Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Στην ανάρτηση του Κτηματολογίου Φωκίδας με βάση την Ιστορική Ανάρτηση (1945) των Δασικών Χαρτών δεν έχουν αναγνωρίσει δικαιώματα . Κάποιες εκτάσεις με βάση το 1945 όντως μπορεί να είναι καταπατημένες , παρόλο που μεταγενέστερα μπορεί να εντάχθηκαν σε οικισμούς κ΄ να βγήκαν Οικοδομικές Άδειες .

Έτσι π.χ. έχω οικόπεδο 500 τ.μ. εντός οικισμού με Ο.Α. (σε ισχύ) το οποίο οι Ιστορικοί (1945) το βγάζουν όλο δασικό ... δηλ. το Κτηματολόγιο δεν το αναγνωρίζει κ' μου λέει κάνε Δασική ένσταση ... αλλά η Πλατφόρμα των Δασικών ενστάσεων δεν το δέχεται κ το βγάζει εκτός δασικής ανάρτησης μάλλον γιατί ελέγχει με τα τωρινά δεδομένα και έτσι δε μπορώ να προχωρήσω την ένσταση .

Άρα ούτε δασική ένσταση μπορώ να κάνω ούτε να αναγνωρίσω το δικαίωμά μου ... καμιά ιδέα πριν μας τρελάνουν εντελώς ??

ΥΣ. Οι θεοί που έχουν αναλάβει Φωκίδα κάναν ανάρτηση προχθές κ΄η διορία για δασικές ενστάσεις  λήγει στις 22/3 ... 😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν είναι αυτή η περίπτωση (οικιστική πύκνωση) . Ο οικισμός είναι κανονικότατος με ΦΕΚ του 1988 κ' χάρτη.

Μία ιδέα είναι να κάνω στα Δασικά πρόδηλο σφάλμα αλλά δεν ξέρω αν θα το δεχτουν στο Κτηματολόγιο .

Και το πρόδηλο "δε λειτουργεί" ... οπότε επικοινωνία με Κτηματολόγιο και Δασαρχείο  μήπως κ' βρεθεί άκρη .

Η περίπτωση αυτή δεν έχει τύχει σε κανέναν άλλο τόσο καιρό ?

Edited by efiga
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού κ αν βγει δασικό θα κάνεις την old school έντυπη διαδικασία αντιρρήσεων κατευθείαν στην δνση δασών που είναι μια βαθμίδα παραπάνω από το δασαρχείο (της νομαρχιας/περιφερειακής ενοτητας), δεν πάει μέσω δασικού χάρτη αυτό, είναι εκτός αναρτησης.

Edited by zazeng
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα δηλώσει για λογαριασμό πελάτη δικαίωμα χρήσης δουλείας διόδου στην Χαλκιδική. Συγκεκριμένα δηλώσαμε μόνο την δουλειά διόδου αφού κάνουμε χρήση του βαρυνόμενου μέσω συμβ/κου εγγράφου. Τώρα που βγήκε η προανάρτηση, αποδείχτηκε ότι το βαρυνόμενο είχε μέσα 6 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Αποτέλεσμα είναι να υπάρχει ένα ΚΑΕΚ που αφορά την δουλεία διόδου + την 1/6 οριζόντια με δικαιούχο τον πελάτη μου, και άλλα 5 που αφορούν τις υπόλοιπες 5/6 και παρατήρηση ότι ο πελάτης μου έχει δικαίωμα εκεί (προφανώς την δουλεία) που δεν δηλώθηκε.

Χρειάζεται τώρα να κάνουμε 5 δηλώσεις επανεξέτασης στοιχείων ή αγνοώ τις παρ/σεις και δεν ασχολούμαι; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, akis73 said:

Χρειάζεται τώρα να κάνουμε 5 δηλώσεις

Ναι. Υπήρχε η άποψη ότι η κάθετη δεν αποτελεί ξεχωριστό δικαίωμα αλλά είναι εξ αδιαιρέτου και μπλαμπλαμπλα, αλλά δεν παύει κάθε ένα από αυτά τα κομματάκια να μπορεί να μεταβιβαστεί ξεχωριστά, επομένως, λογικά, θεωρώ, πιστεύω ότι πρέπει να δηλωθεί σε κάθε ένα ξεχωριστά. Είναι από αυτά που ο μη θεωρητικός κ μη νομικός μου εγκέφαλος κάπου εκεί φρακάρει, μαζί με το γιατί το λέμε άλλες φορές κάθετη, άλλες φορές οριζόντια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω, παντως, δεν καταλαβα ποιος ειναι και τι εχει...

ειναι δυο γηπεδα...το ενα εξυπηρετειται μεσω δουλειας απο αλλο, οπου βρισκονται 5-6 μεζονετες...

ενα "σχεδιακι" θα βοηθουσε...

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, zazeng said:

Ναι. Υπήρχε η άποψη ότι η κάθετη δεν αποτελεί ξεχωριστό δικαίωμα αλλά είναι εξ αδιαιρέτου και μπλαμπλαμπλα, αλλά δεν παύει κάθε ένα από αυτά τα κομματάκια να μπορεί να μεταβιβαστεί ξεχωριστά, επομένως, λογικά, θεωρώ, πιστεύω ότι πρέπει να δηλωθεί σε κάθε ένα ξεχωριστά. Είναι από αυτά που ο μη θεωρητικός κ μη νομικός μου εγκέφαλος κάπου εκεί φρακάρει, μαζί με το γιατί το λέμε άλλες φορές κάθετη, άλλες φορές οριζόντια.

To βαρυνόμενο δεν έχει κάθετες μέσα...μόνο οριζόντιες, εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι. Ευχαριστώ.

12 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ενα "σχεδιακι" θα βοηθουσε...

 

image.thumb.png.073e06be4d1e4da9dff5837a38fdd956.png

 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, akis73 said:

To βαρυνόμενο δεν έχει κάθετες μέσα...μόνο οριζόντιες,

Μερικές φορές οι κάθετες αναφέρονται ως οριζόντιες, δεν έχω καταλάβει γιατί. Οι οριζόντιες εδώ αφορούν μόνο τα κτίσματα ή έχουν και χώρο αποκλειστικής χρήσης στο γήπεδο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, zazeng said:

Μερικές φορές οι κάθετες αναφέρονται ως οριζόντιες, δεν έχω καταλάβει γιατί. Οι οριζόντιες εδώ αφορούν μόνο τα κτίσματα ή έχουν και χώρο αποκλειστικής χρήσης στο γήπεδο;

OK, δεν το γνώριζα αυτός για τις κάθετες, ούτε ξέρω τι ισχύει για το βαρυνόμενο, ο δικός μου που του δήλωσα την δουλειά απλά κάνει χρήση αυτής. Δεν έχουμε δηλ. άλλα στοιχεία για το βαρυνόμενο. Γι' αυτό και μου κάνει εντύπωση πως προκύπτει ότι έπρεπε να ξέρουμε εξαρχής το ιδιοκτησιακό της βαρυνόμενης ώστε να δηλώσουμε 6/6 δικαιώματα λόγω της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.