Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Είπα να αποσυρθώ από το ματς, αλλά μας βλέπω να τραβάμε την κόντρα για πολύ :-D

Να ρωτήσω: πόθεν ο παραλογισμός?  πώς και ποιές συνεργασίες "μολύνει"???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε καμία κόντρα δεν υπάρχει, πρόκειται για μια ωραιότατη συζήτηση. Κοίταξε να δεις, δουλεύω πολλά χρόνια σαν υπάλληλος. Δεν εχω πολλη εμπειρία στο ελευθερο επαγγελμα,τοπογραφικά δικά μου κάνω καμιά τριετία maximum. Από την μέχρι τώρα όμως επαφή μου με το αντικείμενο, έχω καταλήξει στο ότι για την ποιότητα της δουλειάς μου και για το όνομά μου είναι καλύτερο να γράφω παραπάνω πράγματα από όσα απαιτούνται. Βασικά αυτή η διαδικασία και μόνο με κάνει να νιώθω ασφαλής. Αν μία μέρα λόγω αυτού εκτεθώ ή την πατήσω, είναι πολύ πιθανό να σε θυμηθώ ότι είχες δίκιο 😅

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

^Καμιά φορά τα γράφουμε για να πείσουμε τον μελλοντικό μας εαυτό, ότι ξέραμε τι κάναμε, και για να μην τα ξαναψάχνουμε τότε.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην αίτηση διόρθωσης προδήλου σφάλματος του Δήμου Αθηναίων, προκειμένου να δηλωθεί η ορθή επιφάνεια διαμερίσματος, θα χρειαστεί να επισυναφθεί δικαιολογητικό;
Πρόκειται για παλιά προσθήκη ορόφων με χρήση του δικαιώματος υψούν. Στην αρχική δήλωση είχε αναρτηθεί η σύσταση με το υψούν, καθότι δεν έγινε ποτέ τροποποιητική σύσταση που να περιγράφει το διαμέρισμα της προσθήκης. Επειδή στην άδεια αναγράφεται το μικτό εμβαδόν του εν λόγω ορόφου,  να δηλώσω την επιφάνεια του διαμερίσματος χωρίς το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο;
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναθέτω το παραπάνω, μιας και έχω νεότερα:

Υπήρχε παλιά σύσταση με δικαίωμα υψούν, χτίστηκε προσθήκη Β' και Γ' ορόφων το 1980 που αποτελούν ενιαίο διαμέρισμα (μεζονέτα). (Δηλαδή εκτός από το εσωτερικό κλιμακοστάσιο της μεζονέτας, υπάρχει και εξωτερικό κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο το οποίο πάει και στο δώμα). Στην αρχική ανάρτηση της Αθήνας (2005?) είχαν δηλωθεί τα μικτά τετραγωνικά κάθε ορόφου ξεχωριστά, π.χ. 100 + 100 (δύο ΚΑΕΚ) και για συμβόλαιο υπεβλήθη αυτό το παλιό με το υψούν. Ο ιδιοκτήτης τηλεφώνησε σήμερα στο κτηματολόγιο και του είπαν ότι, όσο η σύσταση δεν τροποποιείται, δεν μπορεί να δηλώσει ενιαία ιδιοκτησία 160τμ και αν θέλει να τα διορθώσει σε 80 + 80 (αφαιρώντας δηλ. το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο).

Link to comment
Share on other sites

σωστα του ειπαν

στο ΕΚ βλεπουν συμβολαια  και τα συμβολαια του πελατη  λενε για δυο ΟΙ.

Το προβλημα με τα τμ. το εχει για τον ΕΝΦΙΑ και για τα αδουλωτα τμ.

για τον ΕΝΦΙΑ να δουμε την ΠΟΛ 1237/14

για τα αδηλωτα δξ.

ή ας κανει "χτες" την συσταση με πινακες και ολα τα ωραια

να τα εχει ξεκαθαρισμενα και να μην γκρινιαζει.

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια (η παλιά σύσταση εν προκειμένω) δεν λένε για δύο ΟΙ. Για δικαίωμα υψούν λένε. Το χρησιμοποίησε και έχτισε μία ΟΙ που εκτείνεται σε δύο ορόφους. Σίγουρα τα λένε σωστά;

+ Τα δε "καθαρά" τμ να τα βάλουν "κατά δήλωσή τους" ή να μπουν τα μικτά που γράφει η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Ομως, το δικαιωμα υψουν  πραγματοποιηθηκε   σε δυο οροφους.

δυο βλεπει το ΕΚ

Αν θελει, ας κανει ενσταση οτι,  "με βαση την αδεια ειναι μια ιδιοκτησια"

αλλα στο μεταξυ να κανει την συσταση, για  να  παρει ενα ΚΑΕΚ...και να μην τρεχει "αυριο"..

ετσι θα δεις και αν εχει αυθαιρεσιες....

[πιθανον να εχει και αχτιστα υπολοιπα...]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν περιλήφθηκε δουλεία διόδου (εμβασία), σε κτηματολόγιο που λειτουργει ήδη.

Η συμπλήρωση γίνεται με Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών; τα όρια ΔΕΝ αλλάζουν, ΔΕΝ επηρεάζεται όμορο ακίνητο. Απλά προστίθεται ένα δικαίωμα τρίτου, ένα βάρος στο ακίνητο.

Διαδικαστικά, πώς πρέπει να κινηθεί ο ιδιοκτήτης που χρησιμοποιεί την εμβασία;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Το βαρυνόμενο ακίνητο ειναι ιδιοκτησίας τρίτου προσώπου. Συγκεκριμένα, ο ιδιοκτήτης των οικοπέδων Β και Δ, πούλησε το Δ σε τρίτο πρόσωπο, με ρητή αναφορά στο συμβόλαιο πώλησης, για την εμβασία αυτή, στο συμβόλαιο πώλησης. Όμως (μάλλον) δεν δηλώθηκε η εμβασία στο κτηματολόγιο, δεν φαίνεται στα φύλλα του ακινήτου.

εμβασια.png

Edited by maroudas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.