Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

αυτο εχω

με οδηγιες  στο τελος

https://www.ktimanet.gr/geoportal/catalog/main/home.page

 

https://www.ktimanet.gr/geoportal/cadastreviewer/index.html

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 11/10/2020 at 10:55 ΠΜ, dimitris GM said:

....

θα πας με ΔΓΜ [γνωμη μου]

Όχι, διότι δεν έχουμε μεταβολή των ορίων του γεωτεμαχίου

Πιθανόν είναι πρόδηλο (δεν διάβασαν σωστά τον τίτλο?)

Ας ρωτήσει στο υποθηκοφυλακείο/κτηματολογικό γραφείο, καλύτερα

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Όχι, διότι δεν έχουμε μεταβολή των ορίων του γεωτεμαχίου

Πιθανόν είναι πρόδηλο (δεν διάβασαν σωστά τον τίτλο?)

Ας ρωτήσει στο υποθηκοφυλακείο/κτηματολογικό γραφείο, καλύτερα

 

@tetris Σ' ευχαριστώ. Κι η δική μου γνωμη αυτή είναι. Διότι θα έπρεπε να γραφεί ως "βάρος" στο οικόπεδο, υπέρ τρίτου. Το ερώτημα είναι αν το "κτηματολόγιο" καλύπτεται από την μη δήλωση του δικαιώματος, από αυτόν που χρησιμοποιεί (ωφελούμενος) από την δουλεία διόδου.  Γι' αυτό και ζητώ τις γνώμες εμπείρων περί το θέμα, για να αντιπαρατεθώ στο κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 7:25 ΜΜ, dimitris GM said:

Ναι τα είχα δει αυτά απλά μήπως ειναι σε πιλοτικη λειρουργια γιατι δεν βλέπω να δίνουν ιδιαίτερες πληροφορίες. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μου έτυχε η εξής περίεργη περίπτωση. Σε τοπογραφικό που έκανα σε ιδιοκτησία πλάι στη θάλασσα, σε περιοχή λειτουργούντος κτηματολογίου, όπου η (οριοθετημένη) ιδιοκτησία μου εκτείνεται λίγο πιο πέρα από την γραμμή του Αιγιαλού, συμβαίνει το εξής: Το πολύγωνο από τη γραμμή του Αιγιαλού και προς τη θάλασσα, το δείχνει ιδιοκτησία του Δήμου και το πολύγωνο μεταξύ γραμμής Αιγιαλού και Παραλίας, ιδιοκτησία του Δημοσίου!

Εγώ τώρα που δείχνει απαλλοτριωμένο (χωρίς να έχει αποζημιωθεί) το τμήμα μέχρι τον αιγιαλό, μπορώ να κινήσω διαδικασίες για πρόδηλο μεταξύ Δημοσίου και Δήμου, ώστε να προβώ σε αναγνώριση κυριότητας του συγκεκριμένου κομματιού, εις βάρος του Δήμου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.

Εχει ερθει αποσπασμα σε πολιτη του κτηματολογιου απο τις αναρτήσεις και ειναι 12000τμ με +-750τμ αποδεκτη απόκλιση. Η κανονική έκταση του γεωτεμαχίου του ειναι 12750τμ βαση τοπογραφικού. Με ρωτάει ο πολίτης. Χρειάζεται να κάνει χωρική μεταβολή προκειμένου να φανεί στο κτηματολόγιο τα 12750τμ ή όχι επειδη ειναι μέσα στην αποδεκτή απόκλιση. Σε δασαρχειο, πολεοδομία κ γενικά θα χρησιμοποιεί το τοπογραφικό του με τα 750τμ παραπάνω κανονικά; Η' του θεωρείται καταχυρωμένο τα 12000τμ; επειδη αυτο ελεγε το απόσπασμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρική μεταβολή δεν κάνεις τώρα. Μπορείς όμως, επειδή η πραγματική (όπως λες) επιφάνεια είναι πολύ κοντά στο όριο αποδεκτής απόκλισης, να κάνεις ένσταση προσκομίζοντας διάγραμμα σε ΕΓΣΑ '87, ώστε να καταχωριστεί η πραγματική επιφάνεια στη β.δ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, tetris said:

Χωρική μεταβολή δεν κάνεις τώρα. Μπορείς όμως, επειδή η πραγματική (όπως λες) επιφάνεια είναι πολύ κοντά στο όριο αποδεκτής απόκλισης, να κάνεις ένσταση προσκομίζοντας διάγραμμα σε ΕΓΣΑ '87, ώστε να καταχωριστεί η πραγματική επιφάνεια στη β.δ.

Σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σας!! Ξέχασα ομως να αναφέρω ότι οι ανάρτηση έχει γίνει εδώ κ μια 10ετιά περίπου κ από ότι μου είπαν για την περιοχή αυτή ειναι ο τελευταίος χρόνος που μπορει να κάνει κάτι κάποιος μόνο δικαστικά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που το άφησαν πρέπει να κάνουν κάτι δικαστικά; (δεν τα γνωρίζω αυτά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, tetris said:

Θα κάνεις διόρθωση γεωμ. στοιχείων. Στο τοπικό κτηματολογικό γραφείο (υποθηκοφυλακείο) θα σου πουν σχετικά.

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.