Γ και Ε από το δεύτερο σύζυγο Δ;

Τα πάντα προκύπτουν από το πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

αν η χρονολογικη σειρα  θανατων  ειναι αυτη που αναγραφεις στο ερωτημα

προκυπτει  το παρακατω:

"Στην εξ αδιαθέτου διαδοχή, στην πρώτη τάξη καλούνται οι κατιόντες του κληρονομούμενου. Με τον όρο κατιόντες, ο νόμος εννοεί τα πρόσωπα που άμεσα κατάγονται από αυτόν. Πρέπει δηλαδή να υπάρχει συγγενική σχέση «εξ αίματος», ώστε να μην καλούνται πχ παιδιά από άλλο γάμο του συζύγου που επιζεί."

[ο/η συζυγος  εξακολουθει  να  δικαιούται το 25%]

Ως προς το ερώτημα:.....

- Η Α ειχε την δικη της  προσωπικη περιουσια,

Αυτην την κληρονομουν ο συζυγος Δ και τα δυο παιδια της

Απο τον Δ κληρονομει ο δικος "του" γιος Ε.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι η σύζυγος κληρονομεί σίγουρα το δεύτερο πατέρα κατά 25% και, επομένως, το πρώτο παιδί κληρονομεί το 12,5% (αφού η μητέρα έχει πεθάνει). Έαν ο δεύτερο πατέρας είχε αναγνωρίσει ως δικό του το πρώτο παιδί (υιοθεσία) και φαίνεται στο πιστοποιητικό εγγυτέρων ως συγγενής Α τάξης, δεν δικαιούται το 50%, όπως και ο αδελφός του;

Edited by ekechagi
Link to comment
Share on other sites

Στο ερωτημα "φαινονταν" οτι,  η συζυγος Α προαπεβιωσε του συζυγου Δ.

Αρα, την κληρονομουν ο συζυγος και τα δυο παιδια της.

Προφανως, σε περιπτωση προαποβιωσης του Δ, αλλαζει η κληρονομικη διαδοχη.

 Ούτε ετεθη  θεμα "υιοθεσιας".

[το πλησιεστερων συγγενων που αναφερε ο φιλος angusmacgyver, [+1]

ειναι μια καλη λυση, διοτι αναφερεται στους "νομιμους κληρονομους"]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.