Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

δεν λες τι θελεις να κανεις... και πού ειναι το ακινητο.

Αυτα που χρειαζεσαι βρισκονται  στο κτηματολογικο γραφειο,  κοστιζουν περι τα  30 ευρω, εκτος να τα θελεις και τα τρια.

και τα ζηταει ο πελατης [ή καποιος με εξουσιοδοτηση]

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

Σε ηλεκτρονική δήλωση , οι συντεταγμένες βάσει του τοπογραφικού εμφανίζουν το περίγραμμα του οικοπέδου μετατοπισμένο σε σύγκριση με το ενδεικτικό υπόβαθρο αλλά και όπως φαίνεται στην αεροφωτογραφία. (υπάρχει και κτήριο και είναι ακόμα πιο εμφανής η απόκλιση). Οφείλω να κρατήσω τις συντεταγμένες του τοπογραφικού, παρά το σφάλμα, ή το δείχνω στο γεωγραφικό εντοπισμό προσαρμοσμένο αφού έτσι κι αλλιώς θα επισυνάψω το τοπογραφικό? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού προσκομίζεις εξαρτημένο τοπογραφικό δεν βάζεις επιπλέον και σκαρίφημα εντοπισμού. Αν υπάρχουν αμφιβολίες ότι έγινε λανθασμένη εξάρτηση αυτό πρέπει να το συζητήσεις με τον τοπογράφο σου. Όπως ίσως έχεις διαβάσει και στην ιστοσελίδα ορθοφωτογραφιών της ΕΚΧΑ αναφέρεται ότι η εφαρμογή δεν είναι για τοπογραφικές εργασίες παρά μόνο για εντοπισμό και φυσικά υπάρχουν αποκλίσεις σε σχέση με την επίγεια μέτρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασμα αρχείου .dxf

Από εδώ https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/Entrance_Page.aspx, --> Κτηματολόγιο σε Λειτουργία ---> Διανυσματικό αρχείο Κτηματογραφικού Διαγράμματος  και (με κωδικούς taxis) δίνοντας τον κωδικό του κτηματογραφικού διαγράμματος, κατεβάζουμε το .dxf του αιτούμενου περιγράμματος 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αφού προσκομίζεις εξαρτημένο τοπογραφικό δεν βάζεις επιπλέον και σκαρίφημα εντοπισμού. Αν υπάρχουν αμφιβολίες ότι έγινε λανθασμένη εξάρτηση αυτό πρέπει να το συζητήσεις με τον τοπογράφο σου. Όπως ίσως έχεις διαβάσει και στην ιστοσελίδα ορθοφωτογραφιών της ΕΚΧΑ αναφέρεται ότι η εφαρμογή δεν είναι για τοπογραφικές εργασίες παρά μόνο για εντοπισμό και φυσικά υπάρχουν αποκλίσεις σε σχέση με την επίγεια μέτρηση. 

Δεν θα βάλω σκαρίφημα εντοπισμού, στο βήμα του εντοπισμού για την υποβολή της δήλωσης παρατηρώ την απόκλιση και δεν ξέρω αν πρέπει να προσαρμόσω το πολύγωνο καλύτερα ή να το αφήσω ως έχει βάσει των συντεταγμένων του τοπογραφικού..

Edited by Nefeli86
Link to comment
Share on other sites

Εμφανής με το μάτι απόκλιση επί των νέων αεροφωτογραφιών φωτοληψίας 2015 κατά την άποψή μου σημαίνει σφάλμα της εξάρτησης του τοπογραφικού με πιθανότητα 90%. Ειδικά αν πρόκειται για τοιχία, περιφράξεις κλπ επί του εδάφους. Αν όμως παρατηρείς απόκλιση σε μία πχ ταράτσα ή στο περίγραμμα ενός σχετικά ψηλού κτηρίου, αυτό μπορεί να είναι φυσιολογικό καθώς οι αεροφωτογραφίες αυτές δεν είναι true ortho.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nefeli86 said:

Δεν θα βάλω σκαρίφημα εντοπισμού, στο βήμα του εντοπισμού για την υποβολή της δήλωσης παρατηρώ την απόκλιση και δεν ξέρω αν πρέπει να προσαρμόσω το πολύγωνο καλύτερα ή να το αφήσω ως έχει βάσει των συντεταγμένων του τοπογραφικού..

Με τον τοπογράφο σου επικοινωνήσατε να του εκφράσεις το ερώτημα; Αφού δεν είσαι σίγουρη ενδεχομένως να υπάρχει λάθος στην εξάρτηση. Μπορεί και όχι. Μιλήστε πρώτα ως συνεργάτες μεταξύ σας. Μη ψάχνετε μόνοι σας και μέσω ίντερνετ πάντα τη λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2019 at 9:58 ΜΜ, Pavlos33 said:

Με τον τοπογράφο σου επικοινωνήσατε να του εκφράσεις το ερώτημα; Αφού δεν είσαι σίγουρη ενδεχομένως να υπάρχει λάθος στην εξάρτηση. Μπορεί και όχι. Μιλήστε πρώτα ως συνεργάτες μεταξύ σας. Μη ψάχνετε μόνοι σας και μέσω ίντερνετ πάντα τη λύση.

Tο τοπογραφικό είναι του 2011. Και να επικοινωνήσω με τον συνάδελφο , πράγμα δύσκολο, τι θα μπορούσε να μου πει για τις συντεταγμένες? Για αυτό και απευθύνθηκα στο ιντερνετ. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο δικες μου και καθόλου επιστημονικα τεκμηριωμενες παρατηρησεις...έχω διαπιστώσει ότι οι οι ορθοφωτογραφιες του 2015-2016 δεν "κολλάνε" τόσο καλά στο μάτι όσο οι ορθοφωτογραφιες του 2007-2009.Εγώ θα κρατούσα τις συντεταγμένες απο το Τοπογραφικο.Εκτός αν μιλάμε για αποκλιση πολλών μέτρων οποτε μάλλον προκειται για λάθος του συναδελφου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.