Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα, έχω ενα αγροτεμαχιο εκτος σχεδίου και ζήτησα από εναν τοπογραφο να μου κανει τοπογραφικό διαγραμμα. Το αγροτεμάχιο είναι εκτος σχεδίου και εκκείνος μου έκανε μια αποτύπωση υπάρχουσας καταστασης με ενα τετράγωνο και με συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ στις 4 γωνίες. Παραλληλα εγραψε στην αποτύπωση  πως τα όρια υποδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη!! (το αγροτεμάχιο έχει 4 σημάδια τοποθετημενα με κορδελα). Μιλώντας μαζί του του είπα πως δεν εκανε την δουλεια του και πως θα επρεπε να αποτυπώσει τα γειτονιακα, να ελέγξει που είναι τα όρια μου και όλα τα συναφή. Τοτε εκκείνος μ ανέφερε πως δεν λεγεται τοπογραφικό αλλά οριοθέτηση  και πως το κόστος του ειναι 700Ε. Επιπλέον αμφισβήτησε ότι μπορεί να είμαι ο ιδιοκτήτης και πως θέλει δικηγόρο να ελέγξει τίτλους. Τα σχόλια σας παρακαλώ..Πόσο κοστίζει ενα τοπογραφικο πλέον πανω απο 300-400Ε? Παρακαλώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει στο κείμενο της δημοσίευσής σου. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο πατέρας αφήνει το 1977 το αγροτεμάχιο εξ ολοκλήρου στον γιο. Στη συνέχεια ο γιος πεθαίνει και αφήνει 25% στη σύζυγο και από 25% σε καθένα από τα τρία παιδιά. Κανονικά.

Στη συνέχεια έκαναν συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής κληρονομιάς για το 1/2, από 25% ο καθένας φαντάζομαι (12,5% του όλου). Θα πας με βάση το συμβόλαιο.

Στη διαθήκη ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι του κατέβει, το ίδιο και στο Ε9.

Αφού υπάρχει συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς, το δηλώνεις με βάση το συμβόλαιο, με τα ποσοστά του συμβολαίου. Τους στέλνεις να κάνουν και διόρθωση το Ε9 και τελειώνει η δουλειά εκεί. Προσωπικά, όταν υπάρχει τίτλος, αποφεύγω ένορκες και χρησικτησίες, για να παρουσιαστεί μπέρδεμα στη συγχώνευση Υποθηκοφυλακείου και Κτηματολογίου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, paaanaaagiotis said:

Συνάδερφοι καλησπέρα,....

Η ευθύνη της υπόδειξης των ορίων είναι του ιδιοκτήτη. Αν ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει τα όρια του ακινήτου του, είτε τα υποδεικνύει στο περίπου (αν πρόκειται για γήπεδα στη μέση του πουθενά), είτε οριοθετεί το γεωτεμάχιο σε συμφωνία με τους όμορους. Αν ζητήσει οριοθέτηση από το μηχανικό (που δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να γίνει, ειδικά αν οι τίτλοι δεν είναι σαφείς), η εργασία αυτή απαιτεί πολύ χρόνο, και πληρώνεται αναλόγως. Συνεπώς, ο συν. τοπογράφος έχει απόλυτο δίκιο. Ως μηχανικός, θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, paaanaaagiotis said:

Συνάδερφοι καλησπέρα, έχω ενα αγροτεμαχιο εκτος σχεδίου και ζήτησα από εναν τοπογραφο να μου κανει τοπογραφικό διαγραμμα. Το αγροτεμάχιο είναι εκτος σχεδίου και εκκείνος μου έκανε μια αποτύπωση υπάρχουσας καταστασης με ενα τετράγωνο και με συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ στις 4 γωνίες. Παραλληλα εγραψε στην αποτύπωση  πως τα όρια υποδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη!! (το αγροτεμάχιο έχει 4 σημάδια τοποθετημενα με κορδελα). Μιλώντας μαζί του του είπα πως δεν εκανε την δουλεια του και πως θα επρεπε να αποτυπώσει τα γειτονιακα, να ελέγξει που είναι τα όρια μου και όλα τα συναφή. Τοτε εκκείνος μ ανέφερε πως δεν λεγεται τοπογραφικό αλλά οριοθέτηση  και πως το κόστος του ειναι 700Ε. Επιπλέον αμφισβήτησε ότι μπορεί να είμαι ο ιδιοκτήτης και πως θέλει δικηγόρο να ελέγξει τίτλους. Τα σχόλια σας παρακαλώ..Πόσο κοστίζει ενα τοπογραφικο πλέον πανω απο 300-400Ε? Παρακαλώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει στο κείμενο της δημοσίευσής σου. 

Pavlos33

Συμφωνώ με το συνάδελφο tetris. 

Παρεμπιπτόντως να σου θυμίσω ότι πάγια πολιτική στο φόρουμ είναι να μην δημοσιοποιούνται αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, paaanaaagiotis said:

Συνάδερφοι καλησπέρα, έχω ενα αγροτεμαχιο εκτος σχεδίου και ζήτησα από εναν τοπογραφο να μου κανει τοπογραφικό διαγραμμα. Το αγροτεμάχιο είναι εκτος σχεδίου και εκκείνος μου έκανε μια αποτύπωση υπάρχουσας καταστασης με ενα τετράγωνο και με συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ στις 4 γωνίες. Παραλληλα εγραψε στην αποτύπωση  πως τα όρια υποδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη!! (το αγροτεμάχιο έχει 4 σημάδια τοποθετημενα με κορδελα). Μιλώντας μαζί του του είπα πως δεν εκανε την δουλεια του και πως θα επρεπε να αποτυπώσει τα γειτονιακα, να ελέγξει που είναι τα όρια μου και όλα τα συναφή. Τοτε εκκείνος μ ανέφερε πως δεν λεγεται τοπογραφικό αλλά οριοθέτηση  και πως το κόστος του ειναι 700Ε. Επιπλέον αμφισβήτησε ότι μπορεί να είμαι ο ιδιοκτήτης και πως θέλει δικηγόρο να ελέγξει τίτλους. Τα σχόλια σας παρακαλώ..Πόσο κοστίζει ενα τοπογραφικο πλέον πανω απο 300-400Ε? Παρακαλώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

 

Το αγροτεμάχιο προέρχεται από διανομή (είναι δηλ κληροτεμάχιο);

Υπάρχει τίτλος; Αναφέρει διαστάσεις και εμβαδά;

Έχεις τους τίτλους των γειτονικών ακινήτων;

Αν δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορεί να γίνει κανένας έλεγχος ορίων.

 

Υ.Γ. 1 Το τοπογραφικό διάγραμμα είναι προϊόν μελέτης. Συνεπώς το διάγραμμα που παρέδωσε ο συνάδελφος προήλθε μετά από μετρήσεις, μελέτη, έρευνα και έλεγχους

που ο συνάδελφος θεώρησε σκόπιμο να γίνουν.

Υ.Γ. Η αμοιβή του κάθε συναδέλφου καθορίζεται από την μεταξύ των δυο μερών συμφωνία, η οποία καλό είναι να περιγράφεται με σαφήνεια.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

Για την ηλεκτρονικη υποβολη   ενος αγροτεμαχιου σε περιοχη που κτηματογραφειται τωρα  τι μορφη αρχειου να ανεβει για τον ακριβη εντοπισμο ?  . Ενα απλο  dxf με το περιγραμμα του οικοπεδου εξαρτημενο σωστα ,  η' θελει  dxf  me ta layers που χρειαζονται για την  ηλεκτρονικη υποβολη των τοπογραφικων  για να παρουν ΚΗΔ κτλπ ? αν υπαρχει κανα λινκ θα ηταν χρησιμο . ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς δήλωση ιδιοκτησίας για το κτηματολόγιο ή ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού για να λάβες ΚΗΔ για εγγραπτέα πράξη;

Για την πρώτη περίπτωση ένα απλό dxf (εξαρτημένο εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις 

εννοω δηλωση ιδιοκτησιας γιατι τωρα η περιοχη μπαινει στο κτηματολογιο , οποτε κανω το περιγραμμα ενα πολυλαιν στις σωστες συντεταγμενες και τελος 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βρίσκομαι σε περιοχή όπου υπάρχει προσωρινή ανάρτηση κτηματολογίου, έχουν ολοκληρωθεί οι ενστάσεις και περιμένουμε τη σύσταση των επιτροπών για την εξέτασή τους.Πελάτης θέλει τοπογραφικό διάγραμμα για μεταβίβαση κληροτεμαχίου. Το εμβαδόν του τίτλου συμφωνεί  με αυτό της κτηματογράφησης και για το λόγο αυτό  ο πελάτης καθησυχασμένος δεν προέβει σε ένσταση παρότι η θέση του ακινήτου του δεν συμφωνεί.Πρόκειται για ένα πολύ περίεργο σχήμα και παρουσιάζει απόκλιση από 2 έως και 8 μέτρα σε ορισμένες πλευρές και αυτό διότι το κτηματολόγιο δεν κράτησε τις αποστάσεις που εμφανίζονται στο χάρτη της διανομής.Κατόπιν όμως αποτύπωσης, έρευνας και τελικής σύνταξης του τοπογραφικού διαγράμματος από εμένα καταλήγω και συμφωνώ σε εμβαδόν και  σχήμα αλλά όχι σε θέση.Πως κρίνετε ότι πρέπει να προχωρήσω, ώστε να κάνω ένα ορθό τοπογραφικό διάγραμμα και να μην υπάρξει πρόβλημα στη συνέχεια ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.