Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Χρόνια πολλά επίσης σε όλους, ξεχάστηκα!

Το θέμα μου είναι ποιές είναι οι συνέπειες εάν τα όρια του οικοπέδου του δεν είναι σωστά. Το να φωνάξω τον πελάτη στο γραφείο και να τον βάλω να υπογράψει αυτή τη δήλωση είναι σωστό και εύκολο. Και το να του πω αν θέλει να κάνει τοπογραφικό αργότερα επίσης σωστό. Απλά ξέρετε πώς είναι, έρχεται ο άλλος και σου αφήνει το φάκελο και περιμένει να του δώσεις έτοιμη την εντολή πληρωμής χωρίς να ασχοληθεί περαιτέρω αφού «είσαι μηχανικός και θα ξέρεις»...

(Προσωπικά δεν πολυήθελα να ασχοληθώ με το κτηματολόγιο, νιώθω ότι δεν είναι δουλειά μου λόγω ειδικότητας αλλά με σύστησαν και είπα να το αποδεχτώ μιας και θα χρειαστεί να το κάνω και για συγγενείς και για μένα). 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν ασχοληθούμε εμείς οι μηχανικοί με τα ακίνητα τότε ποιος πρέπει να ασχοληθεί;

Δυστυχώς δηλώσεις κάνει πλέον και ο ψιλικατζής της γειτονιάς (αυτό για να δούμε ότι δεν πρέπει να χάνουμε το αντικείμενό μας και να αφήνουμε άλλους να το καρπώνονται που δεν έχουν ουδεμία γνώση)

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε όμως σε περίπτωση που μας καλεί ο κτ δικαστής για το απόσπασμα (το οποίο φυσικά έχει αποποίηση ευθύνης).

Όταν μας ρωτάει: Πιο είναι το ΣΩΣΤΟ; Τι υπέγραψε ο ιδιοκτήτης ως δήλωση ορίων; Το ΧΥ ; Το πολύγωνο εικόνας; Η εφαρμογή του τίτλου που είναι; Δεν είδες ότι έχει τίτλο; 

Όταν πχ ένας σου ζητάει να κάνεις κάτι που δεν είναι έγκυρο/σωστό του λες να υπογράψει αποποίηση; 

 

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να καλέσει το μηχανικό και όχι τον ιδιοκτήτη; Ο μηχανικός απλώς παρέλαβε και πήγε τη δήλωση. Δεν υπέγραψε κάπου για την ορθότητα των δηλωθέντων στοιχείων επί εδάφους. Ο μηχανικός οπως σωστά είπες θα ήταν υπόλογος στο συνταχθέν τοπογραφικό του. Εξάλλου με νεότερη οδηγία αν έχεις τίτλο πχ για 1000 τμ και παρουσιάσεις τοπογραφικό για 4.000 τμ (τυχαίο το νούμερο) ζητάνε καταχώρηση στο Ε9 και το δέχονται. Αυτό τουλάχιστον μας ενημέρωσαν ότι ισχύει.

Εφαρμογή τίτλων όταν έχουμε χιλιάδες αποδοχές που δεν γράφουν ούτε καν προσανατολισμό (πόσο μάλλον μήκη και διευθύνσεις πλευρών) αλλά και παλιά συμβόλαια τα οποία δεν αναφέρουν καν επιφάνεια, η εφαρμογή τίτλου μοιάζει ανέκδοτο.

Ηθικά τώρα και δεοντολογικά. Αν έχω ενημερώσει και ο πελάτης αποφασίζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια είναι υπεύθυνος. Πήρε την ευθύνη του. Την υπογράφει κιόλας. Εδώ και καιρό σε πολλές πτυχές του αντικειμένου μας (πχ τακτοποιήσεις αυθαιρέτων, τοπογραφικά) ο ιδιοκτήτης δεν είναι ούτε αμέτοχος ούτε άμοιρος ευθυνών. Υπογράφει υπεύθυνες δηλώσεις Ν. 1599/86 και ξέρει πολύ καλά οτι υπάρχουν κυρώσεις περί ψευδούς δήλωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες, συμφωνούμε σε αρκετά, αλλά, 

όντως η δήλωση 2308 ειναι δήλωση 1599 του ιδιοκτήτη και οντως το φυσικό(αναλογικό) αντίγραφο της δήλωσης ειναι δημόσιο εγγραφο που αναρτάται και στην προανάρτηση και στην ανάρτηση και παραμένει στο αρχείο για πάντα. Ο κάθε δικαστης/πραγματογνώμονας κλπ έχει δικαιωμα να την ζητήσει. Ακόμα και ο όμορος. Το ποιος θα καλέσει τον μηχανικό δεν μπορούμε να μαντέψουμε. Αν πχ μπεις μεσα σε δημόσιο, μπορεί να σε καλέσει το δημόσιο, αν εχεις μπει σε ΔΕΗ (να μην αναφέρω τι γίνεται τωρα περι ΔΕΗ και απόσχιση ΑΔΜΗΕ ΔΕΔΔΥΕ) μπορεί ο ανάδοχος/εργολάβος της ΔΕΗ να δει τις δηλώσεις των όμορων(αναλογικό αρχείο μαζί με την εξουσιοδότηση προς τον μηχανικο).

Το ότι δέχονται 4000 σε Ε9 για τίτλο 1000 δε θα διαφωνήσω, αλλιώς δε θα τελειώναμε ποτέ. Και θα είχαμε ενδιαμεσα ΚΑΕΚ με αγνωστο, οπως επισης πολλοί ιδιοτήτες δε θα εκαναν δήλωση (αφού θα ηθελε τοπο με τα επιπλεον 3000 και χρησικτησια)

Εφαρμογή τίτλων σε συμβόλαια χωρις αναλυτικα στοιχεία ειναι φυσικό να μην μπορεις να κάνεις και ειναι οντως ανέκδοτο

 

18 λεπτά πριν, jojo said:

ΥΓ 

να το θέσω λιγο αλλιως, μιας και ειναι ΚΑΙ ηθικο το ζητημα(περαν του επιστημονικου):

Αν ημασταν γιατροι και μας ζητουσε ενας να του κανουμε ευθανασια, τι θα καναμε; τροφη για σκεψη μονο

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, uptight said:

Το θέμα μου είναι ποιές είναι οι συνέπειες εάν τα όρια του οικοπέδου του δεν είναι σωστά (1). Το να φωνάξω τον πελάτη στο γραφείο και να τον βάλω να υπογράψει αυτή τη δήλωση είναι σωστό και εύκολο. Και το να του πω αν θέλει να κάνει τοπογραφικό αργότερα επίσης σωστό (2). Απλά ξέρετε πώς είναι, έρχεται ο άλλος και σου αφήνει το φάκελο και περιμένει να του δώσεις έτοιμη την εντολή πληρωμής χωρίς να ασχοληθεί περαιτέρω αφού «είσαι μηχανικός και θα ξέρεις»... (3)

1) Εάν οι συντεταγμένες που καταχωρηθούν τώρα στο Κτηματολόγιο είναι "στο περίπου" στο μέλλον θα δημιουργηθεί πρόβλημα. Το Κτηματολόγιο ξεκίνησε για να ξεκαθαρίσουν υποθέσεις δεκαετιών ή και αιώνων. Με το που τελειώσει, ό,τι δηλώθηκε, όπως δηλώθηκε, έτσι και θα είναι. Η διαδικασία για να αλλάξει είναι πολύ χρονοβόρα και δαπανηρή. Θα πρέπει να αποδείξεις την ορθότητα της διόρθωση που θέλεις να κάνεις (μηχανικός+συμβολαιογράφος) και ενδεχομένως να χρειαστεί και δικαστήριο (δικηγόρος).

2) Για το λόγο, αυτό που λέω εγώ στους πελάτες μου είναι: "Η καλύτερη λύση (ιδίως για οικόπεδα) είναι να συντάξετε τοπογραφικό. Καταλαβαίνω ότι αυτό συνεπάγεται ένα σημαντικό κόστος. Εάν δεν το κάνετε μπορεί να προκύψουν αυτά τα προβλήματα. Μπορεί και όχι. Με το τοπογραφικό σίγουρα δεν θα προκύψουν. Αυτό το αποφασίζετε εσείς". Από εκεί και πέρα αποφασίζει και κάνει.

3) Αυτούς που δεν κάθονται να σου εξηγήσουν τι έχουν, πώς το απέκτησαν και να σου υποδείξουν πού βρίσκεται, θα τους εξυπηρετείς στο τέλος. Μου έχει τύχει να μου φέρουν χειρόγραφη διαθήκη, μετά ένορκη βεβαίωση, μετά δικαστική απόφαση και τελικά να βρήκαν την πράξη αποδοχής κληρονομιάς, για να καταλήξουμε ότι δεν ξέρουμε πού βρίσκεται το χωράφι και να μου λένε "Πήγαινε το έτσι στους μ@@ να το εντωπίσουν μόνοι τους στο χάρτη τους". Εάν δεν νοιάζονται αυτοί για την περιουσία τους, γιατί πρέπει να νοιαστείς εσύ;

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το Τοπογραφικό Διάγραμμα κατά τη γνώμη μου απλά μειώνει τις πιθανότητες να έχεις πρόβλημα μελλοντικά στο Κτηματολόγιο. Οι ανάδοχοι δεν εφαρμόζουν και το 100% των εξαρτημένων Τοπογραφικών όπως τους προσκομίζονται. 

Στην τελική, ακόμα και να μην υπάρχει ακρίβεια στο Κτηματολόγιο, δεν προκύπτει κάποιο ουσιώδες ελάττωμα στο ακίνητο. Είχα τώρα περίπτωση στον Πειραιά που το Κτηματολόγιο έχει βάλει την Ρυμοτομική/Οικοδομική 55cm πιο έξω από την πραγματική της θέση. Σωστό σχήμα και εμβαδόν είχε το γεωτεμάχιο, αλλά offset. Έκανα Τοπογραφικό, το υπέβαλλα ηλεκτρονικά, έκαναν συμβόλαιο, καταχωρίστηκε στο Κτηματολόγιο, τέλος. Κανένα πρόβλημα. 

Για μένα, σημασία έχει το πολύγωνο που δηλώνεις να έχει συμβατότητα στο σχήμα και το εμβαδόν του να προσεγγίζει την πραγματικότητα και ας είναι άσχετο με τίτλους. 

Edited by Polytexnitis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχ δεν ξέρω τι ισχύ έχει ο εντοπισμός αν έχεις μεγάλες διαφορές.
Ένα παράδειγμα που έχω είναι 4στρ στον τίτλο 5.5 κατά την αποτύπωση, τελικά ο παππούς δεν θέλει τοπογραφικό και προκειμένου να τον ξεφορτωθώ το έβαλα 4στρ κατά τον τίτλο και έγραψα τα 5.5 στις παρατηρήσεις και έβαλα το dxf της αποτύπωσης στον εντοπισμό. Από το γραφείο μου είπανε φέρ'το κα βλέπουμε...

Πολυτεχνίτη βάρδα μην ξεπεράσεις την απόκλιση, το ΔΧΜ είναι μεγάλο παίδεμα και πολύ χρονοβόρα διαδικασία.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Polytexnitis said:

Το Τοπογραφικό Διάγραμμα κατά τη γνώμη μου απλά μειώνει τις πιθανότητες να έχεις πρόβλημα μελλοντικά στο Κτηματολόγιο. Οι ανάδοχοι δεν εφαρμόζουν και το 100% των εξαρτημένων Τοπογραφικών όπως τους προσκομίζονται. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. ΜΕΙΩΝΕΙ, στις διανομές ειδικά δεν θα εφαρμόσουν τα εξαρτημένα και θα αφήσουν τα πολύγωνα τους ως έχουν.

Στην τελική, ακόμα και να μην υπάρχει ακρίβεια στο Κτηματολόγιο, δεν προκύπτει κάποιο ουσιώδες ελάττωμα στο ακίνητο. Είχα τώρα περίπτωση στον Πειραιά που το Κτηματολόγιο έχει βάλει την Ρυμοτομική/Οικοδομική 55cm πιο έξω από την πραγματική της θέση. Σωστό σχήμα και εμβαδόν είχε το γεωτεμάχιο, αλλά offset. Έκανα Τοπογραφικό, το υπέβαλλα ηλεκτρονικά, έκαναν συμβόλαιο, καταχωρίστηκε στο Κτηματολόγιο, τέλος. Κανένα πρόβλημα. 

Φαντάζομαι στο τοπογραφικό σου η ρυμοτομική δεν κούμπωσε στο ΚΑΕΚ (διαφορα +55εκ), αλλά στην εφαρμογή της ρυμοτομίας όπως την είδες εσυ

Για μένα, σημασία έχει το πολύγωνο που δηλώνεις να έχει συμβατότητα στο σχήμα και το εμβαδόν του να προσεγγίζει την πραγματικότητα και ας είναι άσχετο με τίτλους. 

Εδώ θα διαφωνήσω πλήρως. ΑΓΡΟΝΟΜΟΙ ειμαστε, σφραγίζουμε ασφάλεια συναλλαγων, μας έδωσε το δικαιωμα το ΤΕΕ (σύμβουλος κράτους) να διαφυλάξουμε την ασφάλεια αυτή εκ μέρους του. ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ελέγχουμε και να ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ τίτλους (είτε είναι διοικητικές πραξεις, είτε δημόσια έγγραφα/συμβόλαια). Όταν ΑΓΝΟΟΥΜΕ τίτλους και αυτά που κάνουμε είναι ΑΣΧΕΤΑ με τους τίτλους, έχουμε χάσει την ασφάλεια των συναλλαγων. Τρανταχτό παράδειγμα: ΜΑΤΙ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

JOJO με τα κτίσματα που η κατάσταση είναι επίσης μπάχαλο τι γίνεται; Άλλα λένε οι ρυθμίσεις που έχουν γίνει άλλα τα ε9, οι περισσότεροι θέλουν να τα δηλώσουν όπως στο ε9.

Επίσης και στα γεωτεμάχια είναι πολλά τα λάθη στο ε9, αυτά πρέπει να διορθωθούν;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.