Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

λοιπόν, αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι : τι σημαίνει ότι έχει γίνει αποδεκτή η επανεξέταση στοιχείων (από ποιον θα γίνει και πως);

για το συγκεκριμένο νομό έχει λήξει η προανάρτηση και αναμένεται η οριστική.

Ευχαριστώ

Screenshot 2021-10-30 at 5.51.20 PM.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκανες ενσταση για καποιο "σφαλμα"

δεν λες τι ζητουσες.

πηρες απαντηση οτι το αιτημα σου εγινε δεκτο

[κατεβασε την απαντηση-χωρις ονοματα]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση επανεξέτασης στο στάδιο της προανάρτησης, γιατί η ιδιοκτησία φαινόταν σε όνομα τρίτου - γνωρίζοντας ότι έχει γίνει καταπάτηση ( είχα αποστείλει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ). Και μου έκαναν απλά δεκτή αυτή την αίτηση - στέλνοντας ένα αποδεικτικό με τον κωδικό της ιδιοκτησίας και τα δικά μου στοιχεία -  δεν γράφει τίποτα άλλο - δεν μου έχουν ζητήσει κάτι άλλο .

Οπότε δεν ξέρω τι να περιμένω ….

Edited by libra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!Το αίτημα σου υποβλήθηκε στο Κτηματολόγιο και έχεις το Αποδεικτικό υποβολής της αίτησης επανεξέτασης στοιχείων(το κρατάς).

Περιμένεις το επόμενο στάδιο μετά την Προανάρτηση,το οποίο λέγεται Ανάρτηση.Εκεί θα διαπιστώσεις (στη νέα αυτή Ανάρτηση),εάν ελήφθησαν υπόψη τα στοιχεία του αιτήματος και έγινε η διόρθωση του προβλήματος.

Αν δεν δεις την διόρθωση που αιτήθηκες στο επόμενο στάδιο,τα ξαναλέμε τότε για τις περαιτέρω ενέργειες (υπάρχουν).

Τώρα περιμένεις την Ανάρτηση για την περιοχή σου (μη ρωτήσεις πότε,κανείς δεν ξέρει να σου πει,θα παρακολουθείς τις ανακοινώσεις του Κτηματολογίου).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Εννοείται πως περιμένω … απλά αυτό μου κάνει εντύπωση είναι το τι θα επανεξετάσουν από τη στιγμή που δεν είναι δικιά τους αρμοδιότητα. Τέλος πάντων , ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

@libraΌταν έγιναν οι δηλώσεις ιδιοκτησίας έλεγξαν οι δικηγόροι κατά την φάση υποβολής δηλώσεων, τους τίτλους του ακινήτου.  Επομένως το ιδιοκτησιακό για της καταχωρήσεις ελέγχεται από το Κτηματολόγιο. Αν δεν έγινε κάποιο πρόδηλο λάθος, τότε έχουμε πιθανώς δυο διαφορετικούς ιδιοκτήτες που επικαλέστηκαν χρησικτησία. Μπορεί και όχι. Εσύ το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

Στις "Υπηρεσίες για μηχανικούς" δεν μου εμφανίζει την καρτέλα της έρευνας παρά μόνο την διαχείριση διαγραμμάτων παρά το γεγονός ότι μου δίνει πλήρη πρόσβαση στα στοιχεία. Γνωρίζετε τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mengin said:

Καλησπέρα σας,

Στις "Υπηρεσίες για μηχανικούς" δεν μου εμφανίζει την καρτέλα της έρευνας παρά μόνο την διαχείριση διαγραμμάτων παρά το γεγονός ότι μου δίνει πλήρη πρόσβαση στα στοιχεία. Γνωρίζετε τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ.

 

https://ktimatologio.gov.gr/Professionals/Account/LoginEngineer?ReturnUrl=%2fProfessionals%2f

Από εδώ πρέπει να μπεις και θα το δεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να μάθω εάν σε περιοχή που έγινε η 1η ανάρτηση με προθεσμία ενστάσεων 2 μήνες (+2 μήνες παράταση) συνεχίζεται η συλλογή ενστάσεων πέρα από τη λήξη της προθεσμίας και του έξτρα χρόνου για διαδικασία εμπρόθεσμου; Για πόσο καιρό και αν έχουν κάποιο πρόστιμο ή κάποια διαφοροποίηση ως εκπρόθεσμες.

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο τοπικό γραφείο κτηματογράφησης να ρωτήσεις;

Γενικώς, δέχονται και αιτήματα επανεξέτασης πέραν της ημερομηνίας λήξης της προανάρτησης από όσο ακούγεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.