Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμ το άλλο πού το πας;

Για να κάνεις έρευνα στα αρχεία μπαίνεις στο ktimatologio.GOV.gr, ενώ μέσα από το ktimanet και τα ΚΗΔ δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αναφερόμουν στην προανάρτηση των προσφατα κτηματογραφημένων περιοχών, όχι του δασικού χάρτη. Ξαναμπήκα τωρα και βλέπω ότι μόνο η Κρήτη δεν φαίνεται στην προανάρτηση ενώ η υπόλοιπη Ελλάδα φαίνεται. Έπεσε φαίνεται καμιά μαγκούρα στο κεφάλι κάποιου από το κτηματολόγιο και κατέβασε τα στοιχεία...χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γινεται σε άλλες περιοχες στην περιοχή μου βγήκε η Προαναρτηση ... κ σε συνδυασμο με Δασικούς κ κατάργηση Κατηγορίας 5 κάνει την ενασχόληση με το επάγγελμα (εαν δεν εισαι λαμογιο ή ασχετος με ΑΓΝΟΙΑ κινδύνου) αδύνατη .

Είναι γεμάτο λάθη κ΄ειτε μπήκαν ΤΟΠ ειτε όχι , αυτό που εχει γινει ειναι επιεικώς μια ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ ΣΕ Α/Φ.

Συγνώμη αλλά αν μέχρι πριν ειχαμε να αντιμετωπίσουμε την αδιαλλαξία κ' αδιαφορία του Δημοσίου , πλέον εχουμε να αντιμετωπίσουμε κ τις αρπαχτες των κολλητών . 

Με συγχωρείτε αλλά δεν μπαινω καν σε διαδικασία διαλογου κ επιχειρηματα ΄κ' καλα ΝΟΜΙΚΑ ή ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ με οποιον μου πει οτι ΑΥΤΑ που βγάλαν είναι αποτελεσμα ελεγχου τιτλων κ' μπλα μπλα .

Απλά ολοκληρώθηκε το παζλ κ οποιαδηποτε μεταβίβαση 8α ειναι ενας κυκεωνας ... οπου θα κοιτας οχι να φτιαξεις κατι σωστο ... αλλα να συμβαδίσεις όλα τα λάθη , για να πραγματοποιηθει .

Θεωρω οτι η δουλεια αυτή είναι ασυμφορη όχι μονο για τους πολιτες που σε αρκετες περιπτωσεις δεν καταλαβαινουν Χριστο (παρα μονο το καλυτερη τιμή) αλλα κ για μας τους ιδιους καθως δε μπορεις να προβλεψεις με τπτ ολα τα πι8ανα σεναρια κ να τα ενσωματωσεις στην τιμη .

ΠΡΟΣΟΧΗ στους νεους συναδελφους τι υπογραφεται ... γιατι ο άλλος ειναι ικανος στο ζηταει μεχρι κ 10 χρονια μετα (μου συνεβη 3 φορες το τελευταιο μηνα) ... απο το Νομο ειστε υποχρεωμενοι να κρατατε αρχείο 2-3 χρονια μόνο νομίζω μη τους κανετε το χατηρι ... και οι διαταξεις σε 10 χρονια αλλαζουν 100 φορες .

Καλη συνέχεια

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

σε περίπτωση που διαπιστώσεις ότι για την ιδιοκτησία σου έχει προκριθεί το δικαίωμα άλλου....με όχι και τόσο νόμιμα δικαιώματα .

Γνωρίζουμε ποια διαδικασία ακολουθείτε για την αποκατάσταση της αλήθειας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2021 at 10:25 ΠΜ, giorgosv said:

Δημήτρη αναφερόμουν στην προανάρτηση των προσφατα κτηματογραφημένων περιοχών, όχι του δασικού χάρτη. Ξαναμπήκα τωρα και βλέπω ότι μόνο η Κρήτη δεν φαίνεται στην προανάρτηση ενώ η υπόλοιπη Ελλάδα φαίνεται. Έπεσε φαίνεται καμιά μαγκούρα στο κεφάλι κάποιου από το κτηματολόγιο και κατέβασε τα στοιχεία...χαχα

Και άλλες περιοχές με προανάρτηση δεν φαίνονται, όπως ο Δήμος Λαγκαδά στο Νομό Θεσσαλονίκης.

 

On 18/5/2021 at 3:59 ΜΜ, libra said:

καλησπέρα, 

σε περίπτωση που διαπιστώσεις ότι για την ιδιοκτησία σου έχει προκριθεί το δικαίωμα άλλου....με όχι και τόσο νόμιμα δικαιώματα .

Γνωρίζουμε ποια διαδικασία ακολουθείτε για την αποκατάσταση της αλήθειας;

Ευχαριστώ

Δικηγόρος κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μήπως ξέρει κανείς:

Οι Τεχνικές προδιαγραφές Εθνικού Κτηματολογίου που καθορίστηκαν με το ΦΕΚ Β' 1156 (24_06_08) εξακολουθούν να είναι σε ισχύ για τις νέες περιοχές (αυτές που έγινε σήμερα προανάρτηση) ;

Αν ναι, πρέπει εκτός από την απόκλιση εμβαδού, να εξετάζουμε αν υπάρχει συμβατότητα σχήματος του γεωτεμαχίου, δηλ. όλα τα σημεία του περιγράμματος του γεωτεμαχίου να μπορούν να τοποθετηθούν μέσα στην "Ζώνη Συμβατότητας Σχήματος" του κτηματολογικού διαγράμματος. Η Ζώνη εχει πλάτος +- 2μ. στα αγροτικά & +- 0,5 μ. στα αστικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης μιας και βρίσκομαι αντιμέτωπος με τηλέφωνα που δεν απαντούνε ποτέ και τηλέφωνα που όταν απαντούνε μου λένε επί της ουσίας '' κάνε αίτηση διόρωθσης πρόδηλου σφάλματος και ο θεός βοηθός''.

Έχω τουλάχιστον 4 περιπτώσεις μέχρι τώρα πελατών που τους ήρθαν χαρτιά από το κτηματολόγιο για ανάρτηση στους οποιούς το κτηματολόγιο δεσμεύει εκτάσεις ως δασικές οι οποίες είναι είτε σε ακτίνα οικισμού ( εκτός ανάρτησης ) είτε με όρια οικισμού ( πάλι εκτός ανάρτησης ). Ας μην σταθώ στο ότι τα όρια είναι λάθος.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, είναι ποτέ δυνατόν να ζητήσω πράξη χαρακτηρισμού από δασαρχείο, να μου απαντήσουν για περιοχή εκτός ανάρτησης αν είναι δασική ή όχι και να κάνω αίτηση διόρθωσης μέχρι τις 15 ιουνίου που λήγουν οι διορθώσεις πρόδηλου για μερικές περιοχές?

Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν άλλα υπόβαθρα για δασικούς χάρτες για την κτηματογράφηση και άλλα στον ''αναθεωρημένο'' δασικό χάρτη που αναρτήθηκε το φλεβάρη ? 

 

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται απο το παρακατω εγγραφο,

το προβλημα ειναι γενικωτερο,

https://news.b2green.gr/6516/ε-α-σ-ι-στον-πάγο-οι-δεσμεύσεις-για-δι

[ερωτημα:

γιατι ληγουν  στις 15/ Ιουνιου;

Δεν εχουν παρει παραταση "6 μηνες";

Ειναι σε αυτες τις περιοχες με τις γραμμοσκιασεις;]

 

https://www.taxheaven.gr/news/54477/dasikoi-xartes-paratash-6-mhnwn-gia-anarthseis-poy-ylopoioyntai-entos-toy-2021

και εδω

https://www.dimokratiki.gr/29-05-2021/simantikes-dieykriniseis-toy-m-papageorgioy-gia-toys-dasikoys-chartes-odigies-pros-toys-polites/

να προσθεσω και αυτο

 

https://ecopress.gr/dasikoi-chartes-thesmothetisi-paratasis-antirriseon-kai-meiosis-ton-telon/

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.